20 Ağustos 2011 10:51

Birlikte yol alma zamanı

‘Dayanışma kartları bastırdık. Onları dayanışma amaçlı olarak sattık. Önceden yol ücreti 75 TL idi. Dayanışma kartlarıyla topladığımız paralarla yol ücreti 40 TL oldu.’Bu sözler İstanbul Beyoğlu’ndan kampa katılan Şirvan’ın otobüste, kampta sinema atölyesini yönetecek olan arkadaşa kamp öncesinden

Birlikte yol alma zamanı

Paylaş
Vural Nasuhbeyoğlu

‘Dayanışma kartları bastırdık. Onları dayanışma amaçlı olarak sattık. Önceden yol ücreti 75 TL idi. Dayanışma kartlarıyla topladığımız paralarla yol ücreti 40 TL oldu.’

Bu sözler İstanbul Beyoğlu’ndan kampa katılan Şirvan’ın otobüste, kampta sinema atölyesini yönetecek olan arkadaşa kamp öncesinden aktardığı cümleler. Şirvan otobüste hemen arkamızda oturuyor. Yol boyunca kampa nasıl hazırlandıklarını, neler yaptıklarını anlatıyor. Biz de yapılanlara kulak misafiri oluyoruz.  

Evrensel Kültür Merkezi’nin “İnsanlığa, Bilime, Doğaya Özgürlük” şiarıyla düzenlediği kamp bizim için böyle başlıyor. Beyoğlu otobüsü için aksilikler de söz konusu. Bizim şoförümüz tüm otobüslerin buluşma noktası olan Feribot yerine Körfez’den Kocaeli üzerinden yola devam ediyor. Otobüste arkadaşlar şoförümüzü uygun bir dille uyarıyorlar “Biz yola hep birlikte çıkıyoruz. Birlikte hareket etmeliyiz” diye. Neyse ki feribotu kullanan otobüsler bir saat bekleyince feribot çıkışına onlardan önce ulaşıyoruz ve biraz bekleyişin ardından buluşuyoruz. İstanbul’un ilçelerinden kamp için yola çıkan gençleri taşıyan otobüsler sıraya giriyor ve hep birlikte artık Selçuk’a doğru yol alıyoruz.

Gece saat 03:00’te Susurluk’ta hep beraber mola verdik. Gözler uykulu da olsa molada buluşan gençler koyu bir muhabbete koyuldu. Esenyurt’tan Sinan’la karşılaşıyorum. Selamlaşıyoruz. Onun da cebinde dayanışma kartları var. Onlar da parası olmayanlar için kart bastırmışlar, tişört satmışlar. Kimse bu güzel kamptan mahrum kalmasın diye. Dinlenme tesisinden bizim için anons yapılıyor “İstanbul’dan Selçuk’a gitmekte olan gençlik programı....” artık anlıyoruz ki yol alma zamanı.

‘Vural geldik’ diyen Görkem’in sesiyle uyanıyorum. En erken gelen illerden biri biziz. Ve artık Selçuk’ta Pamucak sahilinde kamp alanındayız. Sarılmalar, kucaklaşmalar... Çadırları kurmak için hazırlıklar başlıyor hemen. Çantalar, valizler yerleştikten sonra yemekhanenin yolu tutuluyor. Kamp alanını hazırlamak için burada bulunan gençler, yoldan gelen arkadaşları için kahvaltıyı da unutmamış. Kahvaltıdan sonra yavaş yavaş uzak illerden de kampa gelenler oluyor. Diyarbakır, Antep, Van, Eskişehir’den gelenler kamptaki yerlerini alıyorlar. En yakın olan il İzmir henüz yok ortalarda. Soruyoruz “neredeler” diye “Form Mukavva işçilerine destek ziyaretinin ardından kampa katılacaklar” diyor Barış.  
Her yerde bir grup genç toplanmış. Kimi memleket gündemine dair hararetli sohbetler ediyor, kimileri türkü söyleyip halaya duruyor. Bir canlılık var her yerde. Barış yazıyor pankartlarda. Savaşı, kanı, gözyaşını tek çözüm olarak dayatmaya çalışanlar anlasınlar diye birçok dilde BARIŞ yazılmış;  ‘Peace, Barış, Aşiti, Paqe, Frieden....’ Kampın sloganı olan ‘Doğaya Özgürlük’ diyen Karadeniz İsyandadır Platformu’nun dev bir pankartı var orta yerde; ‘Yaşam İçin İsyan’, Emek Gençliği’nin pankartı var; ‘Emperyalizme, Irkçılığa ve Gericiliğe Karşı Birleşelim’ diye.  

Ve kampa ilk kez katılanlarla sohbet ediyoruz. Mustafa Coşkun onlardan biri. Beykoz Lojistik Üniversitesi’ni tam burslu olarak kazanmış. Kampa Beyoğlu’ndan katılıyor Mustafa. Mustafa’nın kamp için eksik kalan 100 TL’lilik kısmı el ele vererek çözülmüş. “Bugüne kadar hiç tanımadığım insanlar benim kampa katılmam için çaba sarf etti” diyen Mustafa, “Bu dayanışmayı başka yerde bulmak çok zor” diyor.


Evrensel Kültür Merkezi’nin ‘İnsanlığa, Bilime ve Doğaya Özgürlük’ şiarıyla İzmir Selçuk - Pamucak sahilinde düzenlediği gençlik kampı dün başladı. Sabah saatlerinden itibaren Türkiye’nin dört bir yanından kamp alnında buluşan gençler çadırlarını kurup kamp alanına yerleşti.

Kampın ilk günü atölye çalışmaları ve gezi kayıtları için stantlar açıldı. Halk dansları, ekoloji, tiyatro, sinema, fotoğrafçılık, kadın çalışmaları, resim, heykel, karikatür, edebiyat ve gazete-tv atölyelerine gençlerin ilgisi yoğundu. Binlerce gencin katıldığı kampta, Türkiye genelinde yaratılmak istenen savaş çığırtkanlığına karşı Türkçe, Kürtçe ve Arapça hep birlikte barış için türküler söylendi, halaylar çekildi. Kampın güncesini tutan ‘Kamp Ateşi’ gazetesi kampın ilk günü ‘Hoşgeldiniz’ başlığıyla kamp katılımcılarına ‘merhaba’ dedi. Kamp alanına ve kampın günlük programına dair bilgiler veren Kamp Ateşi, kamp süresince günlük olarak yayınlanacak.

BUGÜNÜN PROGRAMI
Saat 07:00 Kahvaltı
10:00-12:00 Atölye Çalışmaları
12:30- 14:00 Öğle Yemeği
15:00-17:00 İşçi - İşsiz Gençlik Forumu
18:00-19:30 Akşam Yemeği
21:00- 23:00 Tiyatro Ayaktakımı
(Memleketimden İnsan Manzaraları)
Konser: Rapzan Belagat


İZMİRLİ GENÇLER İŞÇİ DİRENİŞİNDE

“İnsanlığa, Bilime, Doğaya Özgürlük” için gençlik kampına rengini veren dayanışma, henüz gençler yoldayken kendini gösterdi. İzmir’den kampa katılan gençler kamp alanına gelmeden önce Selüloz-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan Torbalı’daki Form Mukavva işçilerini ziyaret etti.

23 Haziran’dan beri direnişte olan işçiler, gençlerin ziyaretinin kendilerine güç kattığını ifade ettiler. İşyerlerinin önünden ayrılmayan işçiler, sabah saatlerinde patronun oğlu tarafından tehdit edildiklerini söyleyerek, bu tehditlere prim vermemek için birlikte hareket etmenin önemli olduğunu vurguladılar. ‘Sendika Haktır Engellemez’, ‘Gençlik Emeğin Saflarında’, ‘Patron Şaşırma Sabrımızı Taşırma’ sloganlarının atıldığı ziyarette konuşan Selüloz-İş Örgütlenme Uzmanı Vedat Köktürk, “Bize kattığınız güçle direnen Form Mukavva işçilerinin yenilmez olduğunu göstereceğiz”  dedi.
Kampa katılan gençler adına konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencisi Ayhan Yıldız, Türkiye Gençliğinin Özgürlük Buluşmasına katılan gençler olarak Form Mukavva işçilerinin onurlu hak arama mücadelesini selamladıklarını söyleyerek, “Bu ziyaret, bizim kampımızı daha bir anlamlı kıldı. Sizi kampımıza direnişteki deneyimlerinizi paylaşmak için davet ediyoruz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

*Fotoğraflar: Özcan Yaman

ÖNCEKİ HABER

Abdestli kapitalizme karşı yer sofrası

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa