Fotoğraf: Evrensel

Can güvenliği istiyoruz, bir de sigorta!

Yanında çalışan arkadaşı geçen hafta çatıdan düşen inşaat işçisi Ali Tombul, "Sanki çatıya çıkınca düşecek gibi oluyoruz. Çatıya çıkınca arkadaşımızın düşüşü aklımıza geliyor" diyor. Ağır koşullarda çalışan inşaat işçilerinin ortak isteği ise, önce can güvenliği, sonra sigorta...

Can güvenliği istiyoruz, bir de sigorta!
Rojda İldan
18 yaşındaki Ali Tombul, merkezi İstanbul'da olan Uzay Çatı şirketine bağlı olarak çalışıyor. Olanaksızlık nedeniyle ilkokul üçüncü sınıfta okulu bırakmak zorunda kalan Tombul'un çalıştığı Uzay Çatı şirketi, çelik konstrüksiyon bağlantılı çatı yapıyor.
Geçen hafta yanında çalışan arkadaşı yere düşen Tombul, çalıştıkları koşulları anlatarak, can güvenliklerinin olmadığını belirtiyor. Kastamonu'da çatıda kaynak yaparken arkadaşı Mehmet Yarar'ın düştüğünü söyleyen Tombul, arkadaşının Devlet Hastanesi'nde komada olduğunu anlatıyor.
Daha önce biri ölmüştü
Üç dört ay önce Dünya İş Merkezi'nin çatısını tamir ederken çatının düşmesi sonucu bir arkadaşlarının öldüğünü, kaçak olarak çalışan bir Romen arkadaşlarının da kafasından yaralandığını söyleyen Tombul, "O yasal olarak çalıştırılmadığı için, hastaneden çıktıktan sonra eline para tutuşturup, ülkesine yolladılar" diyor ve yaşadıkları iş kazasının ilk olmadığını ekliyor.
Sigorta yok
Sigortalarının olmadığını belirten Tombul, işverenin hastane masraflarını "kendi çıkarları için mecburen karşıladığını" belirterek geçtiğimiz hafta iş kazası geçiren Mehmet Yarar'ı hastaneye ilk kaldırdıklarında, doktorun hastayla ilgilenmediğini belirterek, "İşverenden yetkililer 50 milyon haraç verdiler. Şimdi daha çok ilgilenmeye başladı" diyor. Şirketten gelen bir yetkilinin Yarar'ın ailesine ve kendisine maddi-manevi bütün yardımları yapacakları sözü verdiğini belirten Tombul, doktorların yapacak bir şey olmadığını, kendi bünyesine kaldığını söylediğini aktarıyor.
Korkarak çalışıyorlar
İşyerinde yönetmeliklere uygun olarak çalışılmadığını anlatan Ali Tombul, "Yönetmeliğe göre iskele kurulması lazımdı, kemer takması başına baret geçirmesi lazımdı. Ama hiçbiri yoktu" diyor. Tombul, iskele yapılmamasının nedenini ise işin yavaşlaması ve bu nedenle firmanın zarara uğrama olasılığına bağlıyor. "O korkuyla çatıya çıkmaya cesaret edemedik. Bu kaza bizi bayağı korkuttu. Sanki çatıya çıkınca düşecek gibi oluyoruz. Çatıya çıkınca arkadaşımızın düşüşü aklımıza geliyor" diyen Tombul, kazadan sonra Kastamonu'da çalışmadıklarını söylüyor. Tombul, ortak taleplerini ise şöyle özetliyor: "İstediğimiz can güvencesi bir de sigorta".
www.evrensel.net