Tekstil ve metalde sıcak günlere doğru

Temmuz sonunda metal ve tekstil işkolunda başlaması beklenen grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin sıcaklığı şimdiden hissedilmeye başlandı.

Tekstil ve metalde sıcak günlere doğru
Ekonominin lokomotif sektörleri tekstil ve metal işkolunda, yaklaşan grup toplu iş sözleşmelerinin hareketli geçmesi bekleniyor. Bursa'da, temmuz sonlarında başlaması beklenen ve eylül ayı itibarıyla geçerli olacak toplusözleşmeler, tekstilde 10 bin 500, metal işkolunda ise yaklaşık 17 bin işçiyi kapsıyor.
Konuyla ilgili bilgi veren Türk-İş 8. Bölge Temsilcisi Mehmet Kanca, toplusözleşmelere hiçbir telkin ya da dayatmanın yön veremeyeceğini söyledi.
Kanca, işverenlerin yüzde 25'lik enflasyon hedefini dayatma unsuru olarak kullanma eğiliminde olduğunu ifade etti. Türk-İş olarak grevi amaç değil, araç olarak algıladıklarını, ancak işçinin hakkını almak için yasal haklarını sonuna kadar kullanacaklarını belirten Kanca, şunları söyledi: "Enflasyon hedefinin tutmayacağı kesin. Bunu yalnızca biz söylemiyoruz, uzmanlar söylüyor. Ancak, hükümetin ayakları yere basmıyor. Toplusözleşmelerde ne fazlasını ne de azını istiyoruz. Biz alnımızın terinin karşılığını istiyoruz." Türkiye'de çalışma hayatının, işgüvencesi açısından yeni düzenlemelere ihtiyaç duyduğunu ifade eden Kanca, esnek çalışma modelinin gündeme getirilmesi ve kıdem tazminatının kaldırılması yönünde adımların atılması halinde, işçiyi kimsenin tutamayacağını söyledi.
Sözleşmeler masada bitmez
DİSK Güney Marmara Bölge Temsilcisi Hüseyin Yaman da, "Bu şartlar altında toplusözleşmelerin masa başında bitirilmesi zor görünüyor" dedi. Lastik işkolunda alınan grev ertelemesi kararını hatırlatan Yaman, bu tür uygulamaların grup toplu iş sözleşmelerinde hükümetin alacağı tavır konusunda bir ipucu verdiğini belirtti. Yaman, Ekonomik ve Sosyal Konsey'den çalışanların lehine kararlar çıkmadığına işaret ederek, "IMF'nin hükümete dayattığı programlar çerçevesinde politikalar belirleniyor, kararlar alınıyor. Yüzde 25'lik enflasyon hedefi ve bu hedefe uyulmasının istenmesi bir anlamda sözleşmelere müdahaledir. Bu şartlar altında toplusözleşmelerin masa başında bitirilmesi zor görünüyor" diye konuştu.
www.evrensel.net