21 Temmuz 2000 01:00

'ABD-Japonya ittifakına son verilsin'

Okinawa'da yapılacak G-8 Zirvesi arifesinde adada 25 bin kişilik bir gösteri düzenlendi. Sendikaların ve kitle örgütlerinin çağrısıyla yapılan eylemde bölgedeki 55 yıllık ABD varlığı protesto edildi.

Paylaş
'ABD-Japonya ittifakına son verilsin'
İkinci Dünya Savaşı'nda Japonya'da kullandığı atom bombalarıyla onbinlerce insanı katleden ABD'nin, bu ülkede halen devam eden askeri varlığı, G-8 zirvesi öncesi protesto ediliyor.
Japonya'nın Okinawa Adası'nda bugün başlayacak gelişmiş 7 ülke ve Rusya'nın toplantılarına saatler kala binlerce işçi ve kitle örgütleri, antiemperyalist gösteriler düzenledi.
Okinawa kentinde onbinlerce askerin konuşlandırıldığı Amerikan üssünün önünde toplanan binlerce kişi, dün sabah üssün etrafında 17 kilometrelik bir insan çemberi oluşturarak, "Okinawa'yı Amerikan varlığından kurtarın", "Okinawa'yı savaştan kurtarın", "ABD-Japon ittifakına son", "Japonlardan alınan topraklara dönüş" sloganları attılar.
Yerel işçi sendikaları ve kitle örgütleri tarafından düzenlenen gösteriye işçilerin yanı sıra öğretmenler ve ev kadınları da katıldı.
Japonya'da konuşlandırılan 47 bin Amerikan askerinin üçte ikisinin bulunduğu Okinawa'da halk, nefret ettiği ABD askerlerinin gitmesi için yıllardır eylemler düzenliyor. Geçen yıllarda ada halkına yönelik çeşitli saldırılara imza atan Amerikan askerlerinden birinin bu ayın başlarında bir kız çocuğuna cinsel tacizde bulundukları ortaya çıkmıştı. ABD'li komutanlar son bir haftadır askerlerin kentteki faaliyetlerine sınırlama koyarken, dünkü gösteri sırasında üssü çevreleyen tel örgülere renkli balonlar bağlandı. Üssün kaldırılması talebini dile getiren binlerce gösterici kırmızı elbiseler giydi. Bir grup kadın, binlerce mendilden yapılan ve her birinde Japonca barış mesajları yazılan sancaklar sergiledi. Ayrıca beyazlar içindeki bir grup rahibe, gitar eşliğinde barış şarkıları söyledi. Gösteriyi düzenleyenler, gösteriye yaklaşık 25 bin kişinin katıldığını belirttiler.
Japon egemenliğine 1972'de geçen Okinawa'da 30 bin civarında ABD askeri bulunuyor. Ülkedeki Amerikan üsleri ada topraklarının yüzde 20'sini kaplıyor.
Öğrenciler de sokakta
Tokyo'da ise öğrenciler, emperyalistlerin bir araya geldiği G-8 zirvesini protesto ettiler. Tokyo'nun Roppongi bölgesinde yürüyüş yapan öğrenciler, Okinawa Adası'nda 21-23 Temmuz'da yapılacak G-8 zirvesi karşıtı sloganlar attılar.
Japonya Öğrenci Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Sei Sumiyoshi, "ABD ve Japonya'ya da G-8 yetkililerinin, barış ya da 21. yüzyılın barış içinde geçmesi için çalıştıkları yolunda bir mesaj yayınlamasının çok saçma olduğunu'' söyledi.
Japon güvenlik kuvvetleri, geçen yıl ABD'nin Seattle kentinde Dünya Ticaret Örgütü (WTO) zirvesi ve nisan ayında Washington'da G-7 maliye bakanları toplantısı sırasında meydana gelen eylemlerin benzerinden çekindiği için Tokyo ve Okinawa'da sıkı güvenlik önlemleri almış durumda.
Mori görüşme turunda
Gösterilerin zirve boyunca devam etmesi beklenirken Japonya Başbakanı Yoshiro Mori, dün Kanada Başbakanı Jean Chretien ile başkent Tokyo'da görüştü. Görüşmede Kuzey Kore konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Mori, Chretien'e, Kuzey Kore ile 1992 yılında kesilen ilişkileri normalleştirme niyetinde olduğunu bildirdi.
Mori'nin, önceki gün de Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi ve diğer yetkililerle görüştüğü, görüşmelerde, Japonya ve Avrupa'nın ekonomik ortaklığını güçlendirmesi konusunda görüş birliğine varıldığı kaydedildi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Betona tutsak değiliz!

SONRAKİ HABER

Melayê Cizîrî’yi anlatan oyunun prömiyeri yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa