Hücre protestocularına saldırı

Tutuklu yakınları dün Galatasaray Lisesi önünde ve İnsan Hakları Derneği (İHD)'nde yaptıkları basın açıklamalarıyla hücre tipi cezaevini bir kez daha protesto ettiler.

Hücre protestocularına saldırı
Tutuklu yakınları dün Galatasaray Lisesi önünde ve İnsan Hakları Derneği (İHD)'nde yaptıkları basın açıklamalarıyla hücre tipi cezaevini bir kez daha protesto ettiler. Saat 11.00'de İHD'de yapılan basın açıklamasında, F tipi cezaevlerinin yeni katliamları hayata geçirmek için hazırlık olduğu ifade edildi. Tutuklu ve hükümlü yakınları adına açıklama yapan Melek Altıntaş, geçtiğimiz günlerde Bergama Cezaevi'ndeki uygulamaları protesto amaçlı basın açıklamasına, polisin müdahalesi sırasında ve gözaltında dövüldüklerini ve bazı arkadaşlarında beyin travması, kollarda çatlaklar ve kırıklar olduğunu söyledi.
Saat 12.00 civarında Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri, Kızılbayrak, ÖMP, Emek Kültür Merkezi ve Dayanışma Evleri Galatasaray'da bir araya gelerek basın açıklaması yapmak istediler.
Ancak çevreyi ablukaya alan polis yaklaşık 30 kişiyi döverek gözaltına aldı. Saldırının ardından yazılı bir açıklama yapan Alınterimiz Gazetesi, Yapı Sanatevi, Özgürlük için Mücadele Platformu, gözaltına alınanlardan Mine Demirkaya'nın kaburgalarının kırıldığını belirterek, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.
HADEP'lilere gözaltı
Toplumsal barış, F tipi cezaevi ve genel af taleplerini dile getirmek amacıyla Bakırköy Özgürlük Meydanı'na gelen HADEP İstanbul İl Gençlik Kolu üyeleri, henüz basın açıklaması yapamadan yaka paça gözaltına alındılar. Çevik kuvvet ve özel tim polislerinin meydan giriş ve çıkışlarıyla, otobüs ve minibüs duraklarını ablukaya aldığı meydandan yaklaşık 30 HADEP'li gözaltına alındı.
Dün saat 13.00'te polisin Özgürlük Meydanı'nda toplanmaya başlayanları gözaltına almasının ardından bir grup bir araya gelerek "Hücrelere hayır" sloganını atmaya başladı. Polis bu gruba saldırarak, 20 kişiyi gözaltına aldı. Bir süre ara sokaklarda ve tren istasyonu önünde protestocuları kovalayan polis bazı kişileri de buralardan gözaltına aldı.
Ayrımsız genel af
HADEP'in yapmak istediği basın açıklaması daha sonra basın mensuplarına dağıtıldı. Baskı ve şiddet ortamında suça itilip, antidemokratik yöntemlerle cezalara çarptırılanlar için genel affın istendiği basın açıklamasında, hücre tipi cezaevlerine karşı çıkıldı. Öte yandan Mezopotamya Kültür Merkezi'ne yapılan polis baskınında 22 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların, Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne götürüldüğü öğrenildi.
www.evrensel.net