05 Temmuz 2000 01:00

ABD askeri yine taciz suçlusu

Japonya'da yapılacak olan G8 zirvesi öncesinde bölgedeki Amerikan askerlerinin bir cinsel taciz olayına daha karışması, halkın öfkesine yol açtı.

Paylaş
ABD askeri yine taciz suçlusu
Japonya'nın Okinawa Adası'nda önümüzdeki günlerde başlayacak olan G8 zirvesi öncesinde bölgedeki Amerikan askerlerinin bir cinsel taciz olayına daha karışması, halkın öfkesine yol açtı. 14 yaşındaki bir kız öğrenciyi taciz ettiği belirtilen Amerikan deniz piyadesi önceki gün gözaltına alınırken, Okinawalılar 21-23 Temmuz tarihleri arasında yapılacak G8 zirvesi öncesinde adadaki ABD varlığına karşı eylem düzenleme kararı aldılar. 19 yaşında olduğu belirtilen ve ismi gizlenen askerin önceki gün sarhoş bir biçimde bir eve kanunsuz olarak girdiği ve uyumakta olan çocuğa sarkıntılık ettiği belirtiliyor.
İlk saldırı değil
Türkiye'den Kosova'ya kadar konuşlandırıldıkları birçok üste birbirine benzer 'disiplinsizlikler' gerçekleştiren Amerikan askerleri, Okinawa'da 5 yıl önce bir tecavüz gerçekleştirmişlerdi. Çocuk yaştaki bir öğrencinin üç asker tarafından kaçırılması ve tecavüze uğraması, halkın büyük eylemler düzenlemesine neden olmuştu.
2. Dünya Savaşı'nda atom bombalarının kullanılmasıyla yenilgisini ilan eden Japonya ile ABD arasında imzalanan "güvenlik anlaşmaları" gereği, Japonya 45 bin ABD askerini topraklarında 'ağırlamak' zorunda. ABD'li kurmaylar Japonya'daki üslerinin bölgede 'istikrarın garantisi' olduğunu iddia ederken, halk askerlerin ülkeyi terk etmesini istiyor.
Japon topraklarının yalnızca yüzde birlik kısmını oluşturan Okinawa Adası üzerinde bölgedeki ABD varlığını dörtte üçü konuşlandırılmış durumda.
ABD üssünde insan zinciri
Son yaşanan taciz olayının G8 toplantısında ABD Başkanı Clinton'ı da zor duruma sokabileceği belirtilirken Okinawalılar zirvenin başlamasından bir gün önce ABD'nin Kadena Üssü çevresinde 25 bin kişilik bir insan zinciri oluşturmayı hedefliyorlar. ABD karşıtı eylem bölgedeki basın-yayın organları tarafından da destekleniyor.
ÖNCEKİ HABER

FKÖ'den devlet ilanı kararı

SONRAKİ HABER

Veriler "ekonomide toparlanma yok" diyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa