Hücreye ve vahşete tepki artıyor

Burdur Cezaevi'ndeki tutuklulara yönelik vahşi saldırı ve F tipi cezaevi dayatmalarına karşı tepkiler yoğunlaşıyor.

Hücreye ve vahşete tepki artıyor
Aralarında Aydın Çubukçu, Muzaffer İlhan Erdost, Ahmet Telli, Şükrü Erbaş, Zerrin Taşpınar, Ali Balkız, Temel Demirer, Fikret Başkaya ve Ankara Sanat Tiyatrosu (AST) çalışanlarının da bulunduğu 47 yazar ve sanatçı F tipi cezaevlerini, insanın toplumsal varlığına ve insanlık onuruna yönelmiş yok etme aracı olarak gördüklerini belirttiler.
Yaşamın hücreleştirilmesine karşı oluşturdukları Aydın ve Sanatçı Girişimi adına dün Nazım Kültür Evi'nde bir basın açıklaması yapan Şair Şükrü Erbaş, devletin toplumdan yükselen bütün itiraz ve uyarılara karşın insanları, hücre tipi cezaevlerine kapatma konusunda ısrarcı davrandığını belirtti.
Diyarbakır ve Ulucanlar Cezaevi'nde yaşanılanları hatırlatan ve son olarak da Burdur Cezaevi'nde yaşanılanlara dikkat çeken Erbaş, "Burdur Cezaevi'ne yapılan saldırıda, kadın ve erkeklere floresan lambaları ve joplarla tecavüz edilmesi ve bir tutsağın iş makinaları ile kolunun koparılması, devletin hedefine işkence ve tecavüzle ulaşmaya çalıştığının göstergesidir." diye konuştu.
Eylemler gündemde
F tipi cezaevlerinin, cezaevinde cezaevi olduğunu ve devletin bu uygulama ile toplumsal muhalefeti sindirip kişiliksizleştirmeyi amaçladığını vurgulayan Erbaş, topluma ve insana saygı ve sorumluluğunun gereği olarak devleti insanlık suçu işlemekten bir an evvel vazgeçmeye çağırdı.
Önümüzdeki günlerde aydın ve sanatçılar olarak, konuyla ilgili basın kuruluşlarını ve devletin yetkili organlarını ziyaret edeceklerini bildiren Erbaş, Adalet Bakanlığı'nın tutumunda bir değişiklik olmaması durumunda, üretimlerini yakma ve açlık grevi yapma gibi eylemler yapacaklarını duyurdu.
www.evrensel.net