23 Temmuz 2000 01:00

YÖK'ü kurtarma oyunu

Ecevit'in "sessiz" desteğini alan YÖK, "kendini kurtarmak" için yeni politikalar belirledi. Kamuoyu baskısı üzerine birer oy alan adayların çekilmesi halinde YÖK kendisini kurtarmış olacak.

Paylaş
YÖK'ü kurtarma oyunu
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ)'nde en çok oy alan iki adayın isimlerine yer vermediği listeyi Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e göndererek, yurt çapında öğretim üyelerinin hedef tahtasına oturan Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) şimdi kendini kurtarma çalışıyor.
Başbakan Bülent Ecevit'in sessiz kalmayı tercih ettiği ve diğer hükümet ortaklarının da ikiyüzlü politikasının malzemesi olan YÖK'ün Genel Kurulu önceki gün toplandı. 6 Ağustos'ta sona erecek 22 üniversitenin rektörlük atamaları için önerilen aday listesinin cumhurbaşkanı tarafından iade edilmesini ve takınacağı tavrın ne olacağını görüşen YÖK üyeleri, toplantının ardından hiçbir bilgi vermedi. Ancak, YÖK'ün önümüzdeki günlerde Sezer'in isteğine uyarak, her üniversite için ayrı öneride bulunmayı, Dokuz Eylül, Atatürk ve İnönü üniversitelerine ait adayları ise ayrı tutmayı kararlaştırdığı basına sızan bilgiler arasındaydı. Kendini kurtarmanın ilk adımı olarak, ayrı ayrı liste sunarak, "sorunlu üç üniversite" dışındaki üniversitelerin rektör ve dekan atamalarını tamamlamayı planlayan YÖK'ün ikinci adımı ise listeleri beklemeye alarak, topu rektör adaylarına atmak oldu.
Top rektör adaylarında
DEÜ'de, en çoku oyu alan iki aday dışta tutularak, birer oy almalarına rağmen YÖK listesinde ilk üçe alınan Prof. Uslu ve Prof. Gökmen'in önümüzdeki hafta adaylıktan çekilmesi bekleniyor. Prof. Uslu, bir rektörlük seçiminde bu kadar yakışıksız olayın yaşanmayacağını belirterek, "YÖK'ün baskısıyla değil, kendi irademle çekilirim" dedi. Prof. Gökmen ise, aldığı bir oyla rektör olarak üniversitesini temsil edeceğine inanmadığını söyleyerek, durumu YÖK'le değerlendirdikten sonra çekilebileceğini ifade etti. Her iki aday da çekilmeleri durumunda YÖK listesinin değişmesine sebep olacaklar ve bu şekilde en çok oyu alan Prof. Emin Alıcı ve Prof. Fethi İdman listeye girebilecek. Rektör adaylarının açıklamalarının ardından, YÖK'ün listeleri neden beklemeye aldığı daha iyi anlaşılıyor.
ÖNCEKİ HABER

Yangınların altında özelleştirme var

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu’dan belediyenin veri tabanını inceleme talimatı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa