Fotoğraf: Evrensel

Antalya Belediyesi'nde grev hazırlığı

Belediye-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Tamer Ateş, tıkanan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde belediye başkanlarını suçladı.

Antalya Belediyesi'nde grev hazırlığı
Belediye-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Tamer Ateş, tıkanan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde belediye başkanlarını suçlayarak, "Belediyelerin işçi paralarını ödeyemeyecek durumda olduğu doğru değildir" dedi.
Belediye ile sendika arasında bir süredir yaşanan gerginlikler dolayısıyla açıklama yapan Ateş, işçinin hakkı verilmediği takdirde grevden başka çareleri kalmayacağını söyledi.
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile yapılan görüşmelerde kendilerinin ilk altı ay için yüzde 20, ikinci altı ay için yüzde 25 artış talep ettiklerini, buna karşılık belediyenin, her iki dönem için de yüzde 15'erlik zam teklifinde bulunduğunu, ancak asgari ücret farkının ödenmesi halinde, zam oranını yüzde 15'ten yüzde 10'a çekeceklerini söylediklerini belirtti.
Belediye başkanlarının, "Belediyeler zor durumda, bütçemiz bu paraları ödemeye müsait değildir" şeklinde verdikleri demeçlerin gerçekleri yansıtmadığını da söyleyen Ateş, büyükşehirin gelir ve giderlerini gösteren bir bilançoyu basına dağıtarak, işçi ücretlerinin ödenmesinden sonra belediye kasasında aylık net olarak 353 milyar 157 milyon 500 bin lira kaldığını vurguladı.
Ateş, başkanların tavrının değişmemesi halinde grev kararı almaktan başka çareleri kalmayacağını tekrarlayarak, çarşamba günü büyükşehir belediyesinde, perşembe günü de Muratpaşa Belediyesi'nde grev oylaması yapacaklarını ekledi.
www.evrensel.net