Hesapları tutmadı

Pentagon gözetiminde gerçekleştirilen ulusal füze savunma kalkanı projesine ilişkin üçüncü deneme de başarısızlıkla sonuçlandı.

Hesapları tutmadı
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yönetiminde gerçekleştirilen antibalistik füze denemesi başarısız oldu. Türkiye saati ile dün sabah yapılan denemede fırlatılan füze, Pasifik Okyanusu üzerinde ilerleyen sahte "düşman füze"yi vuramadı.
Başarı üçte bire düştü
ABD yönetimi, daha önce benzer iki deneme gerçekleştirmiş ve bunlardan sadece birisi başarılı olabilmişti. Son denemeyle birlikte askeri güvenilirliği üçte bire düşen füze savunma sisteminin (ABM) geleceği karanlık görünüyor.
Balistik Füze Savunma Örgütü'nden Korgeneral Ronald Kadish, denemenin ardından yaptığı açıklamada, "vuruş aracı"nın taşıyıcı roketten ayrılması sırasında bir sorun yaşandığını söyledi. Kadish, "Bu sonuçtan derin hayal kırıklığı duyduk" dedi.
Mermiyi mermiyle vuramadılar
Vurucu füze, Pasifik Okyanusu'ndaki Kwajalein bölgesinden fırlatılmış ve kendisinden birkaç dakika önce Vandenberg Hava Üssü'nden fırlatılan Minuteman tipi füzeyi vurmak üzere yola çıkmıştı. Vurucu füzenin görevi, uzaya bir araç yerleştirmekti. "Vuruş aracı" olarak tanımlanan bu aygıt, gelen füzenin rotasını tespit edecek ve ona çarparak yok edecekti.
ABD ordusunun "Mermiyi mermiyle vurmak" olarak tanımladığı stratejinin başarısızlığı, 100 milyon doların (yaklaşık 62 trilyon lira) çöpe gitmesine neden oldu.
Stratejik tercih
Ancak uzmanlar, ABD'nin füze savunma programının bir stratejik tercih olduğunu ve böyle bir başarısızlıkla rafa kaldırılmasının mümkün olmadığını belirtiyorlar. Uzmanlara göre denemenin başarısız olması, projeyi sadece bir süre geciktirecek.
Bu arada, füze denemesine karşı çıkan Greenpeace (Yeşilbarış) örgütü, Vandenberg hava üssü çevresinde bir protesto eylemi düzenledi.
ABD'nin planları başarıya ulaşırsa, Alaska bölgesine 20 yıl içinde 100 vurucu füze sistemi kurulacak. Sistemin maliyeti ise 36 milyar doları aşacak. Alaska dışında bir bölgeye daha sistem kurulması durumunda bu maliyet 60 milyar dolara yükselecek.
Rusya'dan açıklama
Başarısız denemenin ardından ilk tepkiyi veren ülke, Rusya oldu. Itar-Tass ajansının Rusya Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, ABD'nin kurmaya çalıştığı ulusal füze savunma sistemi açısından kilit önem taşıyan füze denemesinin başarısızlığa uğramasının ardından, "Rusya'nın, ABD'nin bu sistemin yerleştirilmesi kararından vazgeçeceğini" ümit ettiği belirtildi. Ajans, bu konuda resmi bir açıklamanın yapılmadığını kaydetti.
Rusya, ulusal füze savunma sistemi projesine, 1972'de imzalanan ve stratejik dengenin temeli olarak görülen Antibalistik Füze Anlaşması (ABM)'na fiilen son vereceği için karşı çıkıyor.
www.evrensel.net