21 Ağustos 2011 15:07

Mersin'de 10 bin kişi operasyonlara karşı yürüdü

Federal Kürdistan Bölgesi'ne yönelik hava operasyonu ile PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 3 haftadır avukatları ile görüştürülmemesi, Mersin'de on bin kişinin katıldığı yürüyüş ile protesto edildi.Mersin'de Özgür Yurttaş Derneği önünde bir araya gelen ve aralarında BDP PM Üyesi Mehmet

Mersin'de 10 bin kişi operasyonlara karşı yürüdü

Paylaş

Mersin'de Özgür Yurttaş Derneği önünde bir araya gelen ve aralarında BDP PM Üyesi Mehmet Doymaz, BDP Mersin İl Başkanı Cihan Yılmaz, Mezitli ve Akdeniz İlçe yöneticilerinin de bulunduğu on bin kişi, buradan BDP Akdeniz İlçe binasına kadar bir yürüyüş düzenledi. "Zafere kadar direniş, zafere kadar mücadele" pankartının açıldığı yürüyüşte "Ölüm kapıları kapansın yaşam kapıları açılsın", "Bıçak dayanacak kemiğimiz de kalmadı", dövizleri taşındı.

'SONUN MÜBAREK GİBİ OLACAK ERDOĞAN'

Polisin yoğun önlem aldığı yürüyüş sonrası BDP Akdeniz İlçe binası önünde açıklama yapan İl Başkanı Cihan Yılmaz, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yaşanan ölümlerden sorumlu olduğunu belirterek, bu ölümlerin hesabını vermesi gerektiğini söyledi. Başbakanın "Bıçak kemiğe dayandı" sözlerine tepki gösteren Yılmaz, "Tayyip Erdoğan; eğer sende zerre kadar yürek varsa, barış için adım atarsın. Barış için adım atmak için insan olmak gerek, bu da sende yok. 'Sabrımız taştı bıçak kemiğe dayandı' diyor. Bıçakla oynarsan bir yerine batacağını bilmen gerekir" dedi.

Savaştan en çok Kürt ve Türk annelerinin zarar gördüğünü ifade eden Yılmaz, "Burada yüzlerce yurttaşımızın ya çocuğu askerde ya gerillada ya da tutuklu, yani herkesin yüreği yanıyor. Senin oğlun yurtdışında eğitim alırken her gün onlarca genç ölüyor, vicdan yok sende Erdoğan. Senin de sonun Mübarek ve Saddam gibi olacak, çünkü bu halk senden hesap soracak unutma" diye konuştu.

Federal Kürdistan bölgesine düzenlenen hava operasyonunda sivillerin yaşamını yitirdiğine dikkat çeken BDP PM Üyesi Mehmet Doymaz ise, "Bugün Kandil'de yapılan bombardımanda bir aile katledildi. Yaptıkları açıklamada ise 'biz sivilleri hedef almıyoruz' diyorlar. Bu coğrafyada yaşayan halka zere kadar acımıyorsunuz, insanların kanı dökülmüş, insanlar aç kalmış, bunların umurunda değil, çünkü bunlar insan değil" dedi. AKP'nin çözüm ve barış için bir derdi olmadığına dikkat çeken Doymaz, "Kürt halkı olarak 40 bin insanımızı kaybettik. Bu halkın kafasına bomba yağdıracaksın, katledeceksin, tutuklayacaksın, ölümse zaten bu halk her gün ölümü yaşıyor" şeklinde konuştu. (MERSİN)

ÖNCEKİ HABER

Kandil bombardımanında 7 sivil yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa