25 Temmuz 2000 01:00

Camp David'de gözler Arafat'ta

İsrail ve Filistin temsilcilerinin ABD gözetiminde yaptıkları ve 10 günü aşkın bir süredir devam eden görüşmelerde Kudüs'ün statüsü konusunda hiçbir ilerleme yok.

Paylaş
Camp David'de gözler Arafat'ta
İsrail ve Filistin temsilcilerinin ABD gözetiminde yaptıkları ve 10 günü aşkın bir süredir devam eden görüşmelerde Kudüs'ün statüsü konusunda hiçbir ilerleme yok. Zirvenin sonucunu, bugüne kadar yumuşamayan Filistin Özerk Yönetimi lideri Yaser Arafat'ın göstereceği tavır belirleyecek.
Camp David'de yapılan görüşmelerden sızan haberler, kurulması öngörülen Filistin devletinin tanımı ve sınırları, Filistinli göçmenler ve Yahudi yerleşimciler konusunda bazı ilerlemeler sağlandığını, ancak Kudüs'ün statüsü konusunda tıkanıklığın sürdüğünü belirttiler. ABD tarafından görüşme masasına getirilen Doğu Kudüs'ün idaresinin İsrail ve Filistinliler arasında paylaştırılmasını öngören öneri İsrail Başbakanı Ehud Barak tarafından kabul edilmiş, ancak Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat tarafından reddedilmişti.
Filistinli üst düzey yetkili Tayib Abdülrahim, Arafat ile önceki gece telefonda konuştuğunu belirterek, ortada ilerleme sağlandığına dair bir işaret olmadığını söyledi.
Abdülrahim, "Aralarında Kudüs, sınırlar, ekonomi, mülteciler, güvenlik, Yahudi yerleşimciler ve su gibi sorunların da bulunduğu müzakere konularında herhangi bir anlaşma yok. Hiçbir dosya kapatılmadı" dedi.
G-8 zirvesinin bitiminden sonra Washington'a dönen ve Dışişleri Bakanı Madeleine Albight'tan görüşmelerle ilgili bilgi alan ABD Başkanı Bill Clinton, bugün Yaser Arafat'a Kudüs'e ilişkin Amerikan planını kabul ettirmeye çalışacak.Filistinlilerin kurmayı planladıkları devletin başkenti yapmak istedikleri Doğu Kudüs, Haziran 1967'deki Altı Gün Savaşları'nda İsrail tarafından işgal edilmiş, aynı ay içinde de ilhak edilmişti. Temmuz 1980'de parlamentoda oylanan bir kanunla Kudüs, İsrail'in "ebedi başkenti" kabul edilmişti.
Barak'ın hazırlıkları
İsrail Başbakanı Ehud Barak ise zirvenin her iki olası sonucuna karşı da hazırlık yapıyor. Barak, bir yandan zirvede ne kadar taviz verebileceğini anlamak için İsrail halkının nabzını tutan özel kamuoyu yoklamaları yaptırırken, bir yandan muhalefet liderleriyle görüşerek eli boş dönmesi olasılığına karşı bir koalisyon oluşturmaya çalışıyor. Yoklamalarda İsraillilerin yüzde 65'inin muhtemel bir anlaşmayı kabul etmeyeceğini gösteren bir tablo çıkıyor.
Ödünler artabilir
Haaretz gazetesi, Barak'ın Kudüs konusunda daha fazla ödün vermeye hazırlandığını belirtti. Referandum için haritalarla yapılacak kampanyada Kudüs dışındaki Yahudi yerleşim merkezlerinin de eklendiği ve Batı Kudüs'ün ilk kez uluslararası arenada tanınacağı vurgulanacak ve "Kudüs şimdi eskisinden da daha büyük" sloganı kullanılacak. Muhafazakâr çizgisiyle tanınan Jerusalem Post gazetesi de "Kudüs'te uzlaşma olmadan İsrail ile Arap dünyası arasında tam bir barış olamaz" ifadesini kullandığı yorumunda, İsrail'in geleceğinin güvence altına alınmasının Kudüs'ün dış mahallelerini elde tutmaktan çok daha önemli olduğunu belirtti.
Yeni koalisyon planları
Sol kesimin, "Anlaşma yapmadan gelme'' ültimatomunu verdiği Ehud Barak, eli boş dönme olasılığına karşı sağ partilerle bağlantı halinde. Zirveden eski koalisyon ortaklarını arayan Barak'ın yeni bir koalisyon için de hazırlık yaptığı belirtiliyor.
ÖNCEKİ HABER

Yeni kentlere eski isimler

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu’dan belediyenin veri tabanını inceleme talimatı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa