10 Temmuz 2000 01:00

İsrail kurşunları can aldı

Filistin'i işgal altında tutan İsrail askerleri, bir cinayet daha işlediler. Önceki gün Gazze Şeridi'nde bir aileye yaylım ateş açan askerler, bir kadını başından vurarak öldürdü.

Paylaş
İsrail kurşunları can aldı
Filistin'i işgal altında tutan İsrail askerleri, bir cinayet daha işlediler. Önceki gün Gazze Şeridi'nde bir aileye yaylım ateş açan askerler, 30 yaşlarındaki bir kadını başından vurarak öldürdü. Kadının kocası ve çocukları da yaralandı. Çocuklarının birinin 6 yaşında, diğerinin ise 6 aylık olduğu öğrenildi. Filistinli ailenin, otomobille Gazze ve Refah şehirleri arasında ilerlerken saldırıya uğradığı belirtildi.
Ağır makinalılarla
Olay üzerine bir açıklama yapan Gazze Şeridi'ndeki Filistinli komutan Albay Halid Ebu El-Ula, "Kfar Darom Yahudi yerleşim birimini koruyan İsrail askerleri, otomobile ağır makinalılarla ateş açmışlar" açıklamasını yaptı. El-Ula, İsrail'e resmi bir protesto ilettiklerini söyledikten sonra, "Onlardan, yerleşim birimlerine getirdikleri ağır makinalıları götürmelerini istedik" dedi. Filistinli albay, "Görüştüğümüz İsrailliler, silahın bir yanlış anlama nedeniyle ateş aldığını ve bu sırada iki İsrailli askerin de yaralandığını söylediler" diye konuştu.
İsrail ordusu ise, "olayı incelediğini" açıkladı. Filistinli sivillere yönelik bu son saldırı, bölgedeki Yahudi yerleşim birimlerinin ağır silahlarla tahkim edilmekte olduğunu da ortaya koydu.
Öte yandan, Filistin tarafı, yarın ABD'de yapılacak Camp David zirvesinde, bölgeye BM askeri gücü yerleştirilmesi şeklinde bir "uluslararası güvence" isteyeceği bildirildi.
Zirveye katılacak Filistin heyetinde bulunan Enformasyon Bakanı Yaser Abd Rabbo, düzenlediği basın toplantısında, Filistin'in böyle bir güvenceyi almadan Camp David'de bir anlaşma imzalamayacağını belirtti ve "İsrail'e güvenmiyoruz" dedi. Bakan, zirvede Kudüs ve mülteciler sorunu konularında çözümü erteleyecek bir anlaşmayı reddedeceklerini sözlerine ekledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İran yine kaynıyor

SONRAKİ HABER

AKP Selçuk Adayı, alacak verecek meselesinden silahlı saldırıya uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa