24 Temmuz 2000 01:00

İşçiler baraja karşı yürüyecek

"İşçi, emekçi düşmanı" olarak ilan edilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ve hükümet, yarın Başbakanlık yürüyüşüyle protesto edilecek.

Paylaş
İşçiler baraja karşı yürüyecek
İşçi ve emekçiler tarafından "işçi, emekçi düşmanı" olarak ilan edilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ve hükümet, işçiler tarafından, yarın Başbakanlık yürüyüşüyle protesto edilecek. DİSK ve bağlı sendikaların tüm yönetici ve baştemsilcilerinin katılacağı eyleme TÜMTİS de Türkiye çapında yönetici ve temsilcileriyle destek verecek. DİSK bugün Hak-İş ve Türk-İş'ten de destek isteyecek.
DİSK ve bağlı sendikaların tüm genel merkez ve şube yöneticileri ile işyeri baştemsilcileri yarın saat 11.00'de DİSK Ankara Bölge binası önünde toplanacak. İşçi ve sendikacılar daha sonra Başbakanlık'a yürüyerek, antidemokratik uygulamayı protesto edip, barajın kaldırılmasını isteyecekler.
DİSK Genel Sekreteri Murat Tokmak, gazetemize yaptığı açıklamada, bugün Hak-İş ve Türk-İş'le görüşeceklerini ve bu sorunun sadece DİSK'in sorunu olmadığını anlatacaklarını söyledi. Başbakanlık'tan yazılı randevu taleplerinin olduğunu, ancak henüz taleplerinin karşılanmadığını aktaran Tokmak, Türkiye genelinde sendika kadrolarıyla başbakanla görüşmeye gideceklerini ifade etti.
12 Eylül ürünü olan baraj sorununu defalarca dile getirdiklerini belirten Tokmak, "Sadece antidemokratik olarak sendika öz önünde engel olmakla kalmıyor, siyasilerin elinde istedikleri zaman kullanabilecekleri bir şantaj, baskı aracı olarak da kullanılıyor" dedi. Baraj sisteminin mutlaka ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayan ve sadece DİSK'in değil, Türkiye sendikal hareketin, hatta Türkiye'deki demokrasi mücadelesinin sorunu olduğunun altını çizen Tokmak, böyle kapsamlı bir olayı da kapsamlı olarak ele almak gerektiğini ve mutlaka buna karşı geniş ölçekli mücadelenin örgütlenmesinin zorunlu olduğunu söyledi. Tokmak, bütün sendikaları ve konfederasyonları "tehlikenin boyutunu görmeye" çağırdı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Yaşamımızdaki sansüre hayır

SONRAKİ HABER

Kırşehir’de AKP’liler MHP’li adayın kardeşine saldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa