13 Temmuz 2000 01:00

ABD ile Kuzey Kore anlaşamadı

ABD ile K. Kore arasında yapılan füze görüşmesinden sonuç çıkmadı. Koreli görüşmeci, ABD'nin füze programlarının durdurulmasını isteme hakkı olmadığını belirtti.

Paylaş
ABD ile Kuzey Kore anlaşamadı
Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da yapılan ABD-Kuzey Kore füze görüşmelerinden bir sonuç çıkmadı. K. Kore'nin füze geliştirmesini ve ihraç etmesini durdurmak gerekçesiyle ABD Büyükelçiliği'nde 3 gündür devam eden görüşmelerde sadece yeniden buluşma kararı alındı. ABD, füze ihracatını durdurmayı kabul etmesi karşılığında K. Kore'ye tazminat vermeyeceğinin işaretini verdi.
Görüşmelerde Kore heyetine başkanlık eden Kuzey Kore'nin ABD ile ilişkiler bürosu başkanı Jang Chang Chon, Washington yönetiminin Asya'da, ABD'yi tehdit edebilecek bölgelere füze konuşlandırdığını belirterek, ülkesinin de füze programını milli savunma unsuru olarak gördüğünü söyledi. Bu nedenle de ABD'nin Kuzey Kore'nin füze programının durdurulmasını istemeye hakkı olmadığını ifade eden Jang, ancak ülkesinin, zararının karşılanması halinde füze programını durdurmayı düşünebileceğini ifade etti. Jang, görüşmelerde bu konu üzerinde durduklarını ve ABD'den, füze programını durdurmaları halinde uğrayacakları zararı, her yıl, yılda 1 milyar dolarla tazmin edilmesini istediklerini söyledi.
Ancak ABD böyle bir pazarlığa yanaşmıyor. Görüşmelerin ardından konuşan ABD heyetinden Robert Eihorn, "Kuzey Kore'ye, zaten yürütmemesi gereken bir faaliyeti durdurmayı kabul ettiği için tazminat ödenmemesi gerekir" diye konuştu. Eihorn, ABD'nin Kuzey Kore ile görüşmelere birkaç ay içinde yeniden başlamayı umduğunu kaydetti. Pyongyang ile Washington arasında geçen yıl yapılan benzer görüşmelerde, Kuzey Kore, "füze programını iptal etmesi ya da kısıtlaması" yönündeki Amerikan önerisini yine reddetmişti. İran, Irak ve Kuzey Kore gibi ülkeleri dünya kamuoyuna 'nükleer tehdit' olarak tanıtmaya çalışan ABD yönetimi, dünyadaki silahlanma yarışını alevlendirecek bir füze sistemi kurmayı hedefliyor.
Putin: Japonya ile ortağız
Öte yandan, dünyanın diğer nükleer devlerinden Rusya'nın Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ve Japonya'nın Soğuk Savaş sonrası dönemde "doğal ortaklar" olduğuna inandığını belirtti. Putin, Kremlin'de Reuters ajansı, Rus ORT televizyonu ve Japon NHK televizyonuna verdiği demeçte, "Japonya ve Rusya doğal ortaklardır çünkü, biz komşuyuz. Birbirimize ihtiyacımız var. Uluslararası siyasi ve iktisadi coğrafya, Uzakdoğu bölgesindeki ve dünyadaki genel durum nedeniyle iki ülkenin birbirine ihtiyacı olduğuna eminim" dedi. Japonya'da bu ay yapılacak olan zengin ülkeler kulübü G-8 zirvesine katılacak olan Putin, ağustos ayında da Japonya'ya resmi ziyarette bulunacağını belirtti.
'Tehdit görmüyoruz'
Putin, bazı ülkelerin olası nükleer füze denemeleri hakkındaki Washignton yönetiminin endişelerini haklı bulduğunu ancak, şu aşamada herhangi bir ülkeden bu yönde, herhangi bir tehdit görmediğini kaydetti. Putin, "Tabi, her somut olayda tehditler, dereceleri ve nerden geldikleri hakkında herkese açıklamada bulunmalıyız. Ama şu anda, bu tarz tehditler olduğuna ve belirli ülkelerden geldiğine inanmıyoruz" diye konuştu.
Rusya'nın da gündemi
Japonya'da yapılacak G-8 zirvesine gitmeden önce gelecek hafta Kuzey Kore'yi ziyaret edecek olan Putin, ikiye bölünmüş Kore Yarımadası'ndaki durumu normalleştirmek için Moskova'nın elinden geleni yapacağını söyledi. Kuzey Kore'yi ziyaret eden ilk Rus lideri unvanını alacak olan
Putin, Kuzey Kore'nin Rusya'nın komşusu olduğunu belirterek, "Bu bölgede barış ve uyumu oluşturmada ortak çıkarımız var çünkü, bunun direk Rusya'ya etkisi var" dedi. Putin, bu ziyaretinde Kuzey Kore lideri Kim-Jong-il ile yapacağı görüşmede, güvenlik ve ikili işbirliği ile uluslararası konuları ele alacağını kaydetti.
ÖNCEKİ HABER

Kayıp 'ateş topu' aranıyor

SONRAKİ HABER

Birleşik Metal-İş, Çiğli OSB işçilerine 1 Mayıs çağrısı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa