Meyve bahçelerine kalıcı konut

   yapımına tepki

Meyve bahçelerine
   kalıcı konut yapımına tepki
Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde, kalıcı konutların yapılacağı köylerden Şirinköy, Örcün ve Saraylı'da köylüler, meyve bağlarının istimlak edilmesine tepki gösteriyor. Verimli meyve bağlarının kalıcı konutlar için istimlak edilmesinin halkın ekonomik gücünü kaybetmesi anlamına geldiğini belirten Şirinköy Muhtarı Sedat Akdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sorunun halkın çıkarlarının düşünülerek çözülmesinin doğru olacağını söyledi. Köylünün, istimlak edilen araziler konusunda çok duyarlı olduğunu ifade eden Akdoğan, kalıcı konut için seçilen arazilerin, halkın ekonomisi ile doğrudan orantılı olduğunu kaydederek, "Buralar ekili alan ve meyve bağları. Örcün ve Saraylı köyleri ile birlikte depremzedeler için 6 bin 200 konut yaptırılacak. Bu da, çok önemli miktarda arazinin kamulaştırılması anlamına geliyor. Biz, köyümüze kalıcı konut yapılmasına karşı değiliz. Ancak, konut yaparken halkın da çıkarları düşünülmelidir. O nedenle, istimlak alanlarının, köyün dokusunu bozmadan daha tepelere kaydırılmasını istiyoruz. Umarım bu haklı talebimize cevap verirler ve ileride doğacak mağduriyetin de önüne geçilmiş olur" dedi. Sedat Akdoğan, depremden sonra köylerinde 1478 prefabrik konut yapıldığını ve yaklaşık 4 bin olan nüfusun 7 bine yükseldiğini kaydetti.
Köylüler: Karar incelenmeden alındı
Şirinköy'de meyve bağları bulunan ve ailesinin geçimini bu bağlardan aldığı ürünle sağlayan arazi sahibi Ali Rıza Kaya, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın kamulaştırma kararını kağıt üzerinde aldığını anlattı. Yetkililerin bölgede arazilerin verimliliği konusunda bir inceleme yapmadığına değinen Kaya, "Depremde, ben de fidan gibi oğlum ve eşimi kaybettim. Şimdi de, baba mirası olan arazim, devlet tarafından elimden alınıyor. 20 dönümlük üzüm bağım elimden alındı. Ben ne yiyip içeceğim ve derdimi kime anlatacağım?" diye konuştu. Örcün köyündeki arazi sahiplerinden meyve üreticisi, hukukçu ve eski bir kaymakam olan Murat Zorlu da, arazilerin, üretim gücü görülmeden istimlak edildiğini aktardı.
Zorlu, "Bunu doğru bulmuyorum. Türkiye'deki tüm haller ve kabzımallara giden meyvenin önemli bir bölümü, bu bölgenin üretimidir. Şirinköy, Örcün ve Saraylı, meyve deposudur" diye konuştu.
Saraylı'da elma, armut, şeftali ve üzüm bağları bulunan üreticilerden Ömer Atabaş ise 5 dönüm verimli arazisinin istimlak kapsamına alındığını belirterek, "Bu durum, benim içimi yakıyor" dedi. Arazi sahipleri, sorunun çözümünün, ekili alanlardan uzak tepelerdeki alanlara yönelmek olduğunu, bunun yapılmaması halinde ise haklarını yasal yollardan arayacaklarını açıkladılar. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Tutuklu yakınlarına polis saldırısı
Tutuklu yakınlarının Kırklareli Cezaevi'nde 62 gündür süren açlık grevine dikkat çekme amacıyla yapmak istedikleri basın açıklamasına polis saldırdı. Polis saldırısında 20 kişi gözaltına alındı.
Dün saat 13.00'de biraraya gelen tutuklu yakınları adına İHD İstanbul Şube Yönetim Kurulu üyesi Leman Yurtsever bir açıklama yaptı. Kırklareli Cezaev'indeki sevk taleplerinin derhal yerine getirilmesini isteyen Yurtsever,"Yaşanacak ölümlerden Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün sorumlu olacağını bir kez daha duyuruyoruz" dedi. Açıklamanın ardından "Hücreleri parçala tutsaklara sahip çık", "Hücreler ölümdür girmeyeceğiz","Anaların öfkesi katilleri boğacak" ve "Susma Sustukça sıra sana gelecek" sloganlarını atarak Galatasaray Lisesi'nin önünden harekete geçen gruba bu sırada polis saldırdı. 20 kişinin gözaltına alındığı saldırı sırasında açlık grevinde olan tutuklu Turan Obay'ın annesi Şamize Obay fenalaşarak baygınlık geçirdi. Sık sık "Ciğerim yanıyor" diye bağıran acılı anne, oğlunun 61 yılda değil 61 günde öleceğini belirterek, "Benim oğlum kimseyi öldürmedi, cinayet işlemedi, kimseyi soymadı ama onu öldürmek istiyorlar" dedi. Saldırı sırasında gazetecilerin görüntü almasını engellmek isteyen polisle gazeteciler arasında da sık sık gergin anlar yaşandı.
www.evrensel.net