28 Temmuz 2000 21:00

Baz istasyonları: Tam bir sağlık skandalı

TÜKODER Başkanı Ali Ulvi Büyüknohutçu, Antalya'da yaptığı bir konuşmada baz istasyonlarının insan sağlığını olumsuz bir şekilde etkilediğinin bilimsel olarak kanıtlanmasına rağmen yetkililerin sorumsuz davrandığını vurguladı.

Paylaş
Baz istasyonları: Tam bir sağlık skandalı
Yerleşim alanları içesine kurulan baz istasyonlarının insan sağlığı üzerindeki etkisi tartışmalarına her gün bir yenisi ekleniyor. TÜKODER Başkanı Ali Ulvi Büyüknohutçu, Antalya'da yaptığı bir konuşmada baz istasyonlarının insan sağlığını olumsuz bir şekilde etkilediğinin bilimsel olarak kanıtlanmasına rağmen yetkililerin sorumsuz davrandığını vurguladı. Kocaeli Valisi Kemal Önal ise kentteki baz istasyonlarını tespit etmek için, ilçe kaymakamlıkları, belediyeler, sağlık ve eğitim kurumlarına yazı gönderildiğini, sağlığa zararlı olduğu tespit edilen istasyonların yasalar çerçevesinde kaldırılacağını açıkladı. İzmir'de de baz istasyonları üzerinde ölçümler yapmak üzere çalışmalara başlandığı öğrenildi.
Bilimsel olarak kanıtlandı
Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkan Yardımcısı Ali Ulvi Büyüknohutçu, şehir merkezindeki baz istasyonlarının tam bir sağlık skandalı olduğunu, yöneticilerin halkın sağlığı konusundaki bu duruma duyarsız kaldıklarını söyledi. Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Ali Ulvi Büyüknohutçu, baz istasyonlarının insan sağlığını doğrudan etkilediğini ve bunun bilimsel olarak kanıtlandığını ifade ederek, bu konuya yöneticilerin duyarlı yaklaşması gerektiğini belirtti. Büyüknohutçu, baz istasyonlarının öncelikle kansere karşı bağışıklık sistemini oluşturan P53 genine hasar verdiğini ve lenf hastalığına neden olduğunu söyledi. İstanbul 5. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin de baz istasyonların çalıştırılmasının uygun olmadığına dair kararı bulunduğunu da hatırlatan Büyüknohutçu, yetkililileri göreve davet etti.
İstasyonlar uykuları kaçırıyor
Büyüknohutçu, baz istasyonu ve yüksek oranda elektromanyetik dalga yayan cep telefonlarının insanlar üzerindeki en belirgin özelliğinin uyku bozukluğu ve rüya görmeme olduğunu kaydetti. "Baz istasyonların kaldırılması için mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bize rüyaları bile çok görüyorlar" diyen Büyüknohutçu, bu konuda vatandaşların çok duyarlı olması gerektiğini vurguladı.
Kocaeli'de baz istasyonlarına gözaltı
Kocaeli Valisi Kemal Önal, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, ülke genelinde baz istasyonları nedeniyle yaşanan gerginlik ve Çevre Bakanlığı'nın genelgesi üzerine harekete geçtiklerini belirterek, "Türkcell ve Telsim'den, bölgemizdeki baz istasyonlarının yerlerini gösteren 1/25 bin ölçekli haritaları istedik" dedi. Baz istasyonlarının insan sağlığına zarar vermemesi için belli standartları bulunması gerektiğini anlatan Önal, insan sağlığı açısından tehlike oluşturan baz istasyonlarını tespit edip yasalar çerçevesinde kaldırılmasını sağlayacaklarını belirtti. Önal, kentteki baz istasyonlarını tespit etmek için, ilçe kaymakamlıkları, belediyeler, sağlık ve eğitim kurumlarına yazı gönderildiğini sözlerine ekledi.
İstasyonlar uzaklaştırılmalı
İzmir Alsancak Bölge Yürütme Kurulu tarafından önceki gün düzenlenen "Cep Telefonu Baz İstasyonları ve Sağlığımız" başlıklı panelde, baz istasyonlarının hastane, okul, park ve oyun alanları civarlarından uzaklaştırılması gerektiği açıklandı. Panelde konuşan İl Çevre Müdür Yardımcısı Mehmet Özdilek, Çevre Bakanlığı'nın genelgesinden sonra İzmir'de de Mahalle Çevre Kurulu'nun oluşturulduğunu ve çalışmalara başladığını söyledi. Baz istasyonları konusunda bir çalışma yaptıklarını belirten Özdilek, şimdiye kadar şikâyet edilen 66 baz istasyonu üzerinde incelemeye başladıklarını, Konak bölgesinde 90, diğer metropol ilçelerde 50 ve metropol dışı ilçelerde de 9 olmak üzere İzmir'de toplam 149 baz istasyonu bulunduğunu söyledi. Özdilek, yakında bütün baz istasyonlarında ölçümler yapacaklarını sözlerine ekledi.
Değerler sık sık ölçülsün
Tüketici Hakları Derneği temsilcisi Onursal Özbek ise cep telefonları ve baz istasyonları başta olmak üzere bilgisayarlar, mikrodalga fırın gibi aletlerin elektromanyetik kirliliğe yol açtığını söyledi. Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere çok sayıda kişi ve kuruluşun cep telefonları ve baz istasyonlarının zararlarını incelemeye başladığını belirten Özbek, araştırmalar sonucu baz istasyonlarının sinyal kalkanları ile korunması, belli kıstaslarda kurulması ve küçük çocuklardan uzak yerlerde bulunması gerekliliğinin ortaya çıktığını ifade etti. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Münir Kınay, cep telefonları ve baz istasyonlarının kanser yapıcı etkilerinin henüz kesinleşmediğini söyledi. Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkan Yardımcısı Musa Çeçen ise baz istasyonlarının elektromanyetik değerlerinin sık sık ölçülmesi gerektiğini vurguladı ve belli değerlerin üzerindeki baz istasyonlarına izin verilmemesini istedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Belediye-İş yöneticileri açlık grevinde

SONRAKİ HABER

ODTÜ Rektörlüğünden TÜBİTAK ödülü adaylığı için Saraya git dayatması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa