Fotoğraf: Evrensel

Şaibeli devir tamam

POAŞ, hakkında açılan davalar sonuçlanmadan ve 90 günlük devir süresi dolmadan Türkiye İş Bankası ve Doğan Şirketler Grubu ortaklığına satıldı. Sözleşme, Ankara'da imzalandı.

Şaibeli devir tamam
Petrol Ofisi A.Ş (POAŞ), hakkında açılan davalar sonuçlanmadan ve 90 günlük devir süresi dolmadan Türkiye İş Bankası ve Doğan Şirketler Grubu ortaklığına satıldı. Böylece POAŞ'ın yüzde 51 hissesi özel sektöre geçmiş oldu.
POAŞ'ın satış sözleşmesi, T. İş Bankası A.Ş- Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş Ortak Girişim Grubu ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı arasında Ankara Sheraton Oteli'nde imzalandı.
Satış sözleşmesine, Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar ile İş Doğan Petrol Yatırımları A.Ş adına, İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Caner Çimenbiçer ve Doğan Holding Genel Koordinatör İmre Barmenbek imza koydular. Özelleştirme devam edecek
Düzenlenen törene katılan Devlet Bakanı Yüksel Yalova, özelleştirme uygulamalarına kararlı şekilde devam edeceklerini bildirdi. Yalova, POAŞ'ın satışının, özelleştirme açısından önemli bir dönemeç olduğunu vurgularken, aynı zamanda zihniyet devrimi itibariyle de bir ilki oluşturduğunu belirtti. Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar da, imza töreninde yaptığı konuşmada, 1 milyar 260 milyon dolarlık satış bedelinin peşin olarak yatırıldığını kaydetti.
Bayar, söz konusu bedelin, Hazine'nin bir kalemde yaptığı 1.5 milyar dolarlık dış borçlanma dışında, Cumhuriyet tarihinde Hazine kasasına tek kalemde giren en büyük para olduğunu öne sürdü.
Özelleştirme süreci
Bu arada, imzaların atılmasının ardından, 1 milyar 120 milyon dolarlık satış bedelinin yazılı olduğu, büyük ebatlı temsili bir çek, Özelleştirme İdaresi yetkililerine verildi. POAŞ'ın özelleştirilmesine ilişkin geçen yıl 17 Kasım'da açılan ihale kapsamında, 3 Mart 2000`de yapılan nihai pazarlık görüşmelerinde 1 milyar 160 milyon dolar bedelle en yüksek teklifi söz konusu Ortak Girişim Grubu vermişti. Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) tarafından 21 Nisan 2000 tarihinde onaylanan karar sonucunda, alıcı firmaya 90 günlük süre verilmişti. Öte yandan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın hesabına yatırılan 1 milyar 260 milyon dolarlık bedelin 750 milyon dolarlık kısmının, önümüzdeki hafta başında Hazine hesabına geçeceği öğrenildi.
www.evrensel.net