Şanghay Beşlisi ortak bildiri yayınladı

Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Rusya arasında 1996'da kurulan "Şanghay Beşlisi"nin, Tacikistan'da yapılan zirvesinin ortak bildirisi açıklandı.

Şanghay Beşlisi ortak bildiri yayınladı
Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Rusya arasında 1996'da kurulan "Şanghay Beşlisi"nin, çarşamba günü Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de yapılan zirvesinin ortak bildirisi açıklandı.
Bildiride, Şanghay Beşlisi'nin "bölgesel güvenlik ve istikrarın sağlanmasında önemli rol oynadığı" kaydedildi ve beş ülke arasındaki sınır koruma ve güvenlik işbirliği anlaşmalarının, bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunduğu yazıldı.
Beş ülke savunma bakanlarının bir araya gelmesi gerektiği kaydedilen bildiride, "uluslararası terörizm, aşırı dincilik, aşırı milliyetçilik, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı" konularında verilecek mücadele için geniş kapsamlı bir program hazırlanacağı dile getirildi.
Terörle mücadele merkezi
Bildiride, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te terörle mücadele bölge merkezi kurulmasına ilişkin Kırgız teklifinin desteklendiği kaydedildi.
Çin'in birliği ve toprak bütünlüğünün korunması amacıyla "tek Çin" ilkesine ve Çeçenya konusunda Rusya'ya destek verilen bildiride, 5 ülkenin dışişleri bakanlarının her yıl bir araya gelmesi, kültür bakanlıkları arasındaki diyaloğun da sıklaştırılması benimsendi.
Bildiride, ayrıca 1972 yılında imzalanan Anti Balistik Füze (ABM) antlaşmasına sadık kalındığı ifade edilerek, Özbekistan'ın, Orta Asya'nın nükleer silahlardan arındırılması yönündeki çabalarının desteklendiği belirtildi.
Öte yandan 5 yıldır Şanghay Beşlisi adı verilen oluşumun bundan böyle Şanghay Forumu adı altında çalışmalarını sürdüreceği ifade edildi. Bu isim değişikliği, "beşli"ye yeni üyelerin katılabileceğini de gösteriyor.
www.evrensel.net