06 Temmuz 2000 01:00

Irkçı lider Haider fikirleriyle iktidarda

Avusturya'nın ırkçı lideri Jörg Haider'in daha önce gündeme getirdiği Avusturya'nın AB politikası hakkında referandum fikri, hükümet tarafından karar altına alındı.

Paylaş
Irkçı lider Haider fikirleriyle iktidarda
Yücel Özdemir
Avusturya'daki FPÖ-ÖVP hükümeti, Avrupa Birliği'nin Avusturya'ya karşı uyguladığı politikalar konusunda önümüzdeki sonbahar aylarında referanduma gideceğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, referandumun 29 Ekim ya da 26 Kasım'da yapılması öngörülüyor.
ÖVP Genel Başkanı ve Başbakan Wolfgang Schüssel, ırkçı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) ile yaptığı altı saatlik görüşmeden sonra, AB'nin uyguladığı ambargonun kendi sorunlarını çözmediğini söyledi. Yapılacak halk oylamasıyla AB'yi "olumlu anlamda değiştirmek istediklerini" ileri süren Schüssel, hükümetinin AB ile yapılan anlaşmaların gereğini yerine getirmek için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu vurguladı. Schüssel, Avusturya'ya yönelik AB yaptırımlarının haksızlık olduğunu ileri sürdükten sonra, yaptırımların kalkması için AB'ye 13 Ekim'e kadar süre tanıdı.
Hatırlanacağı gibi, Avusturya'nın AB karşısındaki politikasının netleştirilmesi önerisi, FPÖ eski Genel Başkanı Jörg Haider tarafından yapılmıştı.
Referandumda halka, Avusturya'nın bazı noktalarda AB politikasına uymaması konusunda görüşleri sorulacak.
AB üyesi ülkeler ise kararı "tehdit" ve "taktik" olarak değerlendirdiler.
Muhalefetten tepki
Başbakan Schüssel'in referandum kararını açıklamasından sonra, muhalefet partileri karara tepki gösterdiler. Yeşiller Partisi Sözcüsü Alexander Van der Bellen, kararı tanımayacaklarını söyledi. Van der Bellen, AB'nin sorununun Avusturya halkıyla değil hükümetle olduğunu söyleyerek, hükümetin de bu soruna "çomak soktuğunu" belirtti. Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Alfred Gusenbauer de yaptığı açıklamada, "Referandum AB'nin yaptırım politikasının kaldırılması için bir çözüm olmayacaktır, olan sadece milyonlarca şiline olacaktır" dedi. Yapılan tahminlere göre, referandum 20 milyon marka mal olacak.
Almanya'dan yardım istendi
Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'e bir çağrıda bulunarak ülkesine uygulanan "izolasyon politikası"na son verilmesini istedi. Schüssel, Rhein-Zeitung gazetesine verdiği demeçte, Almanya ve Avrupa Birliği'nin diğer 13 ülkesinin ırkçı koalisyon ortağı Haider'in partisi yüzünden Avusturya'ya karşı yaptırım uygulamasının Avrupa fikrine zarar verdiğini söyledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Zenginler rahat etsin diye!

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa