20 Haziran 2000 01:00

Emekli Sandığı'nın otelleri devredilecek

Sosyal güvenlik kurumlarının topladığı primlerin nasıl çarçur edildiği bir kez daha gözler önüne serildi. Emekli Sandığı kestiği primlerle hem otel yaptırdı, hem de bu otelleri zarar ediyor diyerek yok pahasına devretmeye çalışıyor.

Paylaş
Emekli Sandığı'nın otelleri devredilecek
Memurlardan kesilen primlerle otel alan, yaptıran Emekli Sandığı, şimdi de bu otelleri "Zarar ediyor" gerekçesi ile yerli ve yabancı şirketlere kiralamayı düşünüyor. Yıllardır milyarlarca lira kaynak aktarılan otellerin kira bedellerinin ise oldukça düşük olacağı belirtiliyor. Oteller Emekli Sandığı yöneticileri tarafından keyiflerine göre işletiliyordu. Emekli Sandığı'nın hem primleri otellere yatırması, hem de bu otellerin işletme hakkını "kelepir fiyata" devretmeye çalışması, sosyal güvenlik kurumlarının gelirinin nasıl ve nerelere harcandığını da açıkça örnekliyor. Aynı şekilde SSK'nın primleri de iş hanlarına, arsa ve arazilere yatırılmıştı.
Sosyal güvenlik kurumlarının topladığı primlerin nasıl çarçur edildiği bir kez daha gözler önüne serildi. Emekli Sandığı memurlardan kestiği primlerle hem otel yaptırdı, hem de bu otelleri zarar ediyor diyerek yok pahasına devretmeye çalışıyor.
Emekli Sandığı, Emek İnşaat'ın işlettiği otelleri, dünyanın dev otel işletmelerine kiralıyor.
Emekli Sandığı, İstanbul'daki Trabya ve Maçka, Ankara'daki Büyük Ankara ve Stad, İzmir'deki Efes ile Bursa'daki Çelik Palas Oteli'nin işletme hakkını dünyanın önde gelen otel zincirlerine devretme kararı aldı. 6 otelin mevcut durumlarını ortaya koyan bir raporda, otellerin açıldıkları yıllarda Türkiye'de hep 5 yıldızlarda ilk olduğu, ancak başlangıçtaki performanslarını daha sonra sergileyemedikleri savunuldu. Uluslararası otellerde kârlılık oranı yüzde 33'lerde seyrederken, 6 oteldeki kârlılığın yüzde 10'larda kaldığı kaydedilen raporda, bu durumun nedenleri ise "yetersiz personel ve acımasız rekabete" bağlandı.
Rekabete dayanamamışlar!
İstanbul'daki otellerin "yıpratıcı rekabet" sürecine çok daha fazla maruz kaldığı ve sonuçta Tarabya'nın pazar payının yüzde 3.1'e kadar gerilediğine dikkat çekilen raporda, daha sonra şu tespitlere yer verildi:
"Köklü yenilemelerin yapılamaması nedeniyle, başvurulan geçici iyileştirmeler sorunu çözmemekte, kaynakların boşa harcanmasına neden olmaktadır. Yenileme yapılamayan binaların ekonomik ömürlerinin dolması ise bunların bir süre sonra daha da büyük sorunlarla yüz yüze gelmesine yol açacaktır. Emek Otelleri, yetişmiş kalifiye personelin sektörün daha cazip diğer otellerine transfer olmasına engel olamamış, mevcut personelin hizmet içinde eğitimini de yeterli düzeyde sağlayamamıştır. En önemli olumsuzluklardan biri de, politik etkileşimlerle sektör ile bağdaşmayacak bir kısım personelin işe alınmasıyla oluşan niteliği düşük işgücü olmuştur. Personel giderlerinin toplam giderler içindeki payı da yüzde 50'nin üzerindedir. Bu oran, diğer yabancı 5 yıldızlı otellerde yaklaşık yüzde 30'lardadır."
Raporda, Avrupa Birliği'ne aday üyelik, uluslararası tahkim gibi Türkiye'yi yakından ilgilendiren gelişmelerin bu otellerin uluslararası oteller zinciri kanalıyla yeniden yapılandırılması için çok elverişli ortam yarattığı belirtildi.
Danışman firma bulundu
Emekli Sandığı, bu çerçevede 6 otelin işletme hakkının dünyada söz sahibi otellere devri için de yoğun bir çalışma içine girdi. Emek otellerinin daha kârlı ve verimli işletilmeleri için turizm ve otelcilik konularında sektörel deneyimi bulunan ve özel bilgi gerektiren otel pazarlaması ve restorasyon kredisi temini konularında uzmanlaşmış danışman firmalarla temasa geçildi. Oluşturulan özel komisyon kanalıyla Çehreli Turizm Tanıtım Organizasyon Danışmanlık San. ve Tic. Ltd ile danışmanlık sözleşmesi imzalandı.
6 otelin durumunu ortaya koyan "Emek Otelleri Tanıtım Paketi" hazırlanırken, dünya çapındaki pazarlama ağına sahip birinci sınıf uluslararası otel zincirlerinin ayrıntılı analiz çalışmasının da kısa sürede tamamlanacağı öğrenildi.
Emekli Sandığı yetkilileri, danışmanlık firmasının çalışmalarını temmuz sonunda tamamlayacağını ve 6 otelin kiralanması için uluslararası ihaleye çıkılacağını bildirdi. Her otel için gelecek tekliflerin tek tek değerlendirilmesinin ardından, ihale komisyonu Büyük Ankara, Stad, Maçka, Tarabya, Çelik Palas ve Efes Oteli'ni işletecek yeni firmaları belirleyecek. Daha sonra da söz konusu otellerin işletme hakkının devrine ilişkin sözleşmelere imza konulacak.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Tırda gelen ölüm

SONRAKİ HABER

Londra'da 1 milyon kişi Brexit'e karşı yürüdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa