13 Temmuz 2000 01:00

Memura IMF tarifesi

Hükümet memur maaşlarına yapılacak zamları IMF tarifesine göre belirledi: Yüzde 10! Maliye Bakanı Sümer Oral, 'gönüllerinden geçenin memurun alım gücünü daha fazla artırmak olduğunu' söyledi.

Paylaş
Memura IMF tarifesi
İktidara geldiği günden beri IMF'nin politikaları doğrultusunda hareket ederek emekçilere nefes aldırmayan 57. Hükümet, devlet memurları, memur emeklileri ve sözleşmeli maaşlarını yılın ikinci yarısı için yüzde 10 oranında artırdı. Bu oran memur maaşlarında ortalama 15-18 milyon lira dolayında artış sağlıyor.
Bakanlar Kurulu'nun dün yaptığı toplantıda, halen 14 bin 310 olan memur maaş katsayısının temmuz-aralık döneminde 15 bin 760, 91 bin 750 olan taban aylık katsayısının 101 bin 400, 4570 olan yan ödeme katsayısının da 5030 olarak uygulanması kararlaştırıldı.
Maliye Bakanı Sümer Oral, Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken yaptığı açıklamada, 15 Haziran'daki ek zamla birlikte ocak-haziran döneminde memur maaşlarının yüzde 19.1 oranında artırıldığını, temmuz ayından itibaren memur ve emekli maaşlarına yapılacak yüzde 10'luk zam ile toplam zammın yüzde 31'e yükseleceğini öne sürdü.
Aynı masal!
Yılın ilk yarısında olduğu gibi ikinci yarıda da maaş artışının enflasyon oranının üzerinde seyredeceğini iddia eden Bakan Oral, temmuz-aralık döneminde de tüketici fiyatlarındaki artışın yüzde 31'i aşması halinde, aradaki farkın memur ve emekli maaşlarına yansıtılacağını kaydetti.Maliye Bakanı Oral, memur maaşlarına ocakta yüzde 15 zam yaptıklarını, temmuzda ise yüzde 10'luk bir zam planlandığını ifade ettiklerini söyleyerek, bunun da yüzde 26.5'luk bir zamma tekabül ettiğini anlattı. İkinci yarıya ilişkin yüzde 10'luk zammı, birinci yarıdaki ek zam ve yüzde 2'lik refah payı da eklenerek bulunan maaşların üzerine yaptıklarını kaydeden Bakan Oral, "Böylece zam oranı yüzde 31'e ulaşmaktadır" diye konuştu.
Programın ilkeleri
Oral, zam oranının yeterli olup olmadığını soran bir gazeteciye de, bir ekonomik program uygulandığını, buna göre yapılabileceklerin de belli olduğunu söyledi. Oral, şu iddialarda bulundu: "Verilmiş bir sözü tutarak enflasyon üzerinde maaş artışını gerçekleştirmiş oluyoruz. Gayet tabii ki gönül satın alma gücünü daha fazla artırmayı arzu eder. Programımız gayet başarılı gidiyor. Zaten programımızın temel amacı, vatandaşımızın refah seviyesini yükseltmek. Bu iyileşmeleri, kısa bir süre sonra vatandaşımızın cebinde, pazarda ve mutfağında da hissetmesi temel amacımız. Ama bir program uygulanıyor. Tabii hiçbir şey bugünden yarına hemen olmuyor. Ama mühim olan gidişatın seyridir. Program ilkelerine uygun bir trend vardır."
İmzaya açıldı
KİT'lerde sözleşmeli olarak çalışanların tavan ücretinin de 629 milyon 890 bin liradan 692 milyon 877 bin liraya yükseltildiğini belirten Maliye Bakanı Oral, memur ve sözleşmeli zammının Bakanlar Kurulu'nda tam bir mutabakatla benimsendiğini ve imzaya açıldığını bildirdi. Maliye Bakanlığı'nca zamma ilişkin hazırlanan emir,dün valiliklere gönderildi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Komplo, skandala dönüştü

SONRAKİ HABER

Antalyalı elma üreticisi zor durumda: Elma ihracatı durma noktasında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa