Bir direniş daha bitti

"Hiç ayrım yapmaksızın DİSK, Türk-İş ve Hak-İş'e bağlı sendikalardan umduğumuzu bulamadık" diyen direnişçi işçiler, dayanışma adına yapılması gerekenin yüzde 10'unun bile yapılamadığını söylüyorlar.

Bir direniş daha bitti
Şahin Bayar
İkitelli İMSAN Sanayi Sitesi'nde kurulu Fatih Ökçe'de Lastik-İş Sendikası'na üye oldukları için işten atılan ve 45 gün direnen işçiler, geçtiğimiz günlerde direnişe son verdiler. Direnişçi işçilerden bir bölümü yeni iş bulurken, bir bölümü de iş aramaya koyuldu. Prosedürden ibaret olan hukuki mücadele ise devam ediyor.
45 gün sürdürdükleri direnişi gazetemize değerlendiren Lastik-İş İstanbul Şube Başkanı Fedayi Öztürk, işverenin yetkiden sonra işkoluna da itiraz etmesinden sonra direnişe son verme kararı aldıklarını söyledi.
Direnişin ilk günlerinde işvereni iyi bir şekilde kıskaca aldıklarını hatta işverenin kendileri ile görüşmeyi de kabul ettiğini belirten Öztürk, "Biz de, 'Bu iş bitecek' gözüyle bakıyorduk. Ancak 15 gün gibi bir sürede işverenin tavrı değişmeye başladı ve İMSAN'a sendika sokmama planına girdi. Bunda İMSAN'daki diğer patronların etkisi de oldu. Patronların Fatih Ökçe patronuna maddi destek verdiği söyleniyor" dedi.
Sendikalara suçlama
Patronların birbirine verdiği desteği işçi sendikalarının vermediğini anlatan Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü: "Değer verdiğimiz yayın organları ve saygı duyduğumuz siyasi partiler bizi yalnız bırakmadı. Ama sendikalardan aynı özveriyi aynı dayanışmayı göremedik. Hiç ayrım yapmaksızın DİSK, Türk-İş ve Hak-İş'e bağlı sendikalardan umduğumuzu bulamadık. Yapılması gerekenin yüzde 10'u bile yapılmadı. Maddi ve manevi olarak dayanışma görmedik. Kimse üzerine düşeni yapmadı."
Devletin örgütlenmesinin sermayeye hizmet ettiğini, Meclis'ten çıkan yasaların sermayeyi koruyacak yasalar olduğunu vurgulayan Öztürk, altına imza atılmış ILO sözleşmelerinin uygulanmadıktan sonra bir anlamı olmayacağını söyledi. Öztürk, "Türkiye'nin ILO sözleşmelerine imza atmış olması yetmiyor. Şu ana kadar uyum yasalarını çıkarmadılar. Bunlar yapılsa bile bunlara uyulmadığı takdirde, kâğıt üzerinde yapılmış sözleşmelerin hiçbir yararı olmayacaktır. Bunun temeli devlet örgütlenmesi içinde yatıyor. Yani siz hangi kanunu çıkarırsanız, çıkarın bunları fiilen uygulamadığınız takdirde bir anlamı olmayacaktır" diye konuştu.
www.evrensel.net