01 Temmuz 2000 01:00

Meclis'ten rekor 'aklama'

Emekçi karşıtı yasalar ve milletvekili maaşlarına zam konusunda "başarıdan başarıya koşan" Meclis, son günlerini de rekorlarla tamamladı. TBMM'nin iki birleşiminde 23 saat süren görüşmelerde 15 rapor için de aklama kararı verildi.

Paylaş
Meclis'ten rekor 'aklama'
Emekçi karşıtı politikaları ve IMF'nin direktiflerini uygulama konusunda rekor hızla yasalar çıkartan, bir gecede maaşlarına zam yapan milletvekilleri, yeni bir "başarı"ya imza attı. Yolsuzlukları, usulsüzlükleri ile haklarında soruşturma komisyonu kurulan tüm siyasiler, Yüce Divan'dan kurtarıldı. Soruşturma komisyonlarına milletvekili göndermeyerek çalışmalara başlamasını uzun bir süre engelleyen ANAP ve DYP'nin liderleri Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller hakkında Yüce Divan'a sevk istenmesine rağmen, genel kurulda bu istemler kabul edilmedi.
TBMM Genel Kurulu, önceki yasama döneminde verilen önergeler sonucu kurulan soruşturma komisyonlarının raporlarını görüşmeyi tamamladı. Genel kurulun 22 Haziran'daki birleşiminde 7 rapor üzerindeki görüşmeler 11 saat sürdü. Genel kurul, önceki gün ve dün de 12 saat süren oturumda 8 dosyayı görüştü. Soruşturma komisyonlarının 8'i, eski Başbakan sıfatıyla ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz hakkında, 55. hükümet döneminde alınan bir kısım kararlar, yatırımlar ve özelleştirme uygulamalarına ilişkin iddiaları araştırdı. Soruşturma önergelerinin bazıları sadece Yılmaz, bazıları ise Yılmaz ile eski bakanlar hakkındaki yolsuzlukları içeriyordu.
Soruşturulanlar, suçlamalar, kararlar
Türkbank'ın satışında dönemin Devlet Bakanı Güneş Taner, yasadışı örgütlerle ilişki iddialarında eski Devlet Bakanı Eyüp Aşık ile eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Yaşar Topçu, POAŞ'ın özelleştirilmesinde eski Devlet Bakanı Işın Çelebi, SEKA arazisinin tahsisinde de eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez de Yılmaz'la birlikte soruşturuldular. Türkbank, POAŞ, İstanbul'da ilan edilen turizm merkezleri, yasadışı örgütlerle ilişki, İzmit Körfez Geçişi ve Kurtköy Havaalanı ihalelerine ilişkin iddiaları soruşturan komisyonlar, Yılmaz ve suçlanan bakanların Yüce Divan'a sevkine gerek olmadığına karar vermişlerdi.
SSK sınavına ilişkin iddialar konusunda eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kul'un, Denizcilik Müsteşarlığı'nda yaptırılan bazı işler ve personel alımı konusunda eski Devlet Bakanı Burhan Kara'nın, İzmit Körfez Geçişi İhalesi soruşturmasında da eski Bayındırlık ve İskân Bakanı Yaşar Topçu'nun Yüce Divan'a sevkine gerek görülmemişti.
SEKA arazisinin Koç-Ford'a tahsisi soruşturmasında Yılmaz ile eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez'in, GSM ihalelerinde ise Yılmaz ile eski Ulaştırma Bakanı Necdet Menzir'in Yüce Divan'a sevkine karar verildi. Ayrıca, Karadeniz Sahil Yolu'nun bağlantılı yollarının ihalesinden eski Bayındırlık ve İskân Bakanı Yaşar Topçu, SSK sınavına ilişkin iddialardan da eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Necati Çelik'in Yüce Divan'a sevkleri yönünde karar çıkmıştı. Örtülü Ödeneğin amacı dışında kullandığı iddiasıyla eski Başbakan Çiller ile eski Maliye Bakanı Attila hakkında kurulan soruşturma komisyonu da Çiller'in Yüce Divan'a sevki yönünde karar almıştı.
Genel kurul süreci
Genel kurulda 22 Haziran'daki görüşmelerde Yüce Divan'a sevke gerek olmadığı kararı veren komisyonların raporları benimsendi. SEKA raporu kabul edilmezken, FP'lilerin Yılmaz'ın Türkbank ve POAŞ dosyalarından Yüce Divan'a sevki yönündeki önergeleri de Anayasa'da öngörülen milletvekili sayısının sat çoğunluğu olan "276 oyu" alamadı.
Soruşturma dosyalarının önceki gün görüşülen raporlarında da örtülü ödeneğin harcanmasına ilişkin iddialardan eski Başbakan Çiller'in, Karadeniz sahil yolu dosyasından Topçu'nun, GSM sözleşmelerinden de Yılmaz ile Menzir'in Yüce Divan'a sevk edilmesini isteyen raporlar salt çoğunluk olan 276 oyu bulamadıkları için kabul edilmedi. FP'lilerin Kurtköy Havaalanı ihalesine ilişkin Yılmaz'ın Yüce Divan'a gönderilmesini isteyen önerge de kabul görmedi.
Susurluk 'ak pak'
Genel kurulda eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar hakkında, suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturduğu iddiasını soruşturmak üzere kurulan ve Ağar'ın Yüce Divan'a sevkine gerek olmadığı kararı veren komisyonun raporu, üzerinde hiç konuşulmayan ve "2 dakika"da benimsenen rapor olarak soruşturma sürecindeki yerini aldı. Bu süreyle ayrı bir rekor kıran Meclis'teki partiler, Susurluk kazasından sonra yaptıkları, "Susurluk'u çözeceğiz" açıklamalarında hiç de samimi olmadıklarını bir kez daha ortaya koydular.
17 yılda 3 Yüce Divan kararı
1983 yılında Meclis'in yeniden açılmasından bu yana sadece 3 eski bakan Yüce Divan'a sevk edildi. ANAP iktidarı döneminde bu partinin milletvekillerinin de oylarıyla bir armatörden rüşvet aldığı suçlamasıyla Yüce Divan'a gönderilen dönemin Devlet Bakanı İsmail Özdağlar, hapis cezası almıştı. 1991 seçimlerinden sonra iktidara gelen DYP-SHP koalisyonu tarafından otoyol ihaleleri nedeniyle Yüce Divan'a gönderilen eski Bayındırlık ve İskân Bakanları Safa Giray ile Cengiz Altınkaya ise beraat etmişlerdi.
Sonuç: Meclis namusunu kurtardı
MHP'li üyelerin soruşturma komisyonlarındaki oylarının rengi nedeniyle iktidar partileri arasında bir süre yaşanan "buzlanma", medyada hükümetin geleceği üzerinde tartışmaları gündeme getirmişti. Ancak soruşturma komisyonları sürecinde "kendi iç çelişkilerini aşmak" ve "temiz parti" imajı çizmek için Yüce Divan'a sevk yönünde tavır alan MHP'lilerle, bunun karşısında sert açıklamalar yapan ANAP'lılar arasındaki "buzlanma" da hükümeti ve Meclis'i IMF'nin belirlediği rotadan saptırmadı. DYP ve ANAP'lılar birbirlerinin liderlerini aklamak için oy kullanırken, bu "gizli anlaşma" hiçbir zaman kabul edilmedi.
DSP ise, tartışmalara "abi" konumunda katıldı. Fakat, bu tartışmalar da "Kurt mu kuşu yer, kuş mu kurdu yer" tartışmalarından öteye gitmedi. Sonuçta, bir rekora imza atıldı ve oylamalar sonunda 15 soruşturma dosyası ve söz konusu siyasiler 23 saat içinde aklandı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Kadın, nedir senin adın?

SONRAKİ HABER

Soyer, İzmir İnsan Hakları Başkenti vizyon belgesini imzaladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa