Adli tatil sonrası yargı gündemi yoğun

Adli tatil sonrasında Ankara Adliyesi'nde kamuoyunun yakından izlediği davalarla ilgili yoğun bir trafik yaşanacak. Ulucanlar davası, "kayıp silahlar" davası ve Bahçelievler katliamı davası da bunların başlıcaları...

Adli tatil sonrası yargının gündemi yoğun
Ankara Adliyesi'ni adli tatil sonrasında yoğun bir trafik bekliyor.
Kayıp silahlar davası
"Hospro Şirketi'nce Emniyet Genel Müdürlüğü'ne hibe edilen ve 25 bin dolar ödenerek satın alınan malzemeler arasında bulunan 10 adet 9 mm mikro uzi, 10 adet süper mg, 11 adet 22 kalibre baretta marka tabanca ile bu tabancalara ait susturucular ile 1 adet AL 50 hv roketatarın kaybolması" ile ilgili olarak açılan davada, Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü eski Özel Harekât Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin ile eski Emniyet Genel Müdür Danışmanı Korkut Eken'in de aralarında bulunduğu 6 sanık, yeni adli yılda 5. Ağır Ceza'da hakim karşısına çıkacak.
Ulucanlar ve Bahçelievler
Yeni adli yılda, Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi'nde 26 Eylül 1999'da meydana gelen ve 10 tutuklunun katledildiği olaylarla ilgili olarak, sorumluların değil, katliamdan kurtulanların yargılandıkları Ulucanlar davası 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.
"Bahçelievler katliamı" olarak bilinen dava da Yargıtay'ın 2 sanık hakkında verdiği bozma kararı üzerine adli tatil sonrasında tekrar başlayacak.
Öcalan, Bayık ve Karayılan
Ankara 2 No'lu DGM tarafından verilen idam cezası Yargıtay'ca onanan Abdullah Öcalan, eşi Kesire Öcalan ile örgütün üst düzey sorumluları Cemil Bayık ve Murat Karayılan'ın da aralarında bulunduğu 101 sanığın, "12 Eylül 1980'den önce Şanlıurfa ve çevresinde işledikleri suçlarla ilgili olarak" haklarında açılan davada, idam istemiyle yargılanmalarına 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek.
Oral Çelik ve adamları
Oral Çelik ve adamları olduğu bildirilen 5 kişinin, "Korkutarak zorla senet ve para tahsil ettikleri" gerekçesiyle yargılanmalarına devam edilecek. Adli tatilin ardından, "Kayıp 1 trilyon davası"nın karara bağlanması bekleniyor. Kapatılan RP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan, eski genel başkan yardımcıları Şevket Kazan ve Ahmet Tekdal'ın da aralarında bulunduğu 79 kişi, "1997 yılı Hazine yardımını 71 il teşkilatına makbuz karşılığı dağıtılmış gibi göstererek resmi belgede sahtecilik yaptıkları ve bu yolla Siyasi Partiler Yasası'na aykırı davrandıkları" gerekçesiyle, 7 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istemiyle hakim karşısına çıkacaklar.
Özer Çiller davası
Özer Çiller'in, "eşi DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in mal varlığını araştırmak amacıyla kurulan komisyona gerçeğe aykırı bilgi verdiği" gerekçesiyle, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına 20. Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek.
Eski Turban Genel Müdürü Ömer Bilgin'in, "görevini kötüye kullandığı" gerekçesiyle, 5. Asliye Ceza ve 21. Asliye Ceza Mahkemelerinde hakkında açılan davalara devam edilecek olan yeni adli yılda, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın da "görevini kötüye kullandığı" iddiasıyla açılan davalarda hakim karşısına çıkacak. TBMM Genel Kurul Salonu'nun yenilenmesi sırasında "görevlerini kötüye kullandıkları" gerekçesiyle, Emlak Konut AŞ Genel Müdürü Cihan Sakarya, genel müdür yardımcıları ve yönetim kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu 13 sanık, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmaları sürecek.
Baysal davaları
Cumhurbaşkanlığı eski İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Gülizar Temel Baysal'ın aralarında bulunduğu 10 sanığın "Devlet alım-satım ihalesine fesat karıştırdıkları ve bu suça iştirak ettikleri" gerekçesiyle 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaları da yeni adli yılın davaları arasında bulunuyor. Baysal'ın, 7 eski Köşk çalışanı ile "Cumhurbaşkanlığı adına yapılan mal ve hizmet alımlarında devleti zarara uğrattıkları" gerekçesiyle Ankara 15. Asliye Ceza Mahkemesi'nde, 4 arkadaşı ile de "haksız mal varlığı edindikleri" iddiasıyla Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanmalarına devam edilecek. Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi'nde ise Gülizar Baysal, "Cumhurbaşkanlığı ile resmi alışveriş ilişkisi olan bir firmanın spor tesislerinden herhangi bir ücret ödemeden yararlanarak, görevini kötüye kullandığı" iddiasıyla 3 yıla kadar hapis istemiyle hakim karşısına çıkacak.
Kızılay'ın çadır davası
Kızılay'ın, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin ardından ortaya çıkan yolsuzlukları gerekçesiyle açılan davalar da yeni adli yılda kaldığı yerden devam edecek. Kızılay Genel Başkanı Ertan Gönen ve eski Genel Başkanı Kemal Demir'in de aralarında bulunduğu 13 sanık, depremin ardından "görevlerini kötüye kullandıkları ve ihmal ettikleri" gerekçesiyle 18. Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacaklar.
www.evrensel.net