AB özüne dönüyor!

Avrupa Birliği'nin 2001 bütçesinde; yoksullara, özürlülere ve ayrımcılığa uğrayanlara yapılan yardımlar yüzde 60 oranında kesiliyor.

AB özüne dönüyor!
Avrupa Birliği; üyesi tüm ülkelerde yoksullara, özürlülere ve ayrımcılığa maruz kalanlara yapılan devlet yardımını büyük ölçüde azaltmayı planlıyor.
AB'nin başkenti Brüksel'de hazırlanan 2001 bütçesine göre, Avrupalı yoksullara, özürlülere ve ayrımcılık kurbanlarına yapılan devlet yardımları tam yüzde 60 oranında kesilecek. Bütçe kabul edilirse, en az 11 büyük özürlü örgütü de, AB'den bir daha yardım alamayacak.
Korkunç bütçe
İşçi ve emekçiler için yeni "kemer sıkma paketleri"ni haber veren 2001 bütçesi, geniş tepki gördü. Kitle örgütleri, bu planların sosyal yaşam üzerindeki etkisinin "korkunç" olabileceğini belirttiler. Avrupa Toplumsal Hükümet Dışı Kuruluşları Platformu tarafından Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi'ye gönderilen mektupta, bütçenin yaratacağı tehlikelere dikkat çekildi. Mektupta, "AB, sosyal yardımların asgari yüzde 18, azami yüzde 59 azaltılmasını öngörüyor. Bu, toplumsal bir tehdittir" denildi.
Özürlüler ortada kalacak
Solidar adlı diğer bir şemsiye kuruluş tarafından İngiltere Başbakanı Tony Blair'e gönderilen mesajda ise, halen AB yardımı alan 11 özürlü örgütünün desteksiz kalmasının sakıncalarına değinildi. Söz konusu 11 kuruluş, Avrupa çapında görme özürlüleri, işitme engellileri ve psikolojik rahatsızlıklara sahip olanları temsil ediyor.
Gerekçe Kosova
Başlangıçta, halkların desteğini almak için bir dizi toplumsal yardım projesi ile ortaya çıkan AB'nin "özüne döndüğünü" gösteren 2001 bütçesi, kalkınma fonlarını da vuruyor.
Bütçeye göre, 2001 yılında "insan haklarının sağlanması" için kullanılan 100 milyon euro, 88 milyona indirilecek. Yoksullara yönelik gıda yardımları da tüm kıtada büyük ölçüde yok edilecek.
Bu son kesintilerin gerekçesi ise, geçtiğimiz yıl yine "insan hakları" bahanesiyle işgal edilen Kosova'nın "yeniden yapılanmasına" katkıda bulunmak.
2001 yılı bütçesinin Avrupa Parlamentosu'nda tartışılmasından önce, Avrupalı işçi ve emekçilerin kıta çapında protesto eylemlerine başlaması bekleniyor.
www.evrensel.net