06 Temmuz 2000 21:00

Gardiyanlar isyan etti!

Cezaevlerindeki çete hesaplaşmalarının faturasını ödemek zorunda kalan gardiyanlar sonunda isyan etti. İnfaz koruma memurları, can güvenliklerinin sağlanması talebiyle kısa süreli işbırakma eylemi yaptılar.

Paylaş
Gardiyanlar isyan etti!
Tüm Yargı ve İnfaz Kurumları Çalışanları Sendikası (Tüm Yargı-Sen) üyesi infaz koruma memurları, önceki gün yaşanan olaya ilişkin, Bayrampaşa Cezaevi önünde bir basın açıklaması yaptı. Cezaevi önünde toplanan Tüm Yargı-Sen üyesi yaklaşık 40 kişilik infaz koruma memuru grubu adına basın açıklamasını okuyan sendikanın İstanbul Şubesi Basın Yayın Sekreteri İsmail Karabulut, "Yıllardan beri cezaevlerinde meydana gelen olaylar nedeniyle, hem mahkûmlar hem de işverenimizin gazabına uğramaktan dolayı artık dayanacak gücümüz kalmamıştır" diye konuştu. Cezaevlerindeki olumsuzlukları birçok defa rapor halinde Adalet Bakanlığı'na ve ilgili tüm birimlere ilettiklerini anlatan Karabulut, şöyle dedi: "Rehin alma olayında fatura yine biz infaz koruma memurlarına ödettirilmiş, bu da yetmezmiş gibi hayatımız hiçe sayılarak olayın sonuçlandırılması yoluna gidilmemiştir. Olay, sendikamızın girişimleri ile son bulmuştur. 11 infaz koruma memuru arkadaşımız 9 saat isyan çıkaran mahkûmların elinde rehim kalmış, hayatları riske atılmıştır."
Olaylar devam edecek
Bayrampaşa Cezaevi'ndeki olayların, bundan sonra da devam edeceğini belirten Karabulut, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çünkü, 16 Haziran 2000 tarihinde, çete mensubu mahkûmların silahlı çatışması sonucu 2 kişi ölmüş, ikisi cezaevi görevlisi 6 kişi de yaralanmıştı. Bu olayda kullanılan silahların kovanları bulunmuş, ancak silahlar halen cezaevi içerisindedir. Bu silahların bulunması sağlanamadığı gibi, olaya sebebiyet veren mahkûmlar da halen Bayrampaşa Cezaevi'nde bulunmaktadır. Bayrampaşa Cezaevi'nde can güvenliğimiz yoktur. Cezaevinde ciddi bir arama yapılmamıştır. Cezaevinde olay çıkartan çete mensubu mahkûmlar halen bir arada tutulmakta ve çıkarttıkları her olaya zorla da olsa diğer mahkûmları katarak, can güvenliğimizi tehdit etmektedirler. 140 milyon lira maaşla 'Rambo'luk yapmamız isteniyorsa, bunu asla yapmayacağız."
Memurların istekleri
Karabulut, cezaevi içinde kapsamlı bir arama yapılarak, içeride bulunduğunu ileri sürdükleri silah, araç ve gereçlerinin tümünün ele geçirilmesini ve olaylara sebebiyet veren tutukluların bir an önce başka cezaevlerine sevk edilmesini istediklerini kaydetti. İnfaz koruma memurlarının ekonomik şartlarının düzeltilmesi ve can güvenliklerini sağlayacak düzenlemeler yapılması gerektiğini söyleyen Karabulut, "Bu düzenlemeler yapılmadığı takdirde biz de artık fedakârca davranış içerisinde olmayacağız" diye konuştu. Bayrampaşa Cezaevi'ndeki olayın ardından, önceki akşam kısa süreli bir işbırakma eylemi yaptıklarını vurgulayan Karabulut, çalışma şartları düzeltilmezse, işbırakma eylemlerini sürdüreceklerini söyledi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


TÜMTİS yöneticileri gözaltına alındı
TÜMTİS İzmir Şube Başkanı Hasan Yayık ve Mali Sekreter Cafer Kömürcü, sendikal çalışma için gittikleri Denizli'de 5 Temmuz akşamı gözaltına alındı.
TÜMTİS yöneticileri, örgütlenme çalışması yürüttükleri Denizli Taşımacılık patronuna, işçilerin fazla çalışma karşılığı ödenmeden günde 12 saat çalıştırılmalarının suç olduğunu belirtmeleri üzerine, "işçileri iş durdurmaya teşvik teşebbüsünde bulundukları" suçlamasıyla ve herhangi bir olay yaşanmadan gözaltına alındılar. TÜMTİS Genel Başkanı Sabri Topçu, yaptığı açıklamada, polisin tutumunun işveren yanlısı olduğunu belirterek, kısa bir süre önce de Deri-İş Genel Merkez yöneticilerinin örgütlenme çalışmaları nedeniyle tutuklandıklarını hatırlattı. Topçu, şunları söyledi: "Özelleştirmelerin hız kazandığı, IMF direktifleri ile emekçi kesimlerin yoksulluğa sürüklendiği günümüzde sendikalara ve yöneticilerine saldırıların artışı örgütsüz ve savunmasız bir toplum yaratma amacına yöneliktir. Saldırılar geneldir ve etkili bir dayanışma gerçekleşmediği koşullarda sendikal hareket için çıkış yolu yoktur. Bu nedenle konfederasyonlar ve sendikalar örgütlenme hakkına yönelik saldırılara karşı ortak ve etkili eylemleri acilen yaşama geçirmelidir." Topçu, örgütlenme çalışmalarının her türlü baskıya karşın süreceğini bildirdi.
Antep'te işçiler işbıraktı
Gaziantep'te TÜMTİS üyesi 400 işçi, Özgür Nakliyat işçilerine yönelik tehditler ve patronun sendika yöneticileri hakkındaki asılsız iddialarını protesto etmek amacıyla işbıraktı. İşbırakma eylemi üzerine gözaltına alınan işçi serbest bırakıldı. Polis yetkilileri ile TÜMTİS yöneticileri arasında yapılan görüşmeden sonra bundan sonra hiç kimsenin gözaltına alınmayacağı belirtildi. Özgür Nakliyat'ta sendikanın yetkisi düşmüştü. Yeniden sendikalaşmak isteyen işçiler ise baskı altında. Polis sendika temsilcilikleri önünde bekliyor.
ÖNCEKİ HABER

Murat Dil yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa