'Toplusözleşme hakkımız engellenemez'

Sendikalarının yüzde 10 işkolu barajının altına düşürülmesini protesto eden TÜMTİS üyesi işçiler, Ankara'da da sokağa çıktı.

'Toplusözleşme hakkımız engellenemez'
Sendikalarının yüzde 10 işkolu barajının altına düşürülmesini protesto eden TÜMTİS üyesi işçiler, Ankara'da da sokağa çıktı. Necatibey Caddesi'ndeki TÜMTİS Ankara Şubesi önünde toplanan TÜMTİS'li işçiler, "İş, ekmek yoksa barışta yok", "Kahrolsun işçi düşmanları", "Ambarlar işyeri, karakol değil", "Sözleşme hakkımız, engellenemez" sloganlarıyla ve alkışlarla sözleşme haklarının alınmasını protesto ettiler.
Ellerinde, "Sendikasızlaştırmaya hayır", "İş kolu barajı kaldırılsın", "Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz" dövizleri taşıyan işçiler eyleme aileleriyle birlikte katıldı. Star gazetesinin TÜMTİS'li işçilerle ilgili yaptığı yayına da tepki gösteren işçiler, "Satılık medya, hesap verecek" sloganlarıyla bu gazeteyi yaktılar.
Eylemde konuşan TÜMTİS Ankara Şube Başkanı Nurettin Kılınçdoğan, ekmekleriyle oynayanlara karşı duracaklarını vurgulayarak, kavgalarının iş ve ekmek kavgası olduğunu dile getirdi. TÜMTİS'in örgütlenme gücüyle kimsenin baş edemeyeceğini ifade eden Kılınçdoğan, Star gazetesine de tepki göstererek, satılmış kalemlerin TÜMTİS'e ciddi bir saldırı kampanyası başlattığına dikkat çekti. Gazetelerinde işçi haberlerine yer vermeyenlerin, TÜMTİS'li işçileri insan düşmanı gibi göstermesini eleştiren Kılınçdoğan, saldırıların diktatörlüğün ürünü olduğunu vurguladı.
TÜMTİS Ankara Şube Sekreteri Abidin Kandeğer de, saldırıların tüm sendikalara ve işçilere yönelik olduğuna dikkat çekerek, tüm konfederasyonları ve sendikaları işkolu barajının kaldırılması ve iş güvencesinin sağlanması için ortak mücadeleye çağırdı. Kandeğer, sendika olarak birçok saldırıyı göğüslediklerini ifade ederek, baraj engelini de aşarak saldırıları püskürteceklerini dile getirdi. Gıda-İş, Haber-Sen, Sosyal-Sen ve EMEP'in desteklediği eylemde hükümet, "İşçi düşmanı hükümet istifa" sloganıyla protesto edildi.
www.evrensel.net