YÖK'ün 'orta yol' manevrası

Üniversiteler üzerindeki tahakkümcü yüzü, rektör adayları listesinin oluşturulmasında bir kez daha ortaya çıkan YÖK, Dokuz Eylül Üniversitesi için hazırladığı yeni listeyi Sezer'e sundu.

YÖK'ün 'orta yol' manevrası
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) rektör adayları listesini ikinci kez iade etmesinin ardından, dün listeyi yeniden oluşturarak Cumhurbaşkanı'na sundu.
YÖK üyeleri, Cumhurbaşkanı Sezer'in, ilk listede isimleri bulunan ve üniversitedeki seçimlerde birer oy alan Prof. Dr. Orhan Uslu ve Prof. Dr. Güzin Gökmen'in çekildiklerini bildiren yazıyla, DEÜ rektör adayları listesini iade etmesinin ardından dün olağanüstü toplandı.
Toplantıda, YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün, DEÜ rektör adayları listesinin, çekilen adaylar dışındaki adaylar arasından yeniden YÖK Genel Kurulu'nda gizli bir oylama yapılması önerisinin yasal dayanağı olmadığı gerekçesiyle üyeler tarafından olumlu karşılanmadığı öğrenildi. Bunun üzerine daha önce yapılan genel kurul toplantısında yapılan oylamada ortaya çıkan sıralama göz önüne alındı.
Alıcı var, İdiman yok
YÖK, DEÜ rektör adayları listesine üniversitede yapılan seçimlerde 142 oy alan ve Cumhurbaşkanı'na sunulan ilk listede ismi bulunan Prof. Dr. Faik Sarıalioğlu'nun yanı sıra ikinci sıraya bir oy alan Prof. Dr. Özcan Gökçe'yi, üçüncü sıraya da 449 oy alan Prof. Emin Alıcı'yı koydu. YÖK halen rektörlük görevini sürdüren ve 389 oyla yeniden aday olan Prof. Dr. Fethi İdiman'ın ismine listede yer vermedi.
Buna gerekçe olarak daha önce yapılan genel kurul toplantısındaki oylamada Prof. Dr. İdiman'ın en az oy almış olması gösterildi. YÖK oluşturduğu yeni DEÜ rektör adayları listesini özel bir kurye ile dün Cumhurbaşkanı'na sundu.
Rektörler toplanıyor
Bu arada üniversite rektörleri yarın Yüksek Öğretim Kurulu'nda (YÖK) bir araya gelecek. Rektörler Komitesi, YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz başkanlığında sabah toplanacak. Rektörler Komitesi'ne devlet ve vakıf üniversiteleri ile KKTC'deki üniversitelerin rektörleri katılacak. Toplantı, görev süreleri 6 Ağustos'ta sona erecek ve yasa gereği bir daha seçilemeyecek bazı rektörler için "veda" anlamını taşıyor. ODTÜ ile Gazi ve Ankara üniversitelerinin rektörleri, bir daha seçilemeyecek rektörler arasında bulunuyor.
Rektörler Komitesi'nin ardından Üniversitelerarası Kurul, Selçuk Üniversitesi Rektörü ve Kurul Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu başkanlığında bir araya gelecek. Kurul toplantısında, 2133 doçent adayı için oluşturulan 916 jürinin onaylanması bekleniyor.
Toplantıda ayrıca, öğrenci affına ilişkin kanunda öngörülen "Doçentlik yabancı dil sınavında 65 ve daha yukarı puan veya Üniversitelerarası Kurul tarafından kabul edilen, YÖK tarafından uluslararası alanda geçerli sayılan diğer yabancı dil sınavlarından bunlara denk puan alan adaylar başarılı sayılırlar" hükmü de ele alınacak. Bu hüküm kapsamına yaklaşık 300 kişinin girdiği öğrenildi.
www.evrensel.net