06 Temmuz 2000 01:00

Bayrampaşa Cezaevi'nde eylem

Bayrampaşa Cezaevi'nde 500 adli tutuklu, D-2 Koğuşu'nun temsilcisinin nakledilmesini protesto amacıyla "6 infaz koruma memuru"nu rehin alarak eylem yaptı.

Paylaş
Bayrampaşa Cezaevi'nde eylem
Bayrampaşa Cezaevi'nde 500 adli tutuklu, D-2 Koğuşu'nun temsilcisinin nakledilmesini protesto amacıyla "6 infaz koruma memuru"nu rehin alarak eylem yaptı. Dün sabah saatlerinde başlayan eylem, saat 14.00 sıralarında sona erdi.
Jandarma ekiplerinin dün sabah D Blok'a girerek, Alaattin Çakıcı'nın adamı olduğu ileri sürülen ve D-2 Koğuşu Temsilcisi Tahsin Eşme'yi alması, adli tutukluların tepkisine yol açtı. Eşme'nin Manisa'nın Alaşehir Cezaevi'ne gönderilmesinin ardından sayılarının 500 olduğu bildirilen adli tutuklular, 6 infaz koruma memurunu rehin alarak, koğuş kapılarına barikat kurdular. Adli tutuklular, D Blok'un 3. kat pencere demirlerine çıkarak Türk bayrağı ve "Af istiyoruz" yazılı bir pankart açtılar. Eylemin başladığı saatlerde tutuklular koğuşlarda bulunan yatak, yorgan ve meyve kasalarını ateşe vererek küçük çaplı yangın çıkarttılar.
Bayrampaşa Cezaevi'ne ulaşan yolları araç trafiğine kapatan güvenlik kuvvetleri, basın mensuplarının da çevre binalara çıkarak görüntü almalarını engelledi. Polise, çevre binalara çıkan basın mensupları ile bunların çıkışına izin veren apartman yöneticileri ve sahiplerinin gözaltına alınması talimatının verildiği bildirildi. Eylemin, saat 14.00 sıralarında sona erdiği bildirildi.
Çitici'nin açıklaması
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ferzan Çitici, nakilleri protesto amacıyla başlatılan eyleme D Blok'un tümünün katıldığını ve bu blokta yaklaşık 500 tutuklunun yer aldığını belirtti. Eyleme katılanların, 6 infaz koruma memurunu rehin olarak tuttuklarını doğrulayan Çitici, infaz koruma memurlarının sağlık durumlarının iyi olduğunu ifade etti.
En fazla olay çıkan bölüm
Bu arada eylemin başladığı D Blok, cezaevinin en fazla olay çıkan bölümü olarak biliniyor. Bayrampaşa Cezaevi'nde, 16 Haziran 2000'de meydana gelen olaylarda, D-2 ve D-10 koğuşlarında kalan iki ayrı grup arasında havalandırma boşluğunda çatışma çıkmış, çatışmada tabanca ve kesici aletler kulanılmıştı. Olaylarda, D-2 koğuşunda kalan Orhan Pala ile Mahmut Boyacıoğlu hayatlarını kaybederken, Cenk Kocaeli, Bülent Elmalı, Fatih Eşne, İsmet Karaman, Şenol Uran ve Osman Duran adlı tutuklular ile olaya müdahale etmek isteyen görevlilerden infaz koruma memuru Savaş Turan ve cezaevi katibi Dursun Atalay yaralanmıştı.
Cezaevinde geçen yıl eylül ayında da benzer bir olay çıkmış, Alaattin Çakıcı'nın yeğeni Kenan Ali Gürsel'in de aralarında bulunduğu 8 kişi ölmüş, 2 kişi de yaralanmıştı. Son silahlı çatışmadan sonra D Blok'ta, 30 Haziran günü Halkalı 1, 2 ve 3. jandarma komando bölüklerinin de katılımıyla kısmi bir arama yapılmıştı. D-1, D-2, D-4, D-10 ve K-2 ile K-3 koğuşlarında yapılan aramalarda, 1 adet tabanca ile çok sayıda mermi ve 29 adet kesici alet ele geçirilmişti.
ÖNCEKİ HABER

Af cezaya dönüştü

SONRAKİ HABER

DİSK, 1 Mayıs öncesi bildiri dağıtımlarına devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa