İngiliz askerleri hırsızlık yaptı

Kosova'da bulunan uluslararası askeri güce bağlı İngiliz askerinin Arnavut halka ait para ve değerli eşyaları çaldığı ortaya çıktı.

İngiliz askerleri hırsızlık yaptı
Kosova'da bulunan uluslararası askeri güce bağlı İngiliz askerinin Arnavut halka ait para ve değerli eşyaları çaldığı ortaya çıktı. İngiliz Savunma Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamada, dört askerin bir kontrol noktasında Arnavutlara ait malları çaldığını doğruladı.
Kraliyet Piyade Alayı'na bağlı ikinci taburda görevli dört askerin birbirlerinden ayrılarak farklı görevlere verildikleri bildirildi. Kosova'nın başkenti Priştine'de yaşayan Arnavutlar, cep telefonları, kamera ve 93 milyar TL değerinde Alman Markı paralarının çalındığını ifade ediyorlar.
Savunma Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada, karakolda görevli dört askerin de zan altında olduğu, ancak olaya askerlerin tümünün karışmamış olabileceği söylendi.
Öte yandan, Mitroviça'da Sırp halkın yaşadığı bölgelerde görev yapmayı reddeden uluslararası yardım kuruluşları, can güvenlikleri sağlanana ve yerel Sırp liderlerle anlaşma imzalanana kadar bölgeye geri dönmeyeceklerini söylediler. Mitroviça, NATO işgalinin ardından Kosova'da kalan Sırplar ve Arnvutlar arasındaki ilişkilerin en gergin olduğu bölge.
Sapık asker yargılanıyor
Yine Mitroviça'da, geçtiğimiz yıl ocak ayında 11 yaşındaki bir kız çocuğunu tecavüz ederek öldüren, 13 yaşındaki bir başka çocuğa da tecavüz eden ABD'li askerin bağışlanma talebi reddedildi. ABD'li Çavuş Frank J. Ronghi, 13 Ocak'ta meydana gelen olayın ortaya çıkmasının hemen ardından apar topar Almanya'daki ABD üssüne kaçırılmıştı.
ABD'nin Avrupa Kuvvetleri Komutanı Jim Boyle, Ronghi'nin askeri makemede dinlendiğini ve kendisinin bir kez daha ifadesinin alınacağını bildirdi. Ronghi, Almanya'da yargılandığı için ölüm cezasına çarptırılması ihtimali bulunmuyor.
Kosova'da nisan başından bu yana bulunan toplu mezarlardan yaklaşık 500 ceset çıkarıldı. Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi (USSM) müfettişlerinden Philip Caine, AFP ajansına verdiği demeçte, kışın gelmesiyle toplu mezar çalışmalarına ara verip nisanda havaların iyileşmesiyle yeniden başladıklarını anımsattı ve nisan ayından beri yaklaşık 500 ceset daha çıkardıklarını kaydetti.
www.evrensel.net