Metalde toplusözleşme

   prosedürü başladı

Metalde toplusözleşme prosedürü başladı
Metal işkolunda binlerce işçiyi ilgilendiren toplusözleşme görüşme prosedürü başlatıldı. Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk-İş'e bağlı Türk Metal, Hak-İş'e bağlı Özçelik-İş ve DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş sendikaları tarafından yürütülecek toplusözleşme görüşmeleri binlerce işçiyi yakından ilgilendiriyor.
Birleşik Metal-İş Sendikası Toplusözleşme Daire Başkanı Mehmet Helvacı, hazırladıkları sözleşme taslağına ilişkin son şekli önümüzdeki çarşamba günü vereceklerini söyledi. Dolasıyla şimdiden bir şeyler söylemenin doğru olmadığını belirten Helvacı, hükümetin enflasyon programının tutmadığını ve bunun bazı yerlerde aşıldığını kaydetti.
Özçelik-İş: Kimse dayatmada bulunamaz
Özçelik-İş Genel Sekreteri Mustafa Atlı, toplusözleşme hazırlıklarını sürdürdüklerini ifade etti. Enflasyonun işçi ücretlerini körükleyeceği ve hükümetin istikrar programını bozacağı görüşüne katılmadığını belirten Atlı, "Böyle bir şey söz konusu olamaz. 1980'den bu yana uygulanan ücret zamları hep enflasyonun altında kalmasına rağmen enflasyon yükselmiştir. İşçi ücretleri enflasyonda mutlaka faktördür ama mutlak faktör değildir. Küreselleşen dünyada rekabet için işçi ücretlerini baskı altına almak istiyorlarsa, gittikleri yol doğru değildir. Bize dayatılan her şeye peşinen 'hayır' deriz. Kimse bize, 'Bunu öngörüyoruz, bunu alın' dayatmasında bulunamaz. Bunu peşinen reddederiz" diye konuştu.
'Ücret değil, işgüvenliği önemli'
Şubelerinin örgütlü olduğu 11 işyerinde yaklaşık 4000 işçi adına toplusözleşme sürecini başlattıklarını belirten Türk Metal Sendikası Ankara Şube Başkanı Yavuz Gökçe, işyerlerinde de üyelerle görüşmelerin yanı sıra MESS'le de diyaloga girdiklerini bildirdi. Hükümetin istikrar programının gerçekleşeceğine inanmadıklarını kaydeden Gökçe, görünen biçimiyle hükümetin yüzde 25 dayatmasının yanlış olduğunu aktardı.
"Geçtiğimiz dönemde enflasyonun 18 puan üstünde aldık. Bence bu yıl geçen sözleşmenin seviyesini bile tutturamayız" diyen Yavuz Gökçe ücrete ilişkin asıl tartışma ve kavgaların eylül ayının başında başlayacağını vurguladı. Sendikaların sözleşmeleri ücretten ibaret kabul ettiğini ama işçinin geleceği ve çalışma koşulları açısından işgüvenliğinin daha önemli olduğunu aktaran Gökçe, "Bu yüzden aslında sözleşmeler ücretler üzerine değil çalışma şartları üzerine oturtulmalıdır. Şimdi bizim işçilerimiz aldığı ücret açısından Türkiye'nin üstünde ama ücret ne kadar sağlıklı çalışma ve işgüvenliği sağlar?" dedi.
www.evrensel.net