ABD'li medya patronu

   kurtlara elektrik verecek

ABD'li medya patronu
   kurtlara elektrik verecek
Dünyanın en büyük medya patrolarından Ted Turner'ın, kurtlara "eğitmek amacıyla" elektrik vereceği ortaya çıktı. Amerikan haber ajansı ve televizyonu CNN'in kurucusu ve sahibi Turner, aynı zamanda ABD'nin en büyük toprak sahibi.
Kurtlara elektirkli tasmalar takılarak yapılan bir deney sayesinde Ted Turner'ın çiftlik hayvanlarını korumaya yarayacak bir proje geliştirilmeye çalışılıyor. ABD yönetiminin de Montana'da Turner'a ait topraklarda geliştirilen projeyi desteklediği öğrenildi.
2.5 milyon dönüm toprağı olan Turner için geliştirilen deney, ünlü "Pavlov'un Köpekleri"deneyini andırıyor. Rocky Dağları'ndaki Greater Yellowstone arazisinde yakalanarak bayıltılacak kurtların boynuna tasmalar takılacak. Kurtlar daha sonra buzağıların bulunduğu ahıllara getirilecek. Kurtlar buzağılara yaklaştığında tasmalara elektrik verilecek ve kurt geri dönene dek akım devam edecek. Aynı anda bir ses dalgası da yayınlanacak. Daha sonra hayvanlar boyunlarında tasma olduğu halde geri dönecek ve elektrik devreden çıkarılacak. Sadece radyo dalgaları ile ses iletilmeye devam edilecek. Fakat terapi sonucu "hayvanlara saldırmamayı öğrenemeyen kurtlar" vurularak öldürülecek.
İki hafta sonra uygulamaya konulacak olan proje çevreci grupların büyük tepkisini çekti. Kurtları elektrikle terbiye projesinin toplam maliyeti yaklaşık 9.4 katrilyon TL. Bölgedeki tüm toprak sahipleri projeyi şiddetle savunuyor ve gerçek amacın kurtların hayatını korumak olduğunu ileri sürüyorlar.
Sağcı demokrat Turner, aynı zamanda koyu bir nükleer enerji savunucusu. Turner ülkede yaşayan göçmenlere karşı düşmanca tavırlarıyla da tanınıyor.
Turner'ın başkanı olduğu Turner Tehlikedeki Türler Vakfı, bozkurtların (Canis Lupus) korunması için çalışmalar yürütüyor. Turner'ın namını aklamak için kurulan vakıf da bu insanlık dışı projeyi destekleyenler arasında.
www.evrensel.net