11 Temmuz 2000 01:00

AIDS konferansında tekellere suçlama

Afrika'da yapılan ilk AIDS konferansında uluslararası ilaç tekelleri ve batılı emperyalistler suçlandı. Sokaklarda ise, tekellerin insan yaşamı üzerinden kâr sağladığı vurgulandı.

Paylaş
AIDS konferansında tekellere suçlama
13. Dünya AIDS Konferansı, Güney Afrika'nın liman şehri Durban'da başladı. Güney Afrika Devlet Başkanı Thabo Mbeki, yaptığı konuşmada, azgelişmiş ülkelere ucuz ilaç sağlamayan tekeller ve acımasız ticaret ve patent kurallarının ardına saklanan emperyalistleri hedef aldı. Yapılan bazı konuşmalarda, tekeller ve batılı sanayileşmiş ülkelerin, sadece Afrika'nın güneyinde bugüne dek 23 milyon insana bulaşan AIDS'in "suç ortakları" olduğu vurgulandı.
12 bin delegeyi Durban'a toplayan konferansın sponsorlarının ilaç tekelleri olması ise düşündürücü bulundu.
Protesto eylemi
Konferansın yapıldığı şehir konseyi binasının önünde de, halk tarafından bir protesto eylemi düzenlendi. Eyleme, antiemperyalist tutumu nedeniyle iktidardan uzaklaştırılan Winnie Madikizela Mandela önderlik etti.
Winnie Mandela, Güney Afrika'nın siyahlarca seçilen ilk cumhurbaşkanı olan Nelson Mandela'nın eski eşiydi.
Mandela, kalabalığa yaptığı konuşmada, "AIDS, tıpkı küresel asalak emperyalizm gibi dünyada dolaşıyor, yoksullara ve dışlanmışlara saldırıyor" dedi. Eylemde, Güney Afrika Tedavi Eylem Kampanyası (TAC) Başkanı Zachie Achmat da konuştu. Achmat, "AIDS, yoksullara karşı bir soykırımdır. Suçlusu ise, kârı sorumluluklarına tercih eden ilaç şirketleridir" şeklinde konuştu.
TAC, AIDS hastalarına ucuz ilaç verilmesi ve Dünya Bankası'nın borç iptali programının, azgelişmiş ülkelerde sağlığa daha çok bütçe ayrılmasına bağlanması talebiyle faaliyet yürütüyor.
Bir hastanın görüşleri
Eyleme katılanlardan AIDS hastası Tina Magongwa ise, hem şirketleri, hem de Mbeki hükümetini suçladı. Magongwa, "Birçok insan, daha uzun yaşamamızı sağlayacak ilaçlar olduğunu bilmiyor. Hem hükümet, hem de ilaç şirketleri suçludur" dedi.
Protestocuların ilaç tekelleri ve ticaret kurallarına yönelik tepkisi, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Mbeki'ye verilen bir destek olarak yorumlanıyor. Mbeki, AIDS'in yoksulları vuran bir ölümcül hastalık olduğunu söyledikten sonra, emperyalistlerin tepkisini toplamıştı. Batılı medya organları, halen Mbeki'nin "AIDS'in temelinin HIV virüsü olduğunu reddettiğini" iddia ederek bir karalama kampanyası yürütüyor.
Bu kampanya kapsamında bir araya gelen 5000 bilimci ve araştırmacı, ortak bir deklarasyonla Mbeki'yi kınamış ve ABD'ye tam destek vermişlerdi.
Uzmanlar paneli toplanacak
Mbeki, önceki akşam yaptığı açılış konuşmasında, bu hamleye karşı yapmayı düşündüklerini açıkladı. Güney Afrika lideri, AIDS ile ilgili bir uzmanlar paneli toplayarak, Afrika'daki sağlık krizinin temelinin yoksulluk olduğunu bir kez daha yineleyeceklerini belirtti.
Söz konusu panelde, AIDS ve ona neden olan HIV virüsü konusundaki "otoriteler" tarafından dışlanan birçok bilimcinin yer alacağı kaydediliyor.
Mbeki, açılış konuşmasında, Afrika'da AIDS konulu 1995 Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı, rapordan örnekler verdikten sonra, "Her şeyin sorumluluğunu basit bir virüsün üzerine yıkamayız. Her Afrikalı, her çeşit sağlık düşmanı virüsün kurbanı durumundadır" dedi. Mbeki, Afrika'nın sağlıktaki vahim durumunun, AIDS'in yanı sıra frengi, sarılık, sıtma ve tüberkülozu da kapsadığını vurguladı.
Toplantıyı terk ettiler
"Dünyanın en büyük katili ve hastalıkların en büyük nedeni yoksulluktur" diyen Mbeki'nin konuşması sırasında, yüzlerce batılı delege konferans salonunu terk etti.
Merkezi Paris'te bulunan Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütünden Eric Goemaere ise, Güney Afrika hükümetini "inkâr içinde yaşamak" ile suçladı. Goamaere, "Bu ülkede HIV testini herkes yaptırabilir. Eğer HIV kaptığınızı düşünüyorsanız yapılacak en iyi şey test yaptırmak. Ama tedavi şansınız yoksa test olmanın ne anlamı var?" dedi.
Durban konferansı, altı gün boyunca devam edecek.
ÖNCEKİ HABER

Ayır, kışkırt, öğretme!

SONRAKİ HABER

Adana'da sendikalar, odalar ve Adana Barosundan örgütlenme forumu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa