Elimiz ateşi tutuşturanların yakasında

Sivas'ta 7 yıl önce katledilenler, çeşitli etkinliklerle anıldı. Birçok ilde düzenlenen eylemlerde katliamın asıl faillerinin yargılanması istendi.

Elimiz ateşi tutuşturanların yakasında
Madımak Oteli'nde katledilen 35 aydın ve sanatçı Sivas, Ankara, Adana ve Bandırma'da alanlarda gerçekleştirilen etkinliklerle anıldı. Alanlarda bir araya gelen yüzlerce kişi, attığı sloganlarla katliamı kınadı.
Sivas'taki anma programı dün, saat 10.00'da semt merkezindeki Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başladı. Anıta çelenk konulmasının ardından, çeşitli siyasi parti, kitle örgütü, sendika üyelerinden oluşan 250 kişi alkış ve sloganlarla 35 aydın ve sanatçının yakıldığı Madımak Oteli'ne doğru yürüyüşe geçti. Ellerinde Sivas'ta yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıyan grup, "Sivas şehitleri ölümsüzdür", "Katiller bulunsun, hesap sorulsun" sloganlarıyla katliamı lanetlediler. Valiliğin sadece bir saat izin verdiği anmanın saatler öncesinde şehir polis ablukasına alındı.
Madımak Oteli önünde PSKAD Genel Sekreteri Müslüm Doğan tarafından yapılan açıklamada, Sivas katliamının karanlık güçlerinin ortaya çıkarılmadığına dikkat çekilerek, başaktör ve siyasi sorumlularının yargılanması gerektiği vurgulandı.
Aktörler yargılanmadan dava bitmez
Müslüm Doğan konuşmasında, faili meçhul, gözaltında kayıplar, cezaevlerinde katliamlar ve benzeri olayların sorumluları ortaya çıkarılmadıkça, dava sonuçlansa dahi, "Sivas davasının" gerçek anlamda sonuçlanmış olmayacağını vurguladı. MAI, MIGA, tahkim, sosyal güvenliğin tasfiyesi, özelleştirme ve benzeri karar ve yasalarla işçi ve emekçilerin baskı altında olduğuna işaret eden Doğan, Pir Sultan'ların inançla, dirençle ve de bilinçle bu saldırılara da karşı koyacağını belirtti. Doğan, emeğin sömürülmediği, bağımsız demokratik bir Türkiye için örgütlenilmesi gerektiğini ifade etti.
Gültekin'in mezarı başında anma
Sivas Demokrasi Platformu adına bir açıklama yapan Ali Dönmez ise, gücünü ortaçağ karanlığından alan ve devlet içerisinde yuvalanan çetelerin tüm toplumsal baskıların kaynağı olduğuna vurgu yaparak, emekçilere karşı saldırı ve tezgâhların son dönemde iyice arttığına değindi. Dönmez, "Sivas'ta Madımak Oteli'nde yanan aydın ve sanatçılara sahip çıkmak, gericiliğe karşı ilericiliği; karanlığa karşı aydınlığı; savaşa karşı barışı; çetelere karşı halkı savunmaktır. Dünyada ve ülkemizde demokrasinin, özgürlüğün temellerini atmayı ve geliştirmeyi istiyoruz" dedi.
Konuşmaların ardından Madımak Oteli'nin önüne karanfiller bırakıldı. Anmaya katılan heyet, Madımak Oteli'nin önünden İmranlı Hanköy'e geçerek, Hasret Gültekin mezarını ziyaret etti.
Mezar ziyaretinde Hasret Gültekin'in eşi Yeter Gültekin, oğlu Haşmet Gültekin ve yakınlarının yanı sıra köylüler de bulundu.
Ankara'da beyaz güvercinler uçuruldu
Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te Madımak Oteli'nde katledilenler, dün katliamın 7'inci yıldönümünde yaklaşık 5000 kişinin katıldığı "Bağımsızlık ve Demokrasi Mitingi"nde öfke ve özlemle anıldı.
Birçok parti, kitle örgütü, sendika ve odaların destek verdiği miting için sabah saatlerinde Ankara Garı önünde toplanıldı. Topluluk daha sonra Tandoğan Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.
Yürüyüş sırasında ellerinde Sivas şehitlerinin fotoğraflarıyla kortejin en önünde yürüyen şehit yakınları, alana girerken, "Geliyor, geliyor Pir Sultan'lar geliyor" şeklinde slogan attılar. "Sivas'ın katili faşist diktatörlük", "Sivas'ın ışığı sönmeyecek", "Kahrolsun faşist diktatörlük" sloganlarının da atıldığı yürüyüşe, tutuklu yakınları mitinge "Hücreleri yıkacağız" gömlekleri ile katıldı. Kitlenin alana yerleşmesinin ardından saygı duruşu başladı. Beyaz güvercinlerin uçurulduğu saygı duruşu sırasında Sivas şehitlerinin isimleri tek tek okundu.
Mitingde konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Başkanı Ali Balkız, "Bu katliam biliniz ki bu soygun ve sömürü düzeni devam etsin diyedir. Esnaf, siftah etmeden kepenk kapasın diye, köylü emperyalistlerin belirlediği taban fiyatı altında ezilsin diyedir. Bu ülke emperyalizmin ve onun işbirlikçilerine yok pahasına satılsın diyedir. Clinton'lar Meclis'te ayakta alkışlansın, tahkim, MAI, MIGA gibi yasalarla IMF ülkede serbestçe gezebilsin diyedir" diyerek, tüm sorumluların yakalanmasına dek mücadele edeceklerini söyledi. Balkız, katliamın siyasi sorumlularının da açığa çıkartılmasını istedi. Balkız'ın konuşmasının ardından alanda Tiyatro Akış bir gösteri sergilerken, Pir Sultan Abdal Tiyatrosu oyuncuları da Pir Sultan'ı temsil eden kıyafetlerle Sivas'ta kaybedilenleri selamladılar. Kitleselliği ile dikkat çeken Emeğin Partisi mitinge "Laik-şeriatçı çatışması değil; iş, ekmek, özgürlük mücadelesi" pankartı ile katılırken, tutuklu yakınları da alana getirdikleri hücreyi temsil eden tabutluğu yaktılar. Mitingin sona ermesinin ardından, mitinge katılanlar Tandoğan Meydanı'ndan Kızılay'a kadar slogan atarak yürüdü. Grup FP, MHP ve DYP binalarının önünden geçerken yuhalama ve ıslıklar eşliğinde "Sivas'ın hesabı sorulacak" sloganını attılar.
'2 Temmuz bir daha yaşanmasın'
Sivas'ta katledilenler, Adana'da, sanatçılar parkında yapılan bir etkinlikle anıldı. Dün saat 12.00'de bir araya gelen birçok sedika, siyasi parti ve kurum temsilcileri, Yılmaz Güney, Yaşar Kemal, Abidin Dino ve Orhan Kemal adına yapılan anıta karanfil bıraktı.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Adana Şubesi tarafından düzenlenen anmaya, EMEP, HADEP, ÖDP, DBP, Halkevi, İHD ve birçok kurumdan temsilciler katıldı. Önce, İHD Adana Şubesi önünde bir araya gelen grup, Sanatçılar Parkı'na kadar olan 500 metrelik yolu ellerinde karanfiller ve katledilen gazetecilerin afişlerini taşıyarak yürüdü. "Sivas'ın hesabı sorulacak", "Katiller bulunsun, hesap sorulsun", "Sivas şehitleri ölümsüzdür" sloganlarının atıldığı anmada, PSKD Adana Şube Başkanı Metin Çelik, 2 Temmuz'ların bir daha yaşanmaması için demokratik güçlerin harekete geçmesi gerektiğini söyledi.
Bandırma'da Demokrasi Platformu alandaydı
Bandırma'da Demokrasi Platformu tarafından yapılan anmaya yaklaşık 200 kişi katıldı.
Katledilenler anısına şiirler okundu, karanfiller bırakıldı. Ortak bir açıklama yapan HADEP Kars İl Örgütü ile Eğitim-Sen ve Genel-İş Kars Şubeleri, Sivas katliamını unutmalarının mümkün olmadığını ifade ederek, "Bugün bizlere düşen görev ülkemizi aydığınlığa, demokrasiye, barışa ve kardeşliğe karşı duran güçlere, birlikte kararlılıkla yürümek ve yukarıda sayılan insanlık değerlerine sahip çıkmak, savunmak ve korumaktır" denildi. Eğitim-Sen İstanbul 4 No'lu Şubesi de yazılı bir açıklama yaparak katliamı protesto etti.
Yakılan halk, yakanlar halk düşmanı
Önceki gün Sivas şehitlerini anmak için Ankara Dikmen Semt Sahası'nda halk konseri düzenlendi. 2000'e yakın dinleyicinin katıldığı konserde, "Katliamların, işkencelerin olmadığı özgür, demokratik Türkiye" özlemi dile getirildi. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Kızılırmak Köy Dernekleri, Ozan-Der ile CHP, EMEP, HADEP, İP, ÖDP ve SİP Çankaya ilçe örgütleri tarafından önceki akşam düzenlenen ve Seyit Karahalil ve Özlem Laçin'in sunuculuğunu yaptığı konser, saygı duruşunun ardından PSAKD Ankara Şubesi'nden Musa Aslanali'nin ve Ali Ekber Eren'in türküleriyle başladı. PSAKD Genel Başkanı Ali Balkız tam bağımsız ülke özlemini dile getirdikleri, Diyanet İşleri Teşkilatı'nın devlet yapılanması içinde olmasına, çocuklarını asimile eden zorunlu din derslerine, Alevi köylerine cami yapılmasına, halkın malı olan KİT'lerin, POAŞ'ların, SEKA'ların, TEAŞ'ların özelleştirilmesine karşı oldukları için hedef alındıklarını söyledi. Balkız, 2 Temmuz'ların ağıt günü değil, örgütlenmenin, bir araya gelmenin öneminin dile getirildiği, birlik olunması gereken günler olduğunu vurguladı.
www.evrensel.net