15 Temmuz 2000 01:00

Mahuad'a tutuklama emri

Bu yılın başında gerçekleştirilen askeri darbenin atadığı devlet başkanı tarafından yönetilen Ekvador'un devrik diktatörü Jamil Mahuad hakkında tutuklama kararı çıktı.

Paylaş
Mahuad'a tutuklama emri
Bu yılın başında gerçekleştirilen askeri darbenin atadığı devlet başkanı tarafından yönetilen Ekvador'un devrik diktatörü Jamil Mahuad hakkında tutuklama kararı çıktı. Yüksek Mahkeme, Mahuad'ı yasa dışı yollardan banka hesaplarını dondurmakla suçluyor. Mahkeme eski Maliye Bakanı Ana Lucia Armijos hakkında da tutuklama kararı verdi.
Mahuad ve Armijos geçtiğimiz mart ayında ülke ekonomisini kurtarmak gerekçesiyle özel bankaların hesaplarına el koymakla ve Anayasal yetkilerini aşmakla suçlanıyor. Mahkeme kararında "Anayasal teminatlara ve kamu yönetimine karşı çok sayıda suçun işlendiği ispatlanmıştır" ifadesine yer verildi. İki politikacının 5 yıl kadar cezaevinde yatmaları bekleniyor.
Ekvador'da geçtiğimiz yıl sonunda Mahuad yönetimine karşı yükselen halk hareketine bazı ilerici subaylarında da katılması sonucu, ordu sürece müdahale etmiş ve Mahuad'ın yerine Amerikancı yadımcısı Gustavo Noboa'yı getirmişti. Noboa'nın ilk icraatı ise ülkenin para birimi sucreyi ABD Doları'na endekslemek oldu.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Kudüs formülleri masada

SONRAKİ HABER

Antalyalı elma üreticisi zor durumda: Elma ihracatı durma noktasında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa