23 Haziran 2000 01:00

TÜSİAD dayatmaları

Süleyman Demirel'in de katıldığı TÜSİAD toplantısında büyük patronlar, hükümete yeni istekler dayattı. Hükümeti işçi isteklerini bastırmamakla eleştiren patronlar, ESK'in işletilmesini de yeniden istediler.

Paylaş
TÜSİAD dayatmaları
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)'nin Sabancı Center'da dün gerçekleştirdiği yılın ilk Yüksek İstişare Konseyi toplantısında hükümete dayatmalarda bulunulurken, toplusözleşme görüşmelerinden, Ekonomik Sosyal Konsey'e, erken seçim tartışmalarına kadar gündemdeki önemli konularda mesajlar verildi.
Eczacıbaşı: IMF bizi beğeniyor
TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Bülent Eczacıbaşı, TÜSİAD YİK toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, 6. ayını doldurmakta olan ve emekçi kesimlere sürekli 'kemer sıkma'yı dayattığı için eleştirilen istikrar programının uygulamasının birçok açıdan ümit verdiğini savundu.
Eczacıbaşı, enflasyonun yaratıcısının da devlet olduğunu savunarak, özel sektörün suçlanmasından vazgeçilmesini istedi. Ekonomi programının uygulanmasında maliye ve para politikası hedefleri açısından iyi bir performans sergilendiğini öne süren Eczacıbaşı, IMF ile Dünya Bankası'nın Türkiye ekonomisinin gidişi ile ilgili değerlendirmelerinin de bu olumlu gelişmeleri doğruladığını savundu.
Ancak, uluslararası kuruluşların tüm övgülerine rağmen bugünden bir zafer ilan edemeyeceğimizin bilincinde olmamız gerektiğini ifade eden Eczacıbaşı, şunları söyledi: "Önümüzdeki aylarda program hedeflerinin tutturulması hiç de kolay olmayacaktır.
Böylesine önemli ve kapsamlı bir istikrar programı uygulamasının sorunsuz olması beklenemez. Nitekim, saydığımız tüm olumlu gelişmelere karşın yılın ilk 5 ayında toptan eşya fiyat artışları yüzde 18.2 oldu. Bunun sonucunda memur maaşlarında yapılacak artış öngörülen düzeyi aşacak" diye konuştu.
Eczacıbaşı, enflasyondaki düşüşü göz ardı ederek imzalanan özel sektör toplusözleşmelerinin etkisinin, enflasyonu artırmak değil, işletmelerin rekabet gücünü ve geleceğini tehlikeye atmak olacağını öne süren Eczacıbaşı, şöyle devam etti: "Aşırı ücret talepleri ve günü kurtarmak için yapılan sözleşmeler, düşen enflasyon ortamında satış ve üretim kaybı, zarar, işletmelerin kapanması ve işssizliğin artışından başka sonuç getirmez. Oysa uygulanan ekonomik program sadece enflasyonda düşüşü değil, üretim artışını ve ekonomik büyümeyi de hedeflemektedir."
"Hükümet uzlaştırsın"
Hükümete de uyarılarda bulunan Bülent Eczacıbaşı, süren toplusözleşme görüşmelerini kastederek, "Böylesine önemli bir konuda ve böylesine kritik bir aşamada hükümetin uzlaştırıcı bir rol oynamaktan kaçınmasını hayretle karşılıyoruz ve bunun doğru bir politika olduğuna inanmıyoruz" dedi.
'ESK işletilmeli'
Ekonomik ve Sosyal Konsey'in etkin biçimde işletilmesiyle bu eksikliğin giderilmesini ümit ettiklerini ifade eden Eczacıbaşı, bu konuda hükümete ve sivil toplum örgütlerine de görevler biçerek şöyle konuştu: "Elbette bunun önkoşulu, hükümetimizin, bugüne kadar hükümetlerimizde gördüğümüz alışkanlıkların dışına çıkması, bu kurumu kendi işlerine karışan bir organ olarak görmemesi, Konseyi sadece toplumdaki tepkileri yumuşatma aracı olarak kullanmaya kalkmaması ve kurumlaşmış bir danışma platformunun gereğine içtenlikle inanmasıdır. Ülkemiz sivil toplum kuruluşları da Ekonomik ve Sosyal Konsey içinde mutlaka yer almalıdır. TÜSİAD da istikrar programının uygulamaya konmasında kamuoyundaki uzlaşma ortamının oluşturulması açısından oynamış olduğu rolü, Ekonomik ve Sosyal Konsey'in içinde çok daha etkin bir şekilde sürdürecektir."
AB için mutabakat belgesi gerekli
Konuşmasında AB ile ilişkilere de yer veren Eczacıbaşı, "Avrupa Birliği üyeliğimiz bağlamında da çok tartışılan bu siyasal dönüşümler konusunda bir mutabakat belgesine ihtiyacımız vardır.
Bu belge IMF ile imzalanan sözleşmenin ekonomi alanında gördüğü işlev siyaset alanında da yerine getirilmelidir" dedi. Eczacıbaşı, Başbakanlık İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu Sekretaryası eşgüdümünde hazırlanan, "Kopenhag Siyasi Kriterleri Işığında Türkiye'nin Alması Gereken Önlemler" başlıklı raporun bu amaçla değerlendirilebileceğini söyledi.
Yücaoğlu: Ekonomi, erken seçim kaldırmaz
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu, konuşmasının başında, MHP'nin gündeme getirdiği erken seçim tartışmalarına değinerek, Türkiye'nin bir erken seçimin siyasi ve ekonomik sonuçlarını kaldırmaya gücünün olmadığını söyledi ve "Siyasi dengeleri erken seçim yönünde zorlayanlara, seçmenlerin geçmiş seçim dönemlerinde ne cevap verdiği ortadadır. Kimse bundan kazanç ummamalıdır" dedi.
TÜSİAD Başkanı, Yüce Divan'la ilgili gelişmelere de değinerek, ANAP Lideri Mesut Yılmaz'a destek anlamına gelecek açıklamalarda bulunurken, "TÜSİAD olarak geçmişte milletvekillerinin dokunulmazlıklarının sınırlandırılmasını önermiş ve bu tür konular için yargının önünün açılması gerektiğini belirtmiştik. Bir kez daha tekrar ediyoruz; bu kördüğümün çözülmesinde atılacak doğru adım, dokunulmazlıkların sınırlandırılması ve konuların yargıya intikalinin sağlanmasıdır" dedi. Konuşmasında Galatasaray'ın futboldaki başarısını da gündeme getiren Yücaoğlu, "Ne yazık ki, Avrupa Birliği projesinde aynı heyecanı duymuyoruz. Galatasaray'ın Kopenhag'da UEFA Kupası`nı kazanmasının Avrupa`ya uyum için yeterli olduğunu, Kopenhag Kriterleri'nin yerine getirilmesinin gereksiz olduğunu düşünenler bile var" dedi. Yücaoğlu, Kopenhag Kriterleri'nin gerektirdiği düzenlemeleri pazarlık konusu yapmanın bir anlamı olmadığını da savundu.
ÖNCEKİ HABER

Hayvancılıkta da AB pazarı olduk

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu’dan belediyenin veri tabanını inceleme talimatı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa