21 Haziran 2000 21:00

Özelleştirme işsizlik getirir

Malatya Sümer Dokuma Fabrikası'nın yeniden özelleştirme kapsamına alınması işçileri yeni bir mücadeleyle karşı karşıya bıraktı.

Paylaş
Özelleştirme işsizlik getirir
Yusuf Karadaş
Malatya Sümer Dokuma Fabrikası'nın yeniden özelleştirme kapsamına alınması işçileri yeni bir mücadeleyle karşı karşıya bıraktı. Fabrika, iki yıl önce de özelleştirme kapsamına alınmış ancak o dönem gösterilen tepki sonucu karar geri alınmıştı. Aradan geçen zamana rağmen Sümer Dokuma Fabrikası'na yönelik özelleştirme girişimlerinin 'unutulmadığı' ortaya çıktı. 23 Mayıs'ta fabrika yeniden özelleştirilme kapsamına alınıp ihaleye verildi.
İhalesi 23 Haziran'da sonuçlanacak olan Malatya Sümerbank'ta TEKSİF Sendikası örgütlü bulunuyor. Karara karşı çıkan işçiler, geçen hafta fabrika önünde bir eylem yaparak özelleştirme girişimini protesto etmişlerdi. TEKSİF Malatya Şube Başkanı Mustafa Karabulut bugüne kadar Sümerbank işletmelerinde yapılan bütün özelleştirmelerin işçilerin kapı önüne koyulmasıyla sonuçlandığını belirtiyor. Karabulut daha çok, "Böyle özelleştirme olmaz" noktasından olsa da daha önceki özelleştirme girişimlerinin sonuçlarını unutmuyor: "Adam, 'Fabrikayı sattım, tazminatını al' diyor, seni kapının önüne koyuyor. Bunun örnekleri var. Adana, Eskişehir, Ereğli ve Erzincan Sümerbank tamamen kapalı. Fabrikaları alanlar üç sene dolduktan sonra arsalarını satışa çıkarıyorlar. Burada da aynı zihniyetle hareket ediliyor. Biz de böyle özelleştirme olmaz diyoruz."
'Emeklilik bile hayal olur'
20 yıl çalıştırıldıktan sonra işçiye 'Haydi git' denemeyeceğini söyleyen Karabulut, emeklilik yaşının 58-60'a çıkartıldığını da hatırlatarak soruyor: "Bundan sonra işçi nasıl emekli olacak ve nerede iş bulup çoluğuna çocuğuna ekmek parası kazanacak?"
Sümer Dokuma Fabrikası'nda 4 yıl önce 4000 işçi çalışırken bu sayı bugün 751 işçiye düşmüş. Yani fabrika zaten devlet eliyle tasfiye edilmeye çalışılıyor. Ama Karabulut buna rağmen 'Bu kez siyasiler derdimizi anlayacak' diyebiliyor: "Valla siyasi arkadaşlar, milletvekilleri, bakanlar ile yaptığımız görüşmelerde bize söz verdiler." Bu noktada daha önce özelleştirilen fabrikalarla Malatya Sümerbank arasındaki farkın ne olduğunu soruyoruz, "Yanlış yaptıklarını kendileri de söylüyorlar. Adam işyerinde 700 kişi çalışıyorsa ben 1500 kişi çalıştıracağım diyor, devlet fabrikayı satınca sözünü tutmuyor. Biz bu durumu siyasilere daha iyi anlattık, onlar da anladılar sanırım" diyor.
Sümerbank işçileri şimdi sendikanın yetkililerle yapacağı görüşmenin sonuçlarını bekliyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'Tasarruflar bir kerede ödenmeli'

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa