Hastane koridorunda polis terörü

Devletin kamu emekçilerine yönelik baskı uygulamaları dün, hastane koridorlarında polis terörüne kadar vardı. sürgünlere ve hak gasplarına karşı çıkan sağlık emekçileri yaka paça gözaltına alındı.

Hastane koridorunda polis terörü
Sürgün politikalarına karşı çıkan sağlık emekçilere devlet polis tekmesiyle yanıt verdi. SSK Okmeydanı Hastanesi'nde KESK'e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şişli Şube Sekreteri Rabia Tuncer ve işyeri temsilcileri Akife Aktaş ile Fatma Akaltun'un da aralarında bulunduğu 5 sendika üyesinin il dışına sürgün edilmesini protesto eden hastane çalışanlarına polis saldırdı.
Sürgünlere ve hak gasplarına karşı, özlük haklarının korunması için sabah işbırakan hastane çalışanları saat 9.30'da kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Daha sonra kendi taleplerini içiren sloganlar atarak hastanenin konferans salonunda toplanan çalışanlar ve SES Şişli Şube yöneticileri ile işyeri temsilcileri sürgünlerin geri alınması ve hastanede yaşanan sorunları değerlendiren bir toplantı gerçekleştirdi.
Hastane koridorunda polis saldırısı
Bu sırada devam eden toplantıya müdahale eden polis yetkilileri, toplantının yasal olmadığını öne sürerek konferans salonun boşaltılmasını istedi. Polisin salonun boşaltılması isteğine tepki gösteren hastane çalışanları alkış ve sloganlarla tepki gösterdi. Çalışanların kararlı tutumu toplantının devam etmesini sağladı. Toplantının bitmesinden sonra konferans salonunu sloganlar atarak terk eden sağlık emekçilerine çevik kuvvet ve sivil polisler hastane koridorlarında saldırdı. Saldırıda yaka paça gözaltına alınan 19 kişi Şişli Merkez Polis Karakolu'na götürüldüler. Gözaltına alınanlar arasında, Türk Tabipler Birliği SSK Kolu Sekreteri Osman Öztürk, SES Şişli Şube Sekreteri Rabia Tuncer, işyeri temsilcisi Akife Aktaş, Çimel Taşgüzel, Erdal Yıldırım, Şükrü Ceylan, Nurhayat Öztürk, Orhan Güzel, Afiye Kozan ve isimleri öğrenilemeyen 10 sağlık emekçisi bulunuyor. Gözaltıların ardından saldırıyı protesto eden SES Şişli Şubesi üyeleri ve SSK Okmeydanı Hastanesi çalışanları Şişli Cumhuriyet Savcılığı'na giderek sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu
Sağlık emekçisi ne istemişti?
Hastane bahçesinde sabahleyin yapılan basın açıklamasını okuyan sendika üyesi Çimel Taşgüzel, 57. Hükümetin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve SSK Genel Müdürlüğü'nün, sağlık sorunlarını ve sağlık emekçilerinin sorunlarını çözmek yerine, kendi idelojisi doğrultusunda kadrolaşmaya gittiğini söyledi. Hak alma mücadelesi veren sağlık emekçilerine yönelik sürgün ve baskı politikalarının aralıksız uygulandığını kaydeden Taşgüzel, SSK hastanelerinde eleman eksikliği yaşandını söyledi. Eyleme destek veren Bağımsız Yeni Emek-İş Sendikası Genel Başkanı Muzaffer Ünlü de işçi parasıyla kurulan bu kurumlarda çalışanların haklı davalarında, her zaman yanlarında olduklarını belirtti. Basın açıklamasında Rabia Tuncer ve Akife Aktaş da birer konuşma yaptı. Eyleme SES Aksaray Şube yöneticileri ve Tüm Bel-Sen yöneticileri de katıldı.
www.evrensel.net