ABD dünyaya karşı!

ABD, yeni bir silahlanma yarışını başlatabilecek olan 'Füze Savunma Sistemi'nden vazgeçmiyor. Üçüncü deneme füzesinin fırlatılmasına saatler kala; Rusya, Çin ve Avrupa Birliği sistemle ilgili kaygıları dile getirdi.

ABD dünyaya karşı!
ABD yönetimi, "ulusal füze savunma sistemi"nin üçüncü kez test edilmesine saatler kala, bir kez daha dünya ülkelerinden gelen sert eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Çin, Rusya, Avrupa ve hatta Kanada'dan gelen eleştirilerde, "ABD'nin, füze saldırılarına karşı kendisini daha fazla güvenceye alırken diğer ülkeleri tehlikeye attığı" ifade edildi.
'Çin'in içişlerine müdahale'
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sun Yuxi, önceki gün yaptığı açıklamada hem Ulusal Füze Savunma Sistemi (NMB)'ni, hem de Bölgesel Füze Savunma Sistemi (TMD)'ni eleştirdi. Yuxi, her iki sistemin "dönemin eğilimlerine aykırı olduğunu, uluslararası silahsızlanmaya zarar verdiğini ve küresel stratejik dengeyi olumsuz etkileyeceğini" söyledi.
Çin Başbakanı Zhu Rongji de, ABD'nin Asya'ya kurmayı planladığı TMD'nin, Tayvan'ı koruma altına alması nedeniyle "Çin'in içişlerine kaba bir müdahale" olduğunu belirtti.
Bu açıklamalar, geçtiğimiz günlerde Çin'i ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'ın "ikna" çabalarının başarılı olmadığını da gösterdi.
Nükleer anarşi
Rusya'dan gelen tepkiler daha da sert oldu. Savunma ve dışişleri yetkilileri, ABD'nin NMD projesine onay vermesiyle birlikte, 1972 tarihli Anti-Balistik Füze Anlaşması (ABM)'nı ihlal etmiş olacağını kaydettiler. Dışişleri Bakanı İgor İvanov, ABD'nin projede ısrar etmesinin, 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana geliştirilen silah denetim sisteminin temellerine dinamit koymak anlamına geldiğini dile getirdi.
Rusya stratejik füze kuvvetleri kumandanı General Vladimir Yakovlev ise, "Bu inisiyatif, nükleer anarşiye yol açacak ve tüm anlaşmalar sistemini tahrip edecek. Üstelik, ABD'nin istediği askeri stratejik başarıyla da sonuçlanmayacak" dedi.
Uzmanlar, NMD sisteminin hayata geçmesi durumunda, ABD'ye yönelecek nükleer füze sayısının artacağını, bunun da tüm dünyada yeni bir silahlanma yarışı başlatacağını belirtiyor.
Zincirleme reaksiyon
Rus silah uzmanı Andrei Arbatov, bu yarışın öncelikli olarak Hindistan'ı etkileyeceğini belirttikten sonra, "Hindistan, Çin'i caydırmak için kendi nükleer füze programını başlattı. ABD'nin tavrı, Hindistan'ı daha da silahlanmaya zorlayacak" dedi. Arbatov, sözlerine "Hindistan bunu yaptığında Pakistan da aynı yola girecek ve sonuçta İran da tepki verecek. Belki yarışa Irak bile katılabilir" diye devam etti.
Avrupa'da da, Fransa başta olmak üzere tüm ülkeler sisteme karşı çıktılar. Avrupalılar, sadece ABD'yi koruyan bir savunma sisteminin, NATO içinde ilk kez eşitsiz bir savunma düzenlemesi getirmek demek olduğuna dikkat çektiler.
Stratejistler, füze savunma sisteminin, ABD'nin Avrupa ile askeri ittifak kurma gereksinimini de yok edeceğini dile getirdiler. Carnegie Vakfı'ndan Joseph Cirincione, "Avrupalılar, ABD'nin, kendi stratejik çıkarları ile Avrupa çıkarlarını birbirinden koparmasından korkuyor" diye konuştu.
Bilimcilerden deklarasyon
ABD'nin, uluslararası dengeleri altüst edecek olan NMD sistemindeki ısrarı, ülke içinden de tepki gördü. Silahsızlanma konularında bir otorite olan Endişeli Bilimciler Birliği, sistemin güvenilirliğini sorguladı. Birlik yöneticilerinden Lisbeth Gronlund, önceki gün Washington'da bir toplantı düzenleyerek, sistemin denenmesine karşı çıktı.
Bilim dünyasından ABD planlarına gelen tepkiler, Nobel ödüllü 50 Amerikalı bilimci ile sürdü. Bilimciler tarafından imzalanan çağrıda, ABD Başkanı Clinton'dan projeden vazgeçmesi istendi. Çağrıda, sistemin "vakitsiz, masraflı ve tehlikeli" olduğu ifade edildi.
Üçüncü ve son deneme
ABD, ulusal füze savunma sistemini geçtiğimiz ekim ayında denedi ve başarılı oldu. Ancak ocak ayında gerçekleştirilen ikinci denemede başarı sağlanamadı. Üçüncü denemenin belirleyici olabileceği belirtiliyor.
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) gözetiminde yapılacak olan deneme, Pasifik Okyanusu'nda gerçekleştirilecek. "Düşman"ı temsil eden Minuteman tipi bir füze, California'daki Vandenberg Hava Üssü'nden fırlatılacak. 20 dakika sonra Pasifik'te, Vandenberg'e 7000 kilometre uzaklıktan ateşlenecek olan antifüze roketi, "düşman füze"yi vurmaya çalışacak.
Sistem başarılı olursa, ABD Başkanı Clinton, ABM'nin 2005 yılına kadar Alaska topraklarında kurulması emrini verebilecek. Deneme, sistem sayesinde milyarlarca dolar kazanacak olan Boeing ve Raytheon adlı silah tekelleri tarafından da dikkatle izleniyor.
www.evrensel.net