06 Temmuz 2000 21:00

Tekstilde enflasyon oranında zam talebi

Aralarında grup sözleşmeleri de bulunan ve toplam 78 bin işçiyi kapsayan tekstil işkolundaki toplusözleşme görüşmelerine bu ay sonunda başlanacak.

Paylaş
Tekstilde enflasyon oranında zam talebi
Aralarında grup sözleşmeleri de bulunan ve toplam 78 bin işçiyi kapsayan tekstil işkolundaki toplusözleşme görüşmelerine bu ay sonunda başlanacak. Edinilen bilgiye göre, Türk-İş'e bağlı TEKSİF Sendikası 28 bini Tekstil İşverenleri Sendikası ile yapılacak grup sözleşmesi 26 bini ise diğer işyerlerinde olmak üzere toplam 54 bin, Hak-İş'e bağlı Öz İplik-İş Sendikası 8000'i grup sözleşmesi 5000'i diğer işyerleri olmak üzere toplam 13 bin, DİSK'e bağlı Tekstil Sendikası ise 9000'i grup sözleşmesi 2000'i de diğer işyerleri olmak üzere 11 bin işçi adına toplu sözleşme görüşmelerinde bulunacak.
TEKSİF: İşçi sirkülasyonu önemli
TEKSİF Genel Başkanı Zeki Polat, Tekstil İşverenleri Sendikası'na sunulacak toplu iş sözleşmesi taslağı üzerinde yürüttükleri çalışmaları tamamlamak üzere olduklarını belirterek, 25-26 Temmuz'da İstanbul'da yapılacak Başkanlar Kurulu toplantısında işverenden talep edecekleri zam oranını belirleyeceklerini kaydetti. Grup toplu iş sözleşmesine ilişkin sözleşme taslağını 27 Temmuz'da Tekstil İşverenleri Sendikası'na sunacaklarını anlatan Polat, taslağın verilmesi ile birlikte toplu sözleşme görüşmelerinin başlayacağını bildirdi.
Grup toplu iş sözleşmeleri dışında kalan ve diğer işyerlerinde çalışan 26 bin işçiyi kapsayan sözleşme taslak çalışmalarının da sürdüğüne dikkat çeken Polat, ortalama işçi ücretinin 180 milyon lira olduğu tekstil işyerlerinde enflasyon oranında bir zam talebinde bulunabileceklerini söyledi. Tekstil sektöründe yılda yüzde 35 oranında işçi sirkülasyonu bulunduğuna işaret eden Polat, "Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bu işçi sirkülasyonunu da gündeme getirerek, sendikalı işçinin iş güvencesini sağlamaya yönelik mücadelemiz olacak" dedi. TEKSİF Sendikası'nın toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bulunacağı bazı işyerleri şunlar; Vakko, Altınyıldız, Mithat Giyim, Saray Halı, Söktaş, Anadolu Mensucat, Atlas Halı, Gümüşsuyu Halı, Bahariye Kumaş.
Öz İplik-İş: İşçilerin önerisi dikkate alınacak
Hak-İş'e bağlı Öz İplik-İş Sendikası 8000'i Tekstil İşverenleri Sendikası, 5000'i diğer işyerleri olmak üzere toplam 13 bin işçi adına yürüteceği sözleşme görüşmeleri için şube başkanları ile işçilerin önerileri doğrultusunda taslak hazırlayacak. Öz İplik-İş Genel Başkanı Yusuf Engin, sözleşme taslağının bu ay sonu tamamlanabileceğini belirterek, taslağın tamamlanmasıyla Tekstil İşverenleri Sendikası ile görüşmelere başlayacaklarını kaydetti. Engin, örgütlü bulundukları iş yerlerinde ortlama işçi ücretinin 170-180 milyon arasında değiştiğine dikkat çekerek, enflasyon oranının altında bir zammı kabul etmeyeceklerini bildirdi. Öz İplik-İş'in sözleşme görüşmeleri yapacağı yerler arasında, Güney Sanayi, Birlik Mensucat, Yataş, Suntaş, İstikbal Mobilya, Kula Mensucat ve Yalova Elyaf bulunuyor.
Tekstil: Anket düzenledik
DİSK'e bağlı Tekstil Sendikası Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Tekstil İşverenleri Sendikası ile 9000, Çukobirlik'te ise 2000 olmak üzere toplam 11 bin işçi adına toplu sözleşme görüşmelerinde bulunacaklarını söyledi. Çelebi, sözleşme taslaklarının hazırlanması amacıyla işçiler arasında anket düzenlediklerini vurgulayarak, anket sonuçları doğrultusunda talep edecekleri ücret zammını saptayacaklarını bildirdi. Çelebi, enflasyonun altında kalmayacak bir ücret zammı talep edeceklerini de söyledi. Tekstil Sendikası'nın sözleşme görüşmelerinde bulunacağı bazı iş yerleri şunlar: Bossa, Mersa, Cots Türkiye ve Çukobirlik.
ÖNCEKİ HABER

Metal ve tekstilde çetin günler geliyor

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa