20 Haziran 2000 01:00

İstanbul 3. köprüyü istemiyor!

"3. köprüye hayır" demek için her fırsatta seslerini yükselten Arnavutköy sakinleri, "Geleneksel Arnavutköy Şenliği"nde bir kez daha köprü rantçılarının boğazlarını sıkmalarına izin vermeyeceklerini haykırdılar.

Paylaş
İstanbul 3. köprüyü istemiyor!
Köprü altında uyumak istemedikleri için '3. köprüye hayır' diyen Arnavutköy sakinleri, karşı çıkışın ve doğa sevgisinin gelenekselleştirdiği şenliklerinde önceki gün bir kez daha buluştular.
Köprü yasalara aykırı
Konuşmaların yapıldığı, oyunların oynandığı, tulumbacılarla mahalle halkının sloganlar eşliğinde yürüdüğü şenlikte Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Türkan Saylan, "Başkalarının sırtımızdan kazanmalarına izin vermeyelim" derken, Beşiktaş'a iki dönem belediye başkanlığı yapan Ayfer Atay, "Gün konuşmak günü değildir" uyarısında bulundu.
Geleneksel Arnavutköy Şenliği'nin 3'üncüsü önceki gün Arnavutköy İskele Meydanı'nda yapıldı. Birçok Arnavutköylünün öğlen gelerek akşam saatlerine kadar eğlendiği şenlikte, 3. Boğaz Köprüsü'nün sorunları çözmekten çok yeni sorunlar yaratacağı vurgulandı. Çeşitli müzik gruplarının sahne aldığı, politikacıların, yöneticilerin, çevre örgütlerinin ve çeşitli mahalle dernekleri temsilcilerinin konuşmalar yaptığı ve mahalle halkının tulumbacılar eşliğinde yürüdüğü şenlik, şenliğe katılması için çağrıda bulunulan Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz'ün 'özür' mesajıyla açıldı. Ardından, Arnavutköy Semt Girişimi Sözcüsü İsmail Üstün, semt sakinleri adına açıklamalarda bulundu. 3. köprü tehlikesinin hâlâ devam ettiğine dikkat çeken Üstün, Arnavutköy-Kandilli arasında yapılması planlanan 3. köprü projesinin onay beklediğini söyledi. Köprünün bir aldatmaca olduğu yönünde yapılan bilimsel açıklamalara rağmen "çıkar köprüsü"nde ısrar edildiğini kaydeden Üstün, köprü projesinin yasalara aykırı olduğunu belirterek, "Sorumluları yasalara uymaya çağırıyoruz. Halkın yanında olduğunu söyleyenler, halkın karşı çıktığı projelere imza atmamalıdır" dedi. Üstün, Marmaray Tüp Geçiş Projesi'ni desteklediklerini belirterek, çözümü toplu ulaşımda gördüklerini açıkladı.
"Bir türlü doymuyorlar"
Kısa bir süre için şenliğe katılan DSP İstanbul Milletvekili Ahmet Gündüz ise, İnşaat Mühendisleri Odası ve Mimarlar Odası'nın karşı çıkmalarına rağmen, 3. köprüyü yapmakta direnen birtakım insanlar olduğunu söyledi. Gündüz, DSP olarak denizin altından sağlanacak olan bir ulaşımdan yana olduklarını ifade etti. ÇYDD Başkanı Türkan Saylan'ın "Başkalarının bizim sırtımızdan kazanmalarına izin vermeyelim" görüşünü dile getirdiği şenlikte, Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü Başkanı Zafer Muratçetin de bir konuşma yaptı. Üçüncü köprüyü isteyenlerin Gökova koyu gibi güzel yerlerin yok olmasını, nükleer santrallerin yapılmasını da istediklerini belirten Muratçetin, "Onların karınları bir türlü doymuyor" dedi. İki yıl önce yine 3. köprüyü istemediklerini belirtmek için emniyet ve valiliğin izniyle yaptıkları şenliğin ardından kendilerine dava açıldığını söyleyen Muratçetin, "Bunun arkasında lobiler var" dedi.
Beşiktaş'a iki dönem belediye başkanlığı yapan Ayfer Atay ise "Gün konuşmak günü değildir" diyerek semt sakinlerinin bütün güçleriyle köprü yapımına karşı çıkmaları gerektiğini ifade etti. Şenlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Yardımcısı Ümit Özoğan da bir konuşma yaptı.
Nereler yok olacak?
"Boğazımı sıkmana izin vermiyorum", "Çıkar köprüsüne hayır", "Başka Boğaziçi yok" afişlerinin asıldığı şenlik alanında, geliri Arnavutköy Semt Girişimi fonuna aktarılmak üzere birçok stant açıldı. Sahil yolundan Aşiyan'a götürülen Mina Urgan'ın cenazesinin durdurularak, Urgan için bir dakikalık saygı duruşunun yapıldığı şenliğin en renkli kısmı, Arnavutköylülerin tulumbacıların arkasında belediyeden şenlik alanına yürümeleriydi. "Tüp geçidimi istiyorum" pankartıyla önlerinde tulumbacılar yürüyen Arnavutköylüler, yürüyüş sırasında "Köprüye hayır", "3. köprüyü istemiyoruz", "Susma, sustukça dördüncü de gelecek" sloganlarını haykırdılar. Şenlik, tulumba çalınması ve Dokuz Sekiz müzik grubunun sahne almasıyla devam etti.
Önümüzdeki günlerde ihaleye açılması planlanan 3. köprü projesiyle, Vaniköy-Kandilli SİT alanındaki tarihi yapılar ve koruluklar, Sevda Tepesi ve çevresi, Kandilli Kız Lisesi, Hekimbaşı ve Çevresi, Büyük ve Küçük Çamlıca tepeleri, Arnavutköy SİT alanındaki tarihi köy dokusu ve kültür varlıkları, Ayazma, koruluk alanlar ve Ulus Parkı çevresi yıkılacak ya da tahrip olacak. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Çanakkale'de özelleştirmeye karşı eylem
Özelleştirilmesi uzun süredir gündemde olan Çanakkale Sümer Holding Sentetik Deri İşletmesi'nde çalışan Deri-İş üyesi işçiler, dün sabah eyleme başladı. Eylem, fabrikayı satın almak isteyen patronlardan birinin işyerine gelmesi üzerine yapıldı.
İşçilerin tepkisinden kaçmak için Tarım İl Müdürlüğü'ne bağlı resmi araçla fabrikaya giren patron, müdürün odasına gitti. Bunu öğrenen yaklaşık 150 işçi, işbırakarak bahçeye çıktı ve müdürlüğün önünde toplandı.
"İş, ekmek yoksa barış da yok", "Fabrika bizimdir, bizim kalacak", "İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız", "Patron şaşırma, sabrımızı taşırma" sloganlarıyla ve alkışlarla tepkilerini dile getirdiler.
Bu arada, Deri-İş Sendikası Çanakkale Şube Temsilcisi Halil Karadeniz, müdürün odasına giderek patronla görüştü. Karadeniz, görüşmeden sonra gazetemize yaptığı açıklamada, patronu fabrikada gezdirtmeyeceklerini ve saat 11.30'a kadar fabrikayı terk etmesini istediklerini aktardı. Karadeniz, ihalesi 23 Haziran'a kadar fabrikayı terk etmeyeceklerini ve insanca yaşamak için her türlü demokratik hakkı kullanacaklarını belirtti.
Önümüzdeki haftanın çok sıcak geçeceğini söyleyen işçiler, Deri-İş Genel Başkanı Yener Kaya'nın da Çanakkale'ye geleceğini belirterek, hep birlikte Çanakkale halkıyla da birleşerek fabrikayı sattırmayacaklarını bildirdiler. İşçiler, siyasi partiler ve sendikaların da kendilerini destekleyeceklerini ifade ettiler.
Bu sırada işçilerin protestolarına dayanamayan patron, verilen süre dolmadan fabrikayı terk etti. Patronun gidişinden sonra işlerinin başına dönen işçiler, eylemlerini sürdüreceklerini söylediler.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Depremzedeler dert küpü

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa