"Yüzde 10'u asla kabul etmeyiz"

Belediye-İş Sendikası İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Talat Özdemir, toplusözleşme görüşmelerinde uzlaşmadan yana olduklarını belirterek, "Yüzde 10'luk tekliflerle anlaşmamız mümkün değil" dedi.

"Yüzde 10'u asla kabul etmeyiz"
Belediye-İş Sendikası İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Talat Özdemir, toplusözleşme görüşmelerinde uzlaşmadan yana olduklarını belirterek, "Yüzde 10'luk tekliflerle anlaşmamız mümkün değil" dedi.
Özdemir, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZSU, ESHOT ve 8 metropol ilçe belediyesinde çalışan toplam 8000 işçiyi kapsayan görüşmelerdeki son aşamayı anlattı. Büyükşehir Belediyesi, İZSU ve ESHOT'taki 3000 işçiyi ilgilendiren görüşmelerin arabulucu sürecinin 26 Haziran'a kadar devam edeceğini kaydeden Özdemir, bu tarihte arabulucu Ali Nail Sözen ile son bir görüşme yapacaklarını bildirdi. Özdemir, Büyükşehir Belediyesi'nin, ilk 6 ay için yüzde 10, ikinci 6 ay ile ikinci yıl için de enflasyon oranında ücret zammı önerdiğini anımsatarak, "Bizim bu teklifi kabul etmemiz söz konusu olamaz. Büyükşehir Belediyesi, İZSU ve ESHOT'ta grev hakkı olmadığı için toplusözleşme prosedürü gereği Yüksek Hakem Kurulu'na gidilir. Toplusözleşmeyi masa başında bağıtlamak istiyoruz. Ciddi tekliflerle gelirlerse anlaşmamamız için hiçbir neden yok. Ücret zammı önerimiz 1999 yılı kayıplarının ekleneceği yüzde 68.8'dir. Belli bir esneklik gösterebiliriz, ancak yüzde 10'u asla kabul etmeyiz" dedi.
Metropol ilçelerinde durum
Talat Özdemir, metropol ilçe belediyelerinden 8'inde örgütlü olduklarını, bunlardan Konak, Narlıdere, Bornova ve Karşıyaka belediyelerinin arabulucu sürecinin tamamlandığını, ancak sonuç alınamadığını kaydetti. Narlıdere ve Konak belediyeleri için grev kararının ilan edildiğini belirten Özdemir, Bornova ve Karşıyaka'nın da grev kararlarının önümüzdeki hafta içinde alınacağını söyledi. Özdemir, Balçova, Gaziemir ve Güzelbahçe belediyelerinin arabulucu aşamasının bu hafta sona ereceğini, Çiğli Belediyesi'nde de arabulucu aşamasının sürdüğünü ifade etti.
İlçe belediyeleri için de yüzde 68.8 oranında ücret artışı istediklerini, ancak Bornova'nın sıfır zam, diğer belediyelerin de yüzde 10 artış önerdiğini dile getiren Özdemir, "Belediye işverenlerinin olumsuz tutumu sürdükçe ilçe belediyelerinde grev kaçınılmaz görünüyor. Bu olumsuz tutum karşısında Anayasal hakkımızı kullanırız. Belediye başkanları konuya daha ciddi bakarak toplusözleşme görüşmelerini masa başında bitirmeye gayret etmelidir" diye konuştu. Buca Belediyesi'nde örgütlü olan DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası 5 No'lu Şube Başkanı Murat Hançer ise, toplusözleşme görüşmelerindeki arabulucu aşamasının tamamlandığını ve grev kararı aldıklarını söyledi.
www.evrensel.net