ABD'de kritik deneme yarın

ABD, tüm dünyanın tepkisini çeken 'ulusal füze savunma kalkanı' ile ilgili üçüncü denemeyi yarın gerçekleştirecek.

ABD'de kritik deneme yarın
Hemen bütün dünya ülkelerinin tepkisini çeken ABD'nin "ulusal füze savunma kalkanı" oluşturma çabalarının geleceği, büyük olasılıkla, yarın yapılacak füze denemesinin başarısına bağlı olacak.
Pasifik Okyanusu'ndan fırlatılacak ve Kuzey Kore gibi bir ülkeden ABD'ye geldiği "farz edilecek" olan test füzesi, California'dan atılacak Minuteman II tipi füze tarafından okyanusun üzerinde vurulmaya çalışılacak.
Denemenin başarılı olması halinde, ABD Başkanı Bill Clinton'ın, füze savunma sisteminin resmen oluşturulması için Savunma Bakanlığı'na talimat vermesi bekleniyor.
ABD'nin daha önce yaptığı iki denemenin ilki başarılı, ikincisi ise başarısız olmuştu.
Büyük maliyet
Projenin uygulanması halinde ABD'nin, 2005 yılında devreye girecek sistem için 60 milyar dolar (37 katrilyon TL) harcaması bekleniyor. Bu rakam, silah tekellerinin de iştahını kabartıyor.
ABD; Kuzey Kore, İran ve Irak gibi ülkelerin balistik füzeleriyle kendisine karşı tehdit oluşturduğunu ileri sürerek, ulusal füze savunma sistemi ile ilgili çalışmalara başlamıştı. Reagan döneminin "Yıldız Savaşları" projesinin devamı olan sisteme, en başta Rusya, 1972 yılında imzalanan anti-balistik füze antlaşmasına (ABM) son vereceği için karşı çıkıyor.
Herkes karşı
ABM anlaşması, ABD ve eski Sovyetler Birliği'nin, balistik füzelere karşı savunma geliştirmemesini ve dolayısıyla iki ülkenin nükleer saldırıya girişmesi halinde kendisinin de yok olacağını bilmesini öngörüyordu. Bu caydırıcılık sistemi, halen nükleer dengenin belkemiği olarak görülüyor. Rusya, ulusal füze sistemini geliştirmesi halinde ABD'nin üstünlük sağlayacağını ve kendisinin de saldırı olanaklarını ilerletmek zorunda hissedeceğini belirtiyor. Çin de, benzer bir gerekçeyle ABD'nin girişimine karşı çıkıyor.
Avrupalı emperyalistler de, Washington'u "bencil" davranmakla suçluyor ve savunma sisteminin, dünyada yeni bir silahlanma dalgasına yol açacağını savunuyor.
www.evrensel.net