Önen: 'İşkencenin siyasal boyutu

   göz ardı ediliyor'

Önen:'İşkencenin siyasal boyutu
   göz ardı ediliyor'
Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), TBMM İnsan Hakları Komisyonu raporlarında, işkencenin siyasal boyutunun göz ardı edildiğini kaydetti. 26 Haziran "İşkence Görenlerle Dayanışma Günü" nedeniyle basın toplantısı düzenleyen TİHV, Türkiye'de işkenceciler ödüllendirilirken, işkenceye karşı mücadele edenlerin cezalandırıldığını bildirdi.
Basın toplantısında konuşan TİHV Genel Başkanı Yavuz Önen, İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan raporlar ve yapılan çalışmalarla bu yönde önemli adımlar atıldığını, ancak raporların bazı eksiklikleri de barındırdığını söyledi.
Raporlarda işkencenin siyasal buyutunun ele alınmadığını bildiren Önen, işkencenin sadece karakolda yapılan bir uygulama olmadığını, emniyet müdürlüklerinde ve jandarmada da işkence yapıldığını ifade etti. Önen, raporlar hazırlanırken TİHV'ye danışılmamasının önemli bir eksiklik olduğunu vurguladı.
Önen, Ceza Muhakemeleri Usul Kanunu ile gözaltı sürelerinin kısaltılmasının olumlu bir uygulama olduğunu, ancak Olağanüstü Hal bölgesinde ve DGM kapsamına giren suçlarda çifte standart uygulandığını söyledi.
İşkenceciler ödüllendiriliyor
İşkencecilerin üzerinde bir yargısal şemsiye olduğunu ve bu şemsiye ile sürekli korunduklarını söyleyen Önen, "İşkencecilerin sorgulanması ve yargılaması şöyle dursun, ödüllendiriliyorlar. İşkenceci polisler komiserliğe, milletvekilliğine, hatta İçişleri ve Adalet Bakanlığı'na kadar yükseltiliyor. Bürokraside ve siyasi erkte işkenceden sorumlu kişilerin yoğun bir etkinliği var" dedi.
Önen, sorumluların cezalandırılması için gerekli çabayı göstermeyen mekanizmanın TİHV ve işkence ile mücadele edenler için tıkır tıkır işlediğini söyledi. TİHV ortamında çalışanlara Adalet Bakanlığı ve İstanbul Valiliği'nce iletilen yazılardan sonra birçok soruşturma açıldığını belirten Önen, bu baskıların TİHV İzmir Temsilcisi Prof. Dr. Veli Lök'ün de mahkûmiyetine kadar vardırıldığını söyledi. TİHV'nin çalışmalarına ilişkin de bilgi veren Önen, 10 yıl önce kurulan vakfın, beş merkezde faaliyet yürüttüğünü belirterek, bugüne kadar 5000'e yakın işkence mağdurunu tedavi ettiklerini söyledi.
www.evrensel.net