09 Temmuz 2000 21:00

Hücre paneline yine engel

TAYAD'ın dün Muammer Karaca Tiyatrosu'nda yapmak istediği "Hapishaneler Gerçeği: İnsan Hücreye Sığar mı?" başlıklı panele İstanbul Valiliği tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden izin verilmedi.

Paylaş
Hücre paneline yine engel
Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD)'nin dün Muammer Karaca Tiyatrosu'nda yapmak istediği "Hapisaneler Gerçeği: İnsan Hücreye Sığar mı?" başlıklı panele İstanbul Valiliği tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden izin verilmedi.
Bunun üzerine paneli düzenleyen TAYAD'lı yöneticiler ve panelistler, tiyatronun önünde basın açıklaması yapmak istediler. Ancak bu istekleri polis engeline takıldı. Basın açıklamasını engellemeye çalışan polisler ile panelist Türkiye Mimar ve Mühendisler Odası (TMMOB) Yönetim Kurulu Üyesi Cemallettin Küçük, Avukat Cemal Yücel ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Ali Rıza Dizdar arasında tartışma yaşandı. Polisin egellemelerine rağmen tutuklu aileleri ve katılımcılar, basına dertlerini anlatmaya çalıştılar.
'F tipini anlatacaktık'
TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Küçük, paneli "Ortam zaten gergin daha fazla gerginleştirmeyin" mantığıyla iptal eden yetkililerin, baskıyla gerginliğin azalamayacağı düşüncesini kabul etmeleri gerektiğini kaydetti. Küçük, yetkililerin bugünlerde hücreler konusunu işleyen bütün basın açıklamalarını, panelleri gerekçe göstermeden engellediğini belirterek, 1798 Fransız Devrimi'nin cezaevlerinde başladığını, Türkiye'deki aydınların çoğunun da cezaevlerinde bulunduğunu ve aydınlanmanın cezaevlerinde başlayacağını söyledi. Konuşmasına polisin müdahale etmesi üzerine Küçük, basın açıklaması yapmanın anayasal bir hak olduğunu ve engellenemeyeceğini dile getirdi.
ÇHD Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Ali Rıza Dizdar ise, vatandaşlara, basına ve polise "F tipi cezaevleri"ni anlatmak istediklerini, yalnız bunun gerekçesiz bir biçimde iptal edildiğini ifade ederek, "Bir güzellik yarışması olsa da orada anlatsak cezaevlerini. Çünkü güzellik yarışmaları engellenmiyor" dedi. İstiklal Caddesi'nde holiganların istediği gibi naralar attığını dile getiren Dizdar, kendisinin ise düşüncelerini açıklayamadığını söyledi. Avukat Cemal Yücel de, yasaklanma mantığıyla hiçbir şeyin çözülemeyeceğini belirterek, cezaevi sorunlarının baskıyla çözülemeyeceğini kaydetti. Panelin iptaliyle zarara uğradıklarını söyleyen Yücel, İdare Mahkemesi'ne tazminat davası açmayı düşündüklerini açıkladı.
ÖNCEKİ HABER

Kutan, 312 için 'üç vakte kadar' dedi

SONRAKİ HABER

Çavuşoğlu: ABD'de FETÖ tutuklamaları başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa