İsrail ile ABD arasında pürüz yok

ABD ile İsrail arasında gerginliğe neden olan İsrail'in Çin'e silah satışı projesi iptal edildi.

İsrail ile ABD arasında pürüz yok
ABD ile İsrail arasında gerginliğe neden olan İsrail'in Çin'e silah satışı projesi iptal edildi. İsail'in iptal kararının ABD'de sürdürülen İsrail-Filistin görüşmeleri sırasında verilmesi, İsrail'in karşılığında ne gibi tavizler aldığı sorusunu gündeme getirdi. Çin, ABD baskısıyla alınan karara tepki gösterdi.
Amaç mali yardım
İsrail, Çin'e 250 milyon dolar tutarındaki Phalcon radar sistemi satışını iptal ettiğini ABD'ye bildirdi. İsrailli bir yetkili, Camp David'deki Ortadoğu zirvesi sırasında yaptığı açıklamada, "İsrail, ABD ve Çin'i, Phalcon radar sisteminin satışını sürdürmeyeceğine karar verdiği konusunda bilgilendirdi" dedi. Çin ile İsrail arasında Phalcon radarları satışı konusunda yapılan anlaşma, İsrail ile yakın müttefiki ABD arasındaki tansiyonu yükseltmişti. ABD Kongresi, anlaşma nedeniyle İsrail'e askeri yardımı kesme tehdidinde bulunmuştu. Bazı İsrailli yetkililer de anlaşmanın, Filistin ile yapılacak barış anlaşmasına verilecek yeni bir mali desteği tehdit edeceği uyarısında bulunmuşlardı.
ABD sevindi
ABD yönretimi de, İsrail'in Çin'e içinde erken uyarı radar sistemi Phalcon satışını iptal etmesini memnuniyetle karşıladığını bildirdi. ABD denetiminde, İsrail Başbakanı Ehud Barak ve Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat arasındaki görüşmeler sürerken, basına açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Joe Lockhart, "İsrail'in kararını memnuniyetle karşıladık. Bizim için çok önemli bir konu. İsrail'in, bizim güvenlik endişelerimizi ciddiye almasından memnunuz" diye konuştu.
ABD'yi sevindiren karar, Çin tarafından sert tepkiyle karşılandı. Çin hükümeti, İsrail'in ABD baskısıyla Çin'e Phalcon satışını iptal etmesinden öfke duyduğunu bildirdi. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhu Bangzao, düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin diğer ülkelerle işbirliğine hiçbir ülkenin karışma hakkı bulunmadığını belirtti. Zhu, ülkeler arasında varılan anlaşmaların onur verici olduğunu ve bunun ülkeler arası ilişkilerin temel anlayışını oluşturduğunu söyledi. Tayvan ordusu ise, İsrail'in Çin'e radar satışını iptal etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tayvan Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili, Çin ile İsrail arasında Phalcon satışı konusunda yapılan anlaşmanın iptalinin olumlu bir gelişme olduğunu ve kararın, Tayvandaki gerilimin azaltılmasına katkıda bulunacağını söyledi.
Görüşmeler sürüyor
Camp David görüşmeleri ise kapalı kapılar ardında sürüyor. Filistin ve İsrail heyetlerinin küçük gruplar halinde birlikte kahvaltı ettiklerini, golf arabalarıyla dolaştıklarını ve yürüyüşe çıktıklarını belirten Beyaz Saray Sözcüsü Lockhart, "insani temasta resmiyet olmamasının görüşmelere belli bir değer kazandırdığını" anlattı. Bir gazetecinin sorusu üzerine, müzakerelerin kaç gün daha devam edeceği ve Başkan Bill Clinton'ın kaç saatini Camp David'de geçireceği konusunda kesin bir plan bulunmadığını vurgulayan Lockhart, görüşmelerin 1978 yılında İsrail ile Mısır arasında yine Camp David'de yapılan müzakerelerle karşılaştırılarak sonuçlar çıkarılmaması gerektiğini ileri sürdü.
Öte yandan, İsrail Savunma Bakan Yardımcısı Efraim Şneh, Kudüs konusunda bir çözüme ulaşılmadıkça, İsrail-Filistin anlaşmazlığının giderilemeyeceğini söyledi. Şneh, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, "Kudüs'ün bölünmesi dışında, ancak karayolları, su dağıtımı, elektrik ve dispanser gibi belediyeyle ilgili konularda esnek ve yaratıcı olabiliriz" dedi.
www.evrensel.net