Afşin-Elbistan'da patlama

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Başkanı Tuncay Atman, Afşin-Elbistan Termik Santrali'nde 17 Mart tarihinde, büyük bir patlama olduğunu bildirdi.

Afşin-Elbistan'da patlama
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi Başkanı Tuncay Atman, Afşin-Elbistan Termik Santrali'nde 17 Mart tarihinde, 340 megawatt gücündeki 4. ünite türbin ve jeneratöründe büyük bir patlama olduğunu ve bu ünitenin tümüyle parçalandığını bildirdi.
Atman, dün yaptığı yazılı açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın bugüne kadar patlamayı gizlediğine dikkat çekerek, patlamanın gerçekleştiği türbin ve jeneratörün 250 milyon dolar tutarında olduğunu belirtti.
Bu ünitenin yeniden yerine konulup çalıştırılması için en azından dört yıla ihtiyaç olduğunun altını çizen Atman, taşeron firmalar eliyle bakım onarımları yapılan santraldeki gerçek sorumluların ortaya çıkarılmasını istedi.
Atman, "Kazanın gerçekleştiği sırada işletmede sorumlu olanlar mühendis midir? Yoksa sorumlulukları olmayan teknisyenler eliyle mi bu ünite çalıştırılmaktadır? Mühendisler görevleri başında mıdır?" diyerek, özelleştirilerek ERK İnşaat isimli firmaya devrinin söz konusu olduğu bu dönemde, işinin uzmanı mühendislerin görevlerinden uzaklaştırılıp uzaklaştırılmadığını sordu.
Patlama sonucunda halkın sırtına 530 milyon dolarlık yeni bir yük yıkıldığını dile getiren Atman, "IMF temsilcisinin 750 milyon dolarlık kredi vermesi için vermedikleri ödün kalmayan muhteremlerin; öncelikle bu olayla ilgili tüm gelişmeleri konuyu kamuoyu önüne çıkıp açıklamaları konusunda uyarıyoruz" dedi.
Atman, 530 milyon dolar tutarındaki yükü halkın sırtına yüklemeye çalışan hükümetin, devir sözleşmesi gereği ERK İnşaat'a santrali çalışır durumda teslim etmekle yükümlü olduğuna işaret ederek, kamuya ait malları peşkeş çekenlerin kamuoyu önünde hesap vermesini istedi.
www.evrensel.net