Çukobirlik'te işçi kıyımı sinyalleri

Çukobirlik'te 1607 işçi ücretli bir aylık izinlere ayrılırken işçilerin maaşları, ikramiyeleri, avansı ve izin harçlıkları ödenmiyor.

Çukobirlik'te işçi kıyımı sinyalleri
Çukobirlik'te 1607 işçi ücretli bir aylık izinlere ayrılırken işçilerin maaşları, ikramiyeleri, avansı ve izin harçlıkları ödenmiyor. İşçilerin ücretli izne ayrılmasına rağmen ücretlerinin ödenmemesi işçi kıyımı yapılacağının işaretleri olarak değerlendiriliyor. Dün sendika binasında bir basın toplantısı düzenleyen DİSK/Tekstil Sendikası Çukobirlik Şube Başkanı Ali Caymaz, işçinin üretime yüzde 100 katkıda bulunduğu halde Birlikler Yasası'nın çıkmasıyla, yönetimin daha önce 'para sorunu yok' demesine karşın bugün 'para sorunu var' demeye başladığını belirtti.
Basın toplantısına Tekstil TİS Daire Başkanı Nuri Toprak'ın yanı sıra Tekstil Sendikası Genel Merkez yöneticileri Nazmi İncesoy, Mahmut Üniver, Çukobirlik işçileri ve grevdeki EXSA işçileri katıldı. Çocuklarının nafakalarını ve alınterlerinin karşılığını beklediklerini belirten Ali Caymaz, "Çukobirlik 2000 yılına büyüyerek hazırlanıyor" diyen Genel Müdür Yakup Şahin'in daha önceki görüşmelerinde kendilerine, "Çukobirliği nasıl kurtarırız? 2000 yılında nasıl modernize ederiz?" dediğini, kendilerinin de taşın altına ellerini koyacaklarını bildirdiklerini belirtti. Caymaz, "Sayın Genel Müdür, böyle mi 2000 yılına hazırlanıyor? Bundan önce basında çıkan beyanlarına bir baksın, göz gezdirsin, neler söylüyor? 'Üretimi yüzde 34'lerden, yüzde 85'lere biz çıkarttık' diyen genel müdür işçinin hak etmiş olduğu alınterini neye dayanarak 'ödemiyorum' diyor? Sayın Genel Müdürün sözlerine açıklık getirerek işçi arkadaşlara bilgi vermesini istiyoruz" dedi. Caymaz ayrıca, kurumun Finansman Müdürü Soner Aydın'ın mal varlığının da açıklanmasını istedi.
'Sözleşme yetkimiz gelecek'
Öte yandan basın toplantısının ardından yüzde 10'luk işkolu barajıyla ilgili olarak DİSK Genel Merkezi'nin aldığı eylem kararları hakkındaki çalışmalarını sorduğumuz DİSK/Tekstil TİS Daire Başkanı Nuri Toprak, kendilerine toplusözleşme yetkisi geldiğini, Çukobirlik için gereken yetkinin de bir kaç gün içerisinde geleceğini söyleyecek eylem takvimi konusunda açıklama yapmadı.
www.evrensel.net