29 Haziran 2000 01:00

Enerji emekçileri Başbakanlık'a yürüdü

Enerji Yapı Yol-Sen üyesi binlerce emekçi dün işbırakarak Başbakanlık'a yürüdü. Türkiye'nin birçok yerinde işbırakan emekçiler, hükümetten cevap istediler.

Paylaş
Enerji emekçileri Başbakanlık'a yürüdü
"Eşit işe eşit, insanca yaşanacak ücret", "ek zam", "sürgün ve cezaların kaldırılması" "grevli toplusözleşmeli sendika" talepleriyle dün işbırakan Enerji-Yapı Yol Sen üyesi binlerce emekçi, haklarını alana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini ilan ettiler. Ankara'da işbırakan Enerji Yapı Yol-Sen üyeleri saat 10.00'dan itibaren DSİ ile Karayolları genel müdürlükleri önünde toplandı. Pankart ve dövizlerini açarak düzenli kortej oluşturan emekçiler, Başbakanlık ve DPT binası önüne yürüdü.
Genel Merkez ve şube yöneticilerinden oluşturulan dört kişilik heyetin Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'la görüşmeye gitmesi üzerine, enerji emekçileri hükümetin uygulamalarını protesto eden sloganlar atarak bir süre beklediler.
Bu arada Özkan'dan randevu almak için bile görüşmelerine uzun süre izin verilmeyen sendikacılar adına Genel Sekreter Çetin Kurtoğlu, Özkan'ın özel kalem müdürü Necdet Türkyılmaz'la görüştü.
Türkyılmaz'ın "Elimden birşey gelmez" sözü üzerine sendikacılar, emekçilerin yanına döndüler. Başbakanlığın önüne gitmek üzere yürüyüş tekrar başladı. Polisin, "Ancak Güvenpark'a gitmenize izin veririz, aksi halde müdahale ederiz" uyarısına rağmen yürüyüş sürdü.
Polis barikatı
Yüzlerce polisin Başbakanlık binası etrafından barikat oluşturup, geçişleri kontrol altına aldığı görülürken, emekçilerin önü Tarım Bakanlığı'nda kesildi. Polis barikatıyla yolları kesilen emekçiler, Ankara trafiğinin kilit noktalarından Milli Müdafaa Caddesi'nde oturma eylemine başladı. Saatlerce süren eylemde Güvenpark'taki otobüs ve dolmuşların hareket noktaları değiştirildi ve trafik aksadı. Eyleme destek veren insanların sivil polislerce dağıtılmaya çalışılması ıslık ve alkışlarla protesto edildi. Sendika yöneticilerinden oluşan bir heyet, taleplerini Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'a iletmek üzere tekrar Başbakanlığa gitti. Emekçiler ise heyet dönene kadar bekleyişi sürdürdü.
Görüşme gerçekleşti
Özkan'ı meclisten Başbakanlığa getiren emekçiler, sonunda görüşmeyi gerçekleştirdi. Genel Başkan Cengiz Faydalı görüşme sonrası yaptığı konuşmada, enerji emekçilerinin onurlu bir yaşam için direndiklerini Özkan'a ilettiklerini bildirdi. Özkan'a "Yüzde 10'luk zamlarla bu sürecin geciktirebileceğinizi zannetmeyin" dediklerini, ayrıca sürgün, kıyım ve kadrolaşma gibi sorunları da aktardıklarını duyuran Faydalı, grevsiz toplusözleşmesiz sendika istemediklerini de hatırlattıklarını söyledi. Özkan'ın, "Direndiniz, bizi taleplerinizi gerçekleştirmek zorunda bıraktınız" dediğini belirten Faydalı, Özkan'ın sürgün ve kıyımlarla ilgili bütün bilgileri istediğini, bunu kendilerine ileteceklerini, sürecin de takipçisi olacaklarını vurguladı.
Her yerde eylem coşkusu
Enerji emekçileri sadece Ankara'da değil Türkiye'nin dört bir yanında dün sokakları doldurdu. Enerji-Yapı Yol Sen İzmir Şubesi, TEAŞ, TEDAŞ, Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü ve Köy Hizmetleri Bölge Müdürlüğü önünde eylemler yaptı. Sabah 8:00'de TEDAŞ önünde toplanan kamu emekçileri, işyerlerine girmeyerek, sloganlar atıp, halaylar çekerek iş bırakma eylemine devam ettiler. TEDAŞ'taki eylemde konuşan Şube Başkanı Alim Murathan söylenecek sözün bittiğini belirterek, "Ya hükümet kararlı hareket ederek hakkımızı vermeyecek, ya da bizler mücadele ederek kazanacağız" dedi. Eylemlerden sonra emekçiler işyerlerine dönmeyerek iş bıraktı. Balıkesir'de de Enerji-Yapı Yol Sen üyeleri DSİ'de bir araya geldi. Şube Başkanı Ali Özçetin eylemde bir konuşma yaptı. Adana'da ise iki gün iş bırakan enerji emekçileri, şube binasında bir basın açıklaması yaptı. Eğitim-Sen ve TÜMTİS'in destek verdiği açıklamada Şube Başkanı İlyas Turan, "Yetkililere yine sesleniyoruz: Taleplerimize karşı duyarsızlığınız sürdükçe eylem ve etkinliklerimizin dozunu artırarak sürdüreceğiz" dedi.
Aydın şubesinde yüzde 100 katılım
Aydın'da gerçekleştirilen iş bırakma eylemi sendikaya üye olan ve olmayan tüm çalışanların katılımıyla yapıldı. DSİ 21. Bölge Müdürlüğü'nde iş bırakan emekçiler işyerlerinin önünde toplanarak basın açıklamaları gerçekleştirdi. Yine iş bırakan Bayındırlık ve Köy Hizmetleri İl Müdürlükleri, TCK Aydın Şube Şefliği ve Aydın Otoyollar Bakım Şefliği ile DSİ 211. Şube, Nazilli DSİ, DSİ Çine Barajı, TEDAŞ ve DİE çalışanları yüzde 100 katılımla, Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü önünde toplandı. Burada kamu emekçilerini Yol-İş işyeri temsilcileri ve üyeleri karanfillerle karşıladı. Eyleme TMMOB Aydın İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Altan Güney ve SES Aydın Şubesi Yönetim Kurulu da destek verdi. Aynı saatlerde DSİ Söke İşletme Şefliği'nde de kamu emekçileri yaptıkları basın açıklamasından sonra işyerini terkettiler. Muğla Köy Hizmetleri, TEDAŞ, TCK, DSİ'de de yüzde 100 katılımla işbırakılarak, TEDAŞ önüne yürünerek basın açıklaması yapıldı ve DSİ önünde oturma eylemi gerçekleştirildi. Yine Aydın Şubesi'ne bağlı Denizli DSİ 212. Şube Müdürlüğü, Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü, TCK 27. Şube Şefliği ve İller Bankası çalışanları yüzde 100 katılımla Köy Hizmetleri önünde toplanarak sloganlar eşliğinde basın açıklaması yapıp işyerlerini terkettiler. Ayrıca Fethiye'de de Enerji-Yapı Yol Sen'in örgütlü olduğu işyerlerinde iş bırakma eylemleri yapıldı. Çanakkale'de ise Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan basın açıklamasına KESK ve Deri-İş'in katılımıyla 300 kişilik bir eylem yapıldı. Eylemde Enerji-Yapı Yol Sen İl Temsilcisi Ahsen Üretener bir konuşma yaptı. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Çiftçi bugün meydanda
Hükümetin IMF'ye verdiği taahhütler doğrultusunda uygulamaya koyduğu tarımda yeniden yapılanma politikaları ve son açıklanan hububat taban fiyatları nedeniyle tepkisi her geçen gün büyüyen çiftçi, bugün meydana çıkıyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin çağrısıyla Tekirdağ Cengiz Topel Meydanı'nda gerçekleşecek "Hak Arama Mitingi, saat 13.00'te başlayacak. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Faruk Yücel ile TMMOB'a bağlı Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Prof. Dr. Gürol Ergin'in katılarak bir konuşma yapacağı mitingde, çiftçiler tepkilerini ve taleplerini dile getirecekler. Dün yazılı açıklama yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Sekreteri Muzaffer Türkoğlu, hükümetin tarım politikalarını protesto eden çiftçinin ilk mitingini bugün Tekirdağ'da yaptığını belirterek, çiftçilerin haklı seslerini bu kez meydan mitinginde yükselteceğini kaydetti.
ÖNCEKİ HABER

ESK neden toplandı?

SONRAKİ HABER

Cezayir'de cumhurbaşkanı seçimi için 24 adaylık başvurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa